Artykuły powiązane

Makijaż jest ważną składową ślubnych przygotowań panny młodej. Warto wcześniej zrobić rekonesans i umówić wizytę u sprawdzonej wizażystki. No i przede wszystkim z dużym wyprzedzeniem przygotować cerę na tą ważną chwilę.

Systematyczna pielęgnacja, połączona z odpowiednią ochroną, a także zdrowym trybem życia, to gwarancja gładkiej i pięknej cery nie tylko w tym najważniejszym dniu.

Podstawowa pielęgnacja
Skóra posiada doskonałe zdolności regeneracyjne, ale pod warunkiem, że będzie systematycznie oczyszczana. Podstawa to codzienny, staranny demakijaż. Nie wystarczy tylko przetrzeć skórę mleczkiem lub śmietanką. Potrzebny jest również tonik, który w zależności od problemów skóry - nawilży ją, zamknie rozszerzone pory i odświeży. Dopiero na tak przygotowaną cerę nakładamy krem na noc, który odżywi skórę i naprawi drobne uszkodzenia powstałe w ciągu dnia. Dwa razy w tygodniu warto gruntownie odświeżyć cerę i wykonać delikatny peeling - enzymatyczny lub drobnoziarnisty. Dobrym uzupełnieniem będzie maseczka nawilżająca, wygładzająca i rozjaśniająca. Jeżeli skóra sprawia problemy (jest zaczerwieniona, łuszczy się, nadmiernie przetłuszcza), warto odwiedzić dermatologa lub kosmetyczkę. Odpowiednio dobrana pielęgnacja poprawi stan skóry, a zaaplikowane zabiegi szybko usuną drobne niedoskonałości i uporczywe problemy.

Gabinetowa pomoc
Wiele panien młodych zmaga się z następstwami skutków dojrzewania, którymi są blizny potrądzikowe czy przebarwienia. Kilka miesięcy przed ślubem to znakomity okres, aby zgłosić się do kosmetyczki na nieco silniejsze zabiegi. W przypadku plam i przebarwień - świetne efekty dadzą zabiegi z użyciem kwasów owocowych o różnym stężeniu. Na rozległe blizny po trądziku (nawet te głębokie) pomoże mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka. Najlepszy czas na wykonanie takich zabiegów to jesień, zima i wczesna wiosna, gdyż skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i nie może być eksponowana na słońcu.

Analiza kolorystyczna
Coraz więcej wizażystek kończy kurs analizy kolorystycznej, który może się przydać przed dobieraniem odpowiedniego makijażu, a nawet wyboru sukni ślubnej. Jak sprawdzić, które kolory są "naszymi"? Po pierwsze na podstawie naturalnego odcienia skóry (bez makijażu), oczu i włosów określany jest typ urody. Wizażystka szczegółowo objaśni, jakie odcienie będą pasowały, a jakich lepiej unikać. Analiza jest bardzo przydatna szczególnie dla dziewczyn, które wybór sukni ślubnej mają jeszcze przed sobą. Może się bowiem okazać, że np. kolor czystej bieli zupełnie do nas nie pasuje. Mając taką wiedzę, będzie można trafniej wybrać odcień ślubnej kreacji.

Dokonać wyboru
Na usługach fryzjerskich i kosmetycznych nie warto oszczędzać. Kiepska fryzura i źle wykonany makijaż skutecznie popsują nastrój pannie młodej. Wybierając wizażystkę podpytaj o ukończone kursy i szkolenia oraz o dotychczasowe doświadczenie. Warto też sprawdzić, na jakich kosmetykach pracuje oraz jak dba o sprzęt (kwestia jednorazowych gąbeczek do makijażu, czyszczenia pędzli, dezynfekcji dłoni). Bez względu na to, czy zdecydujesz się na profesjonalistkę czy na osobę, która dopiero debiutuje w branży, pamiętaj, aby umówić się na makijaż próbny. Dzięki temu będziesz wiedziała, jak się zaprezentujesz w dniu ślubu swojemu wybrankowi i wszystkim gościom. Jeżeli pojawią się wątpliwości, będzie czas, aby o tym porozmawiać i wprowadzić zmiany.

Koszty
Perfekcyjny makijaż, wykonany przez dyplomowaną osobę, nie jest tani. Ceny zaczynają się już od 100 zł, ale za sprawdzoną i znaną wizażystkę trzeba zapłacić nawet dwa razy tyle. W mniejszych miejscowościach, które starają się konkurować z dużymi aglomeracjami, cena może być duża niższa. Z próbnym makijażem jest różnie - zazwyczaj kosztuje kilkadziesiąt złotych. Niektóre salony wprowadzają także pakiety. Decydując się na makijaż ślubny, próbę mamy wliczoną w cenę. Czasem koszt jest stosunkowo duży, ale okazuje się, że obejmuje np. jeszcze inne usługi lub próbki kosmetyków.

Make-up czy fryzura?
W dniu ślubu pierwszeństwo ma fryzjer. Gdyby kolejność była odwrotna, to idealnie wykonany makijaż mógłby ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu podczas chociażby mycia włosów. Na fryzurę i makijaż trzeba przeznaczyć od trzech do pięciu godzin. Większość wizażystek swoje usługi wykonuje w salonach. Są jednak i takie osoby, które przyjeżdżają do domu klientki. Warto to sprawdzić.

Makijaż
W dniu ślubu na wizytę do wizażystki koniecznie przyjdź bez makijażu. Skróci to czas wykonywania usługi. Po dokładnym oczyszczeniu skóry wizażystka nakłada odpowiedni dla typu skóry krem. Następnie bazę, podkład, korektor i sypki, matujący puder. Potem kolejno na powieki nanosi bazę, a następnie cienie (ważne, aby miały dużą ilość pigmentu). Jeżeli w makijażu ma być podkreślone oko, to obrysowuje się jego kontur kredką lub eye-linerem. Idealnym wykończeniem makijażu są oczywiście długie i gęste rzęsy. Można także umówić się na zabieg doklejania rzęs tzw. jedna do jednej. Uzyskany efekt będzie bardzo naturalny i spektakularny. Rzęsy przyklejone jedna do jednej utrzymają się nawet do kilku tygodni. Po wykonaniu makijażu trzeba pamiętać, aby nie dotykać w ogóle twarzy. Miejsce, które dotkniemy dłonią może zacząć się świecić, co całkowicie popsuje zamierzony efekt.

Kolorystyka
Cienie i kredki użyte w makijażu zależą od typu urody, koloru włosów, a nawet odcienia sukni ślubnej. Wszystkie szczegóły warto ustalić podczas próby lub poprosić o zapisanie wniosków z przeprowadzonej analizy kolorystycznej. Bardzo często paleta ślubnych barw to odcienie fioletu, wrzosu i różu. Czasem panie decydują się neutralne kolory, jak beże czy pastele. Nie każda pani będzie jednak dobrze wyglądała w świetlistych odcieniach, więc podczas próby makijażu lepiej sprawdzić, jakie barwy będą najlepsze. Katarzyna Michałek