Jak zmieniasz się Ty i Twoje ciało w 6 miesiącu ciąży?
--------------------------------------------------------------------------------
Regularnie możesz już odczuwać ruchy maleństwa. Rozrastająca się macica, która osiąga już wysokość pępka powoduje, że Twój kręgosłup wygina się do przodu i coraz trudniej jest Ci chodzić. Możesz odczuwać drętwienie i mrowienie kończyn, spowodowane nagromadzeniem się płynów w okolicy zakończeń nerwowych. W tym okresie lepszą pozycją do spania jest ułożenie się na boku niż na plecach, gdyż bardzo często, wstając gwałtownie z łóżka (jeśli śpisz na plecach), możesz odczuwać zawroty głowy. Są one spowodowane spadkiem ciśnienia, gdyż macica zaczyna uciskać tętnicę główną i w związku z tym następuje zmniejszony dopływ krwi do mózgu. Napinająca się skóra brzucha może swędzieć. Jeżeli zauważysz na niej rozstępy - zaopatrz się w odpowiedni krem i masuj siebie oraz rzy okazcji malucha. W związku z tym oraz wzrastająca wagą możesz czuć niemoc wykonywania niektórych obowiązków domowych, ale od tego właśnie są bliscy i partner. Pod koniec 6 miesiąca Twój oddech może ulec skróceniu, to przez powiększającą się macicę uciskającą płuca oraz przeponę.
Jak zadbać o siebie w 6 miesiącu ciąży?
--------------------------------------------------------------------------------
Może warto w tym okresie pomyśleć o krótkim urlopie razem z przyszłym tatą? W tym stanie powinnaś dobrze znieść kilkugodzinną podróż, pamiętając jednak o częstych przerwach i krótkich spacerach. Najlepiej, jeśli w taką podróż wybierzecie się własnym samochodem lub ewentualnie pociągiem. Kilkugodzinna jazda autokarem, z niewielką ilością miejsca na nogi i krótkimi przerwami, może być dla Ciebie zbyt męcząca. Tygodniowy wypoczynek nad morzem czy w górach doskonale wpłynie na Twoje samopoczucie i sprawi, że maluszek, który rozwija się pod Twoim serduszkiem, także będzie zadowolony

. W związku z powiększającą się macicą, która uciska przeponę i płuca, możesz mieć kłopoty z oddychaniem, zadbaj o siedzenie prosto, możesz też spróbować spać w pozycji półsiedzącej. Ponieważ brzuszek jest coraz większy i cięższy, o pranie czy mycie okien poproś tatę dziecka. Uważaj na żylaki - postaraj się unikać stania, śpij z wysoko ułożonymi nogami.
------------------------------------------------------------------------------------
Odżywianie w II trymestrze ciąży
W drugim trymestrze ciąży dotychczasowy sposób odżywiania młodej mamy powinien ulec kolejnym zmianom. W tym okresie Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne wzrasta bowiem o 300 kcal. W praktyce oznacza to, że dodatkowo musisz teraz zjeść jeden niewielki posiłek. Komponując swoją dietę, cały czas pamiętaj, że w Twoim brzuszku rozwija się teraz maleńki człowieczek, do którego dociera wszystko to, co Ty jesz. Dlatego ważne jest, żebyś jeszcze więcej uwagi poświęcała temu, co znajdzie się na Twoim talerzu. Nie wszystko bowiem, co jest dobre dla Ciebie, jest dobre także dla Twojego maleństwa.
Surowe i niedogotowane mięso
Jeśli do tej pory na imieninach u cioci zajadałaś się tatarem, teraz powinnaś go zdecydowanie unikać. Surowe mięso może być zarażone pierwotniakiem Toxoplasma gondii, wywołującym chorobę zwaną toksoplazmozą, która jest niebezpieczna dla rozwijającego się w Twoim brzuszku maleństwa.
Surowe ryby i owoce morza
Surowe ryby, a także owoce morza mogą być zarażone bakteriami, pasożytami, a także metalami ciężkimi pochodzącymi z coraz bardziej zanieczyszczonego środowiska. W czasie ciąży zrezygnuj więc z wypadów na sushi. Sięgaj natomiast po różnorodne ryby morskie, które samodzielnie możesz upiec z dodatkiem aromatycznych ziół lub ugotować na parze z ulubionymi warzywami. Kupując ryby, pamiętaj, że zawsze powinny być one świeże i powinny pochodzić ze znanego źródła.
Pleśniowe sery
W ciąży nie powinnaś jeść serów pleśniowych typu camembert czy brie, a także innych zawierających dodatek niepasteryzowanego mleka. Produkty te mogą być zakażone groźną bakterią Listeria monocytogenes, która może doprowadzić do rozwoju listeriozy - niebezpiecznej dla Twojego maluszka choroby.
Surowe jaja
Na najbliższy czas musisz pożegnać się z koglem-moglem czy słabo ugotowanym jajkiem, oczywiście jeśli do tej pory byłaś jego zwolenniczką. Dzięki temu ograniczysz ryzyko rozwoju wielu niebezpiecznych chorób, m.in. związanych z działaniem groźnej salmonelli.
Alkohol
W czasie ciąży musisz pożegnać się z alkoholowymi imprezami. Spożywany w nadmiarze alkohol jest bowiem bardzo niebezpieczny dla maleństwa, które rozwija się w Twoim brzuszku. Może np. być przyczyną tzw. płodowego zespołu alkoholowego, do którego objawów zalicza się m.in. opóźnienie rozwoju intelektualnego. Pamiętaj, że każda, nawet najmniejsza dawka alkoholu dociera także do Twojego dziecka. Dlatego lepiej, byś przez kolejne miesiące ciąży zachowywała abstynencję, niż narażała swoje maleństwo na rozwój nieodwracalnych zmian.
Mocna kawa i herbata
Mocna kawa i herbata nie są mile widzianymi składnikami diety mamy w czasie ciąży. Zawarte w tych napojach związki (kofeina i teina) nie tylko działają pobudzająco - również na Twoje dziecko - ale także pogarszają wchłanianie wielu składników odżywczych, m.in. bardzo ważnego w czasie ciąży wapnia i żelaza. Postaraj się więc zastąpić te napoje kawą zbożową lub bezkofeinową, a także słabymi herbatkami owocowymi lub ziołowymi.
Preparaty witaminowo - mineralne
Mimo że w drugim trymestrze ciąży pojawia się jeden dodatkowy posiłek, w dalszym ciągu trudno jest samodzielnie ułożyć odpowiednią dietę. Duże starania mam nie zawsze jednak idą w parze z całkowitym pokryciem zapotrzebowania na potrzebne składniki odżywcze. W dalszym ciągu pamiętaj zatem o regularnym przyjmowaniu Feminatalu N, dzięki któremu zadbasz o odżywienie swojego organizmu i nie dopuścisz do rozwoju niebezpiecznych dla Twojego maluszka niedoborów pokarmowych.
No to czekamy na same pomyslne wiesci 
Z pewnoscia przybede z nimi
