Parę informacji:
*kobiety, które karmia wyłącznie piersią mają w naturalny sposób przedłużony czas niepłodności poporodowej, u 98-99% kobiet wystepuje brak okresu przez ok.6miesięcy, ale są pewne reguły:
-wyłączne karm. piersią na każde żądanie
-przerwy między karmieniami nie przekraczają 4 g w ciągu dnia, a 6g w nocy
-nie podaje się dziecku smoka, ani innych płynów
Gdyby jednak po 8 tyg. nastapiło krwawienie nalezy już liczyć się z bliskim terminem jajeczkowania i zacząć prowadzić obserwacje PTC i śluzu szyjkowego.
U kobiet, które nie karmią piersią należy zaczać mierzyć PTC zaraz po ustąpieniu odchodów połogowych.
Przy współzyciu nalezy pamiętać o regule "nie cześciej niż co drugi dzień wieczorem).
poszperam jeszcze...
cd.
Termin pierwszego jajeczkowania po porodzie uzalezniony jest od wielu czynników, m.in. karmienia piersią, zdrowia kobiety i dziecka, itp...
U kobiet, które nie karmią piersią poziom prolaktyny spada gwałtownie po kilku dniach po porodzie i odblokowuje normalną czynność hormonalną, pierwsze jajeczkowanie może wystąpić już ok. 4-5 tyg. po porodzie.
U kobiet karmiących wyłącznie piersią jajeczkowanie wraca bardzo rzadko przed 12 tygodniem od porodu, z reguły póxniej.
Pierwsze cykle po porodzie są zazwyczaj długie, a faza ciałka żółtego bywa krótsza. Po 2-3 takich cyklach występują już cykle bardziej regularne, nie przedłużone z faza lutealną normalnej długości.
! Bardzo rzadko, ale występują także przed pierwszą miesiączką cykle jajnikowe. Można je rozpoznać po falowaniu temperatury i zespole objawów jajeczkowania.
Faza wyższej temp. kończy się w nich jak w cyklach miesięcznych spadkiem temp. ale nie ma krwawienia. Nowy cykl rozpoczyna się fazą niskiej temp..
W takim cyklu istnieje możliwość poczęcia dziecka.