Martynko już od dziś się nie smucimy tylko cieszymy 
oo tak

jestem ZA

A dziś?
20 tydzieńPółmetek. Gratulacje - właśnie minęłaś półmetek ciąży! W ciągu czterech i pół miesiąca przebyłaś długą drogę. Twoja macica trzykrotnie zwiększyła swoją początkową wysokość. Lekarz dokonujący jej pomiaru zauważy pewnie, że jej górna część zrównała się z pępkiem. Od tej pory aż do dnia porodu Twoja macica będzie rosła mniej więcej jeden centymetr tygodniowo.
Łono z widokiem. Czy miałaś już okazję zobaczyć swoje dziecko? Jeśli zapisałaś się na badanie ultrasonograficzne w połowie ciąży, wypadnie ono prawdopodobnie gdzieś między 18 a 22 tygodniem. Twój lekarz może chcieć przeprowadzić badanie z różnych powodów: może chcieć sprawdzić wzrost i rozwój Twojego dziecka, potwierdzić datę porodu, ocenić stan łożyska i pępowiny. Ultrasonografia pozwala policzyć paluszki u rączek i nóżek, a także poznać płeć maleństwa (jeśli będziesz chciała), ale przede wszystkim da Ci pewność, że wszystko jest w porządku. Poproś o wydruk zdjęcia zrobionego ultrasonografem, tak abyś mogła zacząć tworzyć pierwszy album ze zdjęciami swojego maleństwa.
Moje Maleństwo:
w poprzednim tygodniu skórę Twojego dziecka zaczęła pokrywać maź płodowa. W tym tygodniu maleństwo jest już całkiem pokryte kremową substancją, chroniącą jego delikatną skórę przed działaniem płynu owodniowego.
Budzą się zmysły. Twoje dziecko naprawdę zaczyna doświadczać otaczającego je świata, mimo ograniczonego z nim kontaktu. Jego mózg pracuje nieustannie rozwijając ośrodki nerwowe, odpowiedzialne za poszczególne zmysły, które zaczynają budzić się do życia. Maleństwo intensywniej reaguje na zmiany zachodzące w otaczającym je świecie: twoje zachowania, dźwięki dochodzące z otoczenia, a nawet na zmieniający się smak płynu owodniowego.
Czkawka. Prawdopodobnie czujesz jak Twoje maleństwo kręci się i kopie wewnątrz Twojego brzucha. Teraz możesz też poczuć rytmiczne szturchnięcia. Nie, maluch nie wystukuje żadnego rytmu; on po prostu ma czkawkę. Większość dzieci dostaje czkawki jeszcze w brzuchu mamy. Jest to prawdopodobnie wynikiem niedojrzałości przepony, która ulega skurczom. Wprawdzie nie możesz nic zrobić aby zatrzymać czkawkę maleństwa, ale tak naprawdę nie ma takiej potrzeby - nie zrobi mu ona krzywdy ani teraz ani po urodzeniu.
Czas na włosy. Kilka tygodni temu u maleństwa rozwinął się wzorzec owłosienia na głowie. Teraz nadchodzi kolejny etap: zaczynają rosnąć włosy. I nie jest to już meszek tylko prawdziwe włosy. Większość włosków, które teraz wyrosną, zacznie wypadać mniej więcej dwa tygodnie po urodzeniu. Nie martw się jednak - stopniowo na główce Twojego dziecka wyrosną stałe włosy, które będą prawdopodobnie jaśniejsze od tych, które będzie miało na główce w chwili narodzin.
Kości ucha wewnętrznego są już w pełni ukształtowane, a nosek zaczyna nabierać wyraźniejszych kształtów.
Pomiar. Twoje dziecko waży teraz od 225 do 270 gram i mierzy około 21 cm. Maluch zmieściłby się teraz w Twojej dłoni.