Artykuły powiązane

Niby nic wielkiego, a jednak. Bycie gościem na weselu może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Co zrobić, aby temu sprostać i aby zapamiętano nas jedynie z dobrej strony? Przedstawiamy ślubno–weselny savoir vivre gościa weselnego.

Potwierdzenie obecności
Po otrzymaniu zaproszenia w wyznaczonym terminie (zwykle data graniczna zawarta jest w treści) należy poinformować parę młodą o waszej obecności lub nieobecności na ślubie i weselu. Jest to szalenie ważne i bardzo ułatwi organizację uroczystości. Jeżeli w międzyczasie plany ulegną zmianie (np. potwierdziłaś obecność, a okaże się, że nie będziesz obecna lub miałaś być z osobą towarzyszącą, a finalnie będziesz sama) również powiadom o tym parę młodą.

Elegancko i szykownie
Stój to niezwykle istotna kwestia. Nie należy zostawiać wyboru kreacji na ostatnią chwilę, bo może zrobić się nerwowo. Zatem odpowiednio wcześniej przejrzyj zawartość szafy i zastanów się w czym chciałabyś się zaprezentować. Jeżeli nic cię nie przekonuje, trzeba będzie się rozejrzeć za nową kreacją. Za punkt wyjścia przyjmij wygodę. Unikaj koloru białego, czarnego, zbyt strojnej i wyzywającej kreacji. Mężczyźni będą mieli prostszy wybór. Elegancki, wyprasowany i dobrze dopasowany garnitur w modnym kolorze w towarzystwie koszuli sprawdzi się zawsze i wszędzie.

Z dziećmi czy bez?
W przypadku, gdy na zaproszeniu są wymienione wszystkie osoby z imienia (także dzieci), wówczas sprawa jest jasna. Jeżeli natomiast widnieją jedynie imiona rodziców, wtedy należy dopytać o obecność pociech.

Na właściwym miejscu
Na większości wesel każdy z gości ma wyznaczone konkretne miejsce przy stole. Analiza kto koło kogo powinien siedzieć to nie lada wyzwanie dla pary młodej, dlatego należy uszanować finalne rozlokowanie gości przy stołach. W złym tonie będą próby zamieniania się na miejsca z innymi uczestnikami przyjęcia. W trakcie trwania imprezy, gdy atmosfera ulegnie rozluźnieniu, i tak nastąpią roszady.

Bezpieczne tematy
Będąc przy stole, zwłaszcza w przypadku, gdy siedzimy pośród nieznanych nam osób, należy z rozwagą wybierać tematy rozmów. Nie znając poglądów politycznych naszych sąsiadów, lepiej nie rozpoczynać dyskusji na tak drażliwe kwestie. Omijajcie także tematykę religijną. Tak będzie bezpieczniej. I przyjemniej.

Odpowiedni prezent
Często do zaproszenia jest dołączona lista prezentów. W tym przypadku nie powinno być większego problemu z pomysłem na upominek. Jeżeli nie macie takiej informacji, najlepiej podpytać młodych o to, co chcieliby dostać. Być może zamierzają kupić coś wartościowego i zbierają na to fundusze. W takim przypadku najlepszym pomysłem będzie gotówka.

Zachować umiar
Wesele to czas zabawy. Należy zrobić wszystko, aby była udana i abyśmy ją miło wspominali i również w ten sposób byli wspominani. Nastaw się na spędzenie tych kilku godzin w miłej atmosferze z sympatycznymi ludźmi. Istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że tak właśnie będzie. A jeżeli ktokolwiek będzie chciał zepsuć ci ten misterny plan – staraj się unikać towarzystwa tej osoby i otocz się życzliwymi, uśmiechniętymi ludźmi. Miłej zabawy!