Artykuły powiązane


Wybór sukni jest jednym z najważniejszych i najbardziej czasochłonnych etapów podczas przygotowań ślubnych. Jednakże nie należy zapominać o tym, że strój dla pana młodego jest równie istotny i zazwyczaj jego wybór zajmuje więcej czasu niż pierwotnie zakładano.


Nie warto zostawiać zakupu ubioru dla pana młodego na ostatnią chwilę, bowiem może się okazać, że trzeba będzie wybierać z gotowych modeli i tkanin. O czym należy pamiętać podczas wybierania ślubnego garnituru? Nad tym się dzisiaj zastanowimy.


Kolorystyka
W zasadzie wszystko jest dozwolone. Jeżeli jednak zależy wam na pełnej elegancji, należy wybierać spośród klasycznych kolorów. Czerń, odcienie brązu, czekolady, granatu i szarości będą idealnie wpisywały się w ten trend. Jasne odcienie garnituru będą odpowiednie na śluby odbywające się latem, w plenerach lub na uroczystości przedpołudniowe.


Zgrany duet
Strój pana młodego powinien być dobrany do kreacji wybranki. Jeżeli suknia jest nieskazitelnie biała, wówczas garnitur także powinien być utrzymany w zimnej tonacji. Jeżeli zaś panna młoda ma kreację ecru, beżową lub pastelową wówczas strój narzeczonego powinien być w odcieniu cieplejszym, bardziej subtelnym.

Idealnie skrojona
Wybierając garnitur należy zwrócić uwagę na to, aby ubranie leżało idealnie. Po zapięciu guziki powinny znajdować się w jednym rzędzie, materiał nie powinien być zmarszczony, rękaw powinien sięgać do kostki nadgarstka. Rękaw koszuli powinien być dłuższy, aby odrobinę wystawał spod marynarki (opcjonalnie wydłuży rękę). Z tyłu marynarka powinna zakrywać pośladki. Spodnie nie mogą być opięte, nogawki powinny opierać się na butach.


Wybór tkaniny
Najbardziej wskazane są materiały naturalne, które będą oddychały (ważne zwłaszcza podczas wysokich temperatur). Warto zerknąć na metkę i sprawdzić z czego uszyty jest garnitur, który wam się spodobał. Najczęściej są one wykonane z bawełny, ale lepiej mieć stu procentową pewność, że tak właśnie jest. Jeżeli ślub będzie w okresie letnim w plenerze (np. na plaży lub w tropikach) warto pomyśleć o lnianym garniturze, który będzie lekki i przewiewny. Minus takiego wyboru to duża podatność na zagniecenia.

W zależności od sylwetki
Wysoki i szczupły mężczyzna będzie miał największy wybór, ponieważ większość modeli będzie prezentowała się na nim wzorcowo. Jeżeli zależy wam na tym, aby nie wyszczuplać dodatkowo pana młodego, należy unikać prążków i czerni. Jasne i dopasowane modele nie będą wskazane dla panów wysokich i atletycznie zbudowanych. Niski i tęgi mężczyzna powinien mieć dobrze dopasowaną, jednorzędową marynarkę. Ciemne kolory będą najbardziej odpowiednie – optycznie wyszczuplą sylwetkę.