Autor Wątek: Czego w ciąży nie wolno. Czyli z czym na 9 miesięcy pożegnać się trzeba.  (Przeczytany 94365 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline japcio

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 23885
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2009
A ja po prostu myślę, że wśród ciężarnych występuje gatunek "matki wariatki" chuchającej i dmuchającej na swoje nienarodzone jeszcze dziecko. I ja taki gatunek reprezentuję :) Jedną ciążę straciłam i teraz wolę zrezygnować z kilku produktów żywnościowych, przystopować z pracą, odpocząć, aby później nie mieć wyrzutów sumienia, że zrobiłam coś źle. Jak ktoś chce pić alko, niech pije. Jak ktoś chce jarać szlugi, niech jara.
Ale jak tylko przestanę karmić piersią, lecę do monopolu po butelkę czerwonego wina i sama ją wypiję  :los:

Offline aeniołek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5175
  • Płeć: Kobieta
  • R+R+M+M = A :-)
  • data ślubu: 6.02.10
Ja też tak mam- zapisuje wszystko okazje do napicia się, które mnie teraz omijają. A jak skończę karmić to zacznę odrabiać zaległości i będę chodzić na gazie przez tydzień  ;D ;D ;D.

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
nie radzę...
jest nagonka na pijane matki...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline aeniołek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5175
  • Płeć: Kobieta
  • R+R+M+M = A :-)
  • data ślubu: 6.02.10
Nie no luz, aż tak źle nie będzie :).

Offline jagodka24

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 11571
  • Płeć: Kobieta
jesli chodzi o czosnek to myśle że jedyne jakies jego negatywne działanie to to że może podnosić ciśnienie krwi ale w jakich ilościach trzeba by go zjesc  ;)

Jagoda - 05.06.2007
Maja - 29.03.2010

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Jogoda...czosnek obniża ciśnienie....
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Gabiś
  • Gość
Asiu tylko w Grecji czy Hiszpanii pije się dużo słabsze wino do obiadu ;)
Ja tam alkoholu w ciązy nie tknę ;D Ale nie potępiam kilku łyków wina... bez pzresady. Kazda z nas ma swój rozum.

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
a mi właśnie przyszła do głowy genialna myśl...że jedyne z czym w ciąży naprawdę trzeba się pożegnać to z pracą po nocach...
dlatego tak milo wspominam ten okres - żadnych dyżurów  ;D ;D ;D
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline aeniołek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5175
  • Płeć: Kobieta
  • R+R+M+M = A :-)
  • data ślubu: 6.02.10
Racja...szkoda tylko, że również L4 ciążowe trzeba odrabiać do emerytury  >:(. Przecież ciąża to nie choroba, a naturalna kolej rzeczy. I powinno się kobietom, które są wtedy na zwolnieniu odpuścić.

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
jak nie choroba i naturalna kolej rzeczy to po co Ci L4...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline aeniołek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5175
  • Płeć: Kobieta
  • R+R+M+M = A :-)
  • data ślubu: 6.02.10
Bo jest zagrożona ale generalnie chorobą nie jest. A jest za to nieodłączoną częścią życia dla wiekszości ludzi i nie do końca zgadzam się z tym, że kobiety muszą ten czas poźniej "odrabiać" do emerytury.

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006

a inne L4 się nie odrabia??
to dlaczegóż to miałoby być inne?
i tak przy L4 w ciąży płacą 100% pensji, jest to i tak ukłon w stronę kobiety ciężarnej, bo w innym wypadku, po 9-cio miesięcznym zwolnieniu ciążowym płaconym 80-procentowo byłby też 80-procentowy macierzyński i też by bolało...

"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline aeniołek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5175
  • Płeć: Kobieta
  • R+R+M+M = A :-)
  • data ślubu: 6.02.10
Bo w przypadku L4 spowodowanego np. grypą możesz powiedzieć lekarzowi, że chcesz iść do pracy i z tego L4 nie skorzystasz, masz świadomość, że będziesz chorować tydzień dłużej i jesteś narażona na jakieś powikłania. A w przypadku L4 spowodowanego zagrożeniem ciąży nie sądze, żeby wiele kobiet zdecydowało się odrzucić to zwolnienie i narazić swoje przyszłe dzieciątko na poronienie lub jakieś komplikacje spowodowane chęcią pracowania. Raczej 99% posłucha lekarza bo l4 ciążowe tyczy się innego, bezbronnego człowieczka niż one same.

A jeśli chodzi o pensję, wysokość macierzyńskiego i dodatki finansowe jak i zwykłą pomoc społeczną przed i po porodzie to Polska plasuje się na jakimś szarym końcu pod tym względem w Europie. Więc nie ma się co kłaniać w pas tym co dają 1000zl becikowego.

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
W przypadku L4 spowodowanego np rzutem tocznia z zajęciem nerek, zespołem nerczycowym też nie jest się w stanie pracować...powiem więcej...można nawet umrzeć...i czasem można nie mieć siły powiedzieć lekarzowi, że się czegoś nie chce, bo w takim się jest stanie.
Znam jeszcze kilkadziesiąt innych również poważnych chorób, często dotyczących ludzi młodych...

Życie nie składa się tylko z grypy ......

Becikowego nie musisz przyjmować. Jest obligatoryjne, aczkolwiek nie przymusowe...


Polska znajduje się również na "chlubnym"  początku L4 na ciążę...bynajmniej nie zagrożoną.
Pokaż mi inny kaj w Europie, kótry sobie na to pozwala..
Już nie raz czytałam jęki cieżarnych z UK czy IRE...że musza pracowac, bo tu nikt im na ciąże zwolnienia nie da...
Mają zdaje się inne przywileje, których w Polsce brakuje...ale też są niezadowolone...


Zauważ, że ja żyję w tej samej rzeczywistości...co reszta Polek. Też widzę braki w systemie...ale wysnuwanie idiotycznych żądań...wybacz...
Zbyt wiele kobiet w tym kraju kisi tyłek w domu podczas ciąży, bo im się najzwyczajniej pracować nie chce, żeby jeszcze z tego tytułu mieć dodatkowe przywileje. Zlikwidujmy najpierw ten paradoks, który w innych rajach nie ma miejsca, a jak na zwolnienie zaczną chodzić tylko te, które tego naprawdę potrzebują...to może wówczas.




 
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline b@by

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2332
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 15.08.2009
To sie zgadza Ja mieszkam w IRE i, o zadnym zwolnieniu nie ma mowy w ogole.Poki co nawet z nocek mnie nie sciagneli. Jestem po jednej wizycie u lekarza rodzinnego a termin na pierwsze USG dopiero mam na 14 tydz. i zero wizyt u Gina.
Poza tym to fakt, ze w Polsce masa kobiet, ktore calkiem nie zle sobie z ciazo radza  siedza w domu tylko dlatego, ze lekarz im poprostu zaoferowal L4.


Offline dziubasek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 17066
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: .:25.08.2006:.
ja rozumiem, sama byłam w domu przez całą ciążę (początkowo mój wybór, później siła wyższa...) ale jakoś nie widzę uzasadanienia, żeby to zwolnienie było traktowane jakoś szczególnie przy liczeniu lat do emerytury  ::)

Offline anusiaaa

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26444
  • Płeć: Kobieta


i tak przy L4 w ciąży płacą 100% pensji, jest to i tak ukłon w stronę kobiety ciężarnej, bo w innym wypadku, po 9-cio miesięcznym zwolnieniu ciążowym płaconym 80-procentowo byłby też 80-procentowy macierzyński i też by bolało...



I tu sie nie do konca zgodze, bo niestety, ja przez caly okres ciązy dostalam 80 % wynagrodzenia ;) No ale to juz mój pech. Także jak Nasze Kochane Panstwo chce, to też cięzarnej potrafi zabrac.
"Travel is the only thing you buy that makes you richer"

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Jeśli mam być szczera to też nie wiem dlaczego akurat to zwolnienie ma mieć jakieś ulgi - wystarczy, że jest 100% płatne.

anusiaaa, to ja bym do kadrowej miała pretensje ::)


Offline dziubasek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 17066
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: .:25.08.2006:.
Anusia, jak to? na Twoim miejscu pisałabym pisemko... Ty o tym wiedzieć nie musisz, ale kadrowa już tak!

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
i wydaje mi się, że masz możliwość odzyskania tych pieniędzy...
ja bym się zorientowała co i jak i pisała pismo...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline anusiaaa

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26444
  • Płeć: Kobieta
Wszystko zgodnie z prawem niestety ::)

Nie chce pogmatwac, ale leci to mniej wiecej tak: ze jak jestes na L4- zwyklym, to ci wyliczaja ile tam ci placa i przez kolejne 3 miesiace jak pojdziesz na kolejne L$, to nie musza juz tego po raz kolejny wyliczac, tylko daja to co bylo ostatnio, a ze sie pochorowalam w marcu, a do szpitala z ciaza zagrozona trafilam w czerwcu, to juz ciazowe L4 mialam placone tak, jak te w marcu - tez bylam w szoku, no ale mi paragrafami polecieli i wyszlo szydlo z wora.
aaa i jeszcze najzabawniejsze jest to, ze te L4 w marcu bylo moim pierwszym w zyciu - mialam sie kiedy pochorowac ::) :P
"Travel is the only thing you buy that makes you richer"

Gabiś
  • Gość
Anusia to nei jest tak do końca... pieniądze sa do odzyskania... Ja na zwolnieniu L4 byłam nie wiedząc jeszcze że jestem w ciąży i potem dostałam zwrot. Zresztą tak jest zgodnie z parwem.

Offline anusiaaa

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26444
  • Płeć: Kobieta
A jaki paragraf Gabis masz, zebym miala gdzie poczytac, do czegos sie odniesc, czy to na pewno taka sytuacja?
"Travel is the only thing you buy that makes you richer"

Offline katarzyna_84

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4767
  • Płeć: Kobieta
  • Razem od 2-8-2000
  • data ślubu: 2.8.2008
Kurde albo mi posta wczorajszego wcięło, albo gdzieś indziej go wpisałam  ::) Gabi ma rację, to o czym piszesz to podstawa chorobowego i ona w zależności od tego, czy jest to "zwykłe" wyn/zasiłek chorobowy - wypłacany jest w wysokości 80% dziennej stawki, a jak masz na druku zwolnienia wpisany kod choroby w przypadku ciąży 'B' to masz 100%. W pracy jak pewnie wiesz, musiałaś, a przynajmniej zgodnie z przepisami powinnaś dostarczyć zaświadczenie od lekarza w którym tygodniu ciąży jesteś i na tej podstawie, w przypadku kiedy jakieś zaległe L4 zaliczało się na czas ciąży to muszą wypłacić wyrównanie do 100% chorobowego. Co to za płacowa, że jakieś cuda wymyśla, tymbardziej, że po 33 dniach płaci ZUS. A może by tak się do Zus-s udać :?: Poszperam, może uda mi się znaleść podstawy prawne do tego, chyba, że Gabi na gotowca.

Offline aeniołek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5175
  • Płeć: Kobieta
  • R+R+M+M = A :-)
  • data ślubu: 6.02.10
A ja nie mogę zrezygnować z keczupu/musztardy i majonezu. Najbardziej lubię keczup, nie jem go oczywiście łyżkami ale są to niby konserwanty. No ale trudno, nie będę się katować jego brakiem  ;D.

Gabiś
  • Gość
Aniu nie zajmuję się zasiłkami ale troszkę poszperałam - moze coś Ci pomoże.
poczytaj :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117831-Wyr%C3%B3wnanie-zasi%C5%82k%C3%B3w-chorobowych-wyrok-trybuna%C5%82u.
tu masz przykładowy wzór pisma :
http://www.petrobaltic.org/content/view/115/33/

Aniu walcz o swoje bo warto....

Offline jagodka24

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 11571
  • Płeć: Kobieta
aniołek no nie przesadzaj że myślałas o rezygnacji z kechupu/musztardy czy majonezu????????
błagam was laski !!!!!!!
więcej konserwantów jest pewno w niejednej wędlinie albo serze który jesz
a woda????? może lepiej jej nie pijmy bo też zatruta

ja rozumiem że martwicie sie o swoje zdrowie i zdrowie dziecka ale są jakies granice
i nazywają sie zdrowy rozsądek

Jagoda - 05.06.2007
Maja - 29.03.2010

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Nie zapominajcie, że sól też jest konserwantem ;D


Gabiś
  • Gość
Maju i cukier też ;D

Offline anusiaaa

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26444
  • Płeć: Kobieta
Gabis, Kasia dzieki.

Juz dzis napisalam na forum kadrowym z zapytaniem wlasnie o to, teraz musze porownac paski i zobaczyc jak to wsio wygladalo.

Nie zostawie tego tak, na pewno, jezeli tylko jest szansa na zwrot.
"Travel is the only thing you buy that makes you richer"