Artykuły powiązane

 

Kiedyś były po prostu babeczki. Dzisiaj rzeczywistość jest bardziej skomplikowana ;) Oprócz klasycznych babeczkowych wypieków mamy jeszcze do wyboru muffiny i cupcakes. Czym się różnią, a co je łączy?

Muffiny
To ciastka w kształcie wyrośniętej babeczki, osadzone w papierowych papilotkach (osłonkach). Tłuszczem w recepturach na muffiny jest tłuszcz roślinny (olej).


Ciasto na etapie wyrabiania może być wzbogacone rozmaitymi dodatkami zarówno słodkimi (owoce, bakalie, orzechy, czekolada), jak i wytrawnymi (warzywa, ser, etc). Po upieczeniu muffinki przeważnie nie są dodatkowo ozdabiane. W wersji na słodko mogą być przekąską do herbaty lub kawy. Wytrawne można podać jako dodatek do śniadania lub uzupełnienie zupy.


Można wyodrębnić dwa rodzaje muffinów. Mniej popularne angielskie wypiekane są z dodatkiem drożdży i wyglądają jak płaskie bułeczki. Amerykańskie, czyli te, które są powszechnie znane, w recepturze zamiast drożdży mają proszek do pieczenia. Są wyrośnięte i wyglądają jak małe babeczki.

Cupcakes
Cupcakes to rodzaj niewyrośniętej babeczki pieczonej, podobnie jak muffiny, w papierowych osłonkach z tłuszczowym składnikiem w postaci masła.


Po ostygnięciu capkakes są fantazyjnie ozdabiane polewą, masą kremową, bitą śmietaną, kolorowymi posypkami, owocami (wisienka, truskawka, borówki amerykańskie na szczycie), aplikacjami z masy marcepanowej (kwiaty, serduszka, etc.).


Bardzo często serwowane podczas rozmaitych uroczystości w tym podczas przyjęć weselnych w ramach candy baru lub jako forma podziękowania dla gości weselnych za przybycie. Te miniaturowe cukiernicze cuda udekorowane z dbaniem o najdrobniejsze szczegóły nie tylko imponująco wyglądają – smakują równie dobrze.