kochana znalazłam coś takiego bardzo fajne do poczytania o tym konflikcie:
Na czym to polega:Jeżeli matka posiada grupę krwi określaną jako Rh (-) natomiast ojciec Rh (+), to dziecko może dziedziczyć czynnik Rh po ojcu.
Konflikt serologiczny pojawia się w momencie pierwszego kontaktu krwi dziecka, z grupą Rh (+) z krwią matki posiadającej grupę Rh(-). W jego wyniku dochodzi do wytworzenia przez organizm matki przeciwciał anty-D, których zadaniem jest zwalczanie ciał obcych (w tym wypadku krwinek dziecka). Ponieważ do kontaktu krwi matki i dziecka dochodzi najczęściej dopiero w chwili porodu, dziecko z pierwszej ciąży nie jest zagrożone jego konsekwencjami. Oczywiście może się zdarzyć, że do kontaktu krwi matki i płodu dojdzie wcześniej (np. uraz brzucha, badania prenatalne, poronienie wcześniejszej ciąży), co spowoduje odpowiedź immunologiczną już w pierwszej ciąży. Cechą charakterystyczną przeciwciał anty-D jest możliwość przedostawania się przez barierę łożyskową (z krwi matki dostają się one do krwi dziecka). Po przekroczeniu tej bariery zaczynają zwalczać ciała obce-krwinki płodu, co powoduje ich rozpad (chorobę hemolityczną płodu). Choroba ta prowadzi do niedokrwistości i niedotlenienia organizmu dziecka, a w najgorszym wypadku do poronienia.
ProfilaktykaDobrze jeśli rodzice jeszcze przed poczęciem dziecka znają swoje grupy krwi, dzięki czemu można przewidzieć zagrożenie konfliktem. Jest to ważne zwłaszcza dlatego, że jeśli matka ma Rh(-), a ojciec Rh(+) to w 60% ciąż dziecko dziedziczy grupę ojca.
W dzisiejszych czasach można już skutecznie zapobiegać komplikacjom powstałym na tle rozbieżności grup Rh rodziców. Matce podaje się zastrzyk zawierający immunoglobulinę anty-D. Wszczepiona immunoglobulina zapobiega produkcji przeciwciał w organizmie kobiety. Skuteczność takiej profilaktyki wynosi ok. 98%.
Bardzo ważne jest, aby podczas trwania ciąży zagrożonej konfliktem serologicznym kobieta była objęta szczególnie troskliwą opieką lekarza.
Dasz radę kochana, wierzę w CIebie, Twoja silną wolę.
