Artykuły powiązane

Z dniem 1 marca 2015r. przyszłe pary młode dostały zielone światło w kwestii organizacji ceremonii ślubnych poza Urzędem Stanu Cywilnego. Od tego czasu tzw. śluby na życzenie cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

W Szczecinie rocznie poza urzędem udzielanych jest około 130 ślubów. Co trzeba zrobić, aby zorganizować taką ceremonię, gdzie może się odbyć i ile kosztuje? Jeżeli ciekawią was te zagadnienia, zapraszam do lektury.

Ślub w plenerze - formalności
Będą wyglądały bardzo podobnie jak w przypadku standardowego ślubu cywilnego. Wymagane dokumenty (dowód tożsamości, odpis aktu urodzenia, zapewnienie, ewentualne orzeczenia sądowe) będziecie musieli uzupełnić o wniosek dotyczący udzielenia ślubu poza urzędem.

Właściwy urząd
W przypadku ślubu cywilnego poza urzędem najpierw będziecie musieli podjąć decyzję co do konkretnego miejsca, w którym chcielibyście, aby odbyła się ceremonia. Dopiero potem będziecie mogli udać się do USC celem dopełnienia formalności. Dlaczego? Powód jest prosty. Plener, który wybierzecie wyznaczy właściwy USC, w którym będzie trzeba załatwić całą dokumentację. Jeżeli marzy się wam ceremonia cywilna np. w Międzyzdrojach na plaży, będziecie musieli pofatygować się do USC w tymże mieście.

Opłaty
W przypadku ślubów poza urzędem, oprócz obowiązkowej opłaty skarbowej (84 zł) za sporządzenie aktu małżeństwa, trzeba będzie wnieść dodatkową opłatę w wysokości 1000 złotych.
W przypadku, gdy ślub ma się odbyć poza urzędem z powodu zagrożenia życia lub zdrowia (np. w szpitalu) lub z powodu pozbawienia wolności (np. w więzieniu) dodatkowa opłata nie jest pobierana.

Miejsce
Wybrany przez parę młodą plener musi zostać zaakceptowany przez urzędnika. Oznacza to, że urzędnik może wydać zgodę, ale także może wystosować odmowę. Wybierając plener koniecznie należy wziąć pod uwagę fakt, że musi to być miejsce, które będzie bezpieczne dla uczestników ceremonii, czyli urzędnika, pary młodej i ich gości.

Najczęściej wybierane plenery
Okazuje się, że pary młode najczęściej wybierają ogrody przyległe do lokali, w których po ślubie odbywa się wesele. Bez wątpienia jest to najwygodniejsze wyjście z sytuacji. Nie dość, że przyszła para młoda nie ponosi dodatkowych kosztów (lub są one niewielkie), to sam ogród przy lokalu jest przystosowany do udzielania ślubów plenerowych. Co to znaczy? Między innymi to, że jest specjalne zadaszone miejsce dla urzędnika, pary młodej i świadków, krzesła dla gości, zadbany, równy teren wokół.

Wymogi
Decydując się na ślub w plenerze będziecie musieli pamiętać, że sama ceremonia ma uroczystą formę i miejsce musi wpisać się w to założenie. Urzędnik z pewnością będzie wymagał od was zapewnienia stołu (niezbędny do złożenia podpisów pod dokumentami). Kwestia krzeseł to wybór pary młodej – mogą być, ale można z nich zrezygnować (ceremonia może odbyć się np. na stojąco). Podejmując tą decyzję pamiętajcie o osobach starszych i niepełnosprawnych, którzy jednak powinni mieć możliwość odpoczynku.