Artykuły powiązane

Wysokie temperatury dają o sobie znać również stopom, które mogą być opuchnięte, zmęczone i obrzmiałe. Ulgę przyniosą im domowe zabiegi oraz odpowiednia pielęgnacja.

Najprostszym zabiegiem będzie zanurzenie stóp w chłodnej wodzie, do której można dodać kilka kropli olejku. Rozmaryn i lawenda relaksują, malwa likwiduje opuchliznę, szałwia i mięta odświeżają i poprawiają krążenie. Warto również sięgnąć po gotowe płyny i sole do kąpieli stóp. Ulgę przyniosą również chłodzące żele do nóg. W przypadku pracy, która wymaga długotrwałego stania lub pozostawania w pozycji siedzącej, wskazane będzie stosowanie żelów z dodatkiem liposomów oraz fosfolipidów, które nie tylko głęboko przenikają w głąb skóry, ale także ułatwiają wchłanianie składników aktywnych. Mentol i heparyna łagodzą stany zmęczenia oraz odświeżają. Stosowanie specjalnych żeli jest znakomitą profilaktyką w zapobieganiu żylaków oraz dla osób ze skłonnością do tworzenia się tzw. pajączków.

Wieczorny relaks
Po męczącym dniu koniecznie trzeba odpoczywać około 15 minut z nogami uniesionymi wyżej, aby zapobiegać żylakom i odciążyć kończyny. Chodzenie po domu boso to świetny relaks dla stóp, który należy stosować jak najczęściej. Proste ćwiczenia, takie jak kreślenie w powietrzu niewielkich kółek, przechylanie stopy z jednej krawędzi na drugą, zginanie i prostowanie palców to dobry sposób na rozruszanie stawów oraz pobudzenie krążenia w nogach.

Stopy na wakacjach
Jeżeli wybieramy się nad morze, to koniecznie trzeba jak najwięcej spacerować brzegiem morza. Spacer po piasku, gdzie nogi są częściowo zanurzone w wodzie, to nie tylko intensywny peeling dla stóp, ale także odprężający masaż dla łydek, które swobodnie obmywa chłodna woda morska. Przed wyjazdem niezbędny będzie pedicure. Paznokcie pomaluj na modne odcienie - koralowy, morski, różowy.

Kłopotliwa sprawa
Jeżeli stopy po niedługim czasie chodzenia w butach stają się wilgotne, może to oznaczać problem z potliwością, co bardzo sprzyja rozwoju grzybów. Aby ograniczyć aktywność gruczołów potowych, warto stosować preparaty dezodorujące i antyperspiracyjne, które należy aplikować na czystą i suchą skórę.

Nieprzyjemną pamiątką z wakacji jest choroba stóp (grzybica i inne zakażenia). Najłatwiej zarazić się na basenie, pod prysznicami, w saunie, gdzie stopy mają styczność z bakteriami, a dodatkowo występuje środowisko wilgotne i ciepłe, czyli takie, w którym najlepiej rozwijają się grzyby. Pierwsze objawy to swędzenie między palcami oraz dokuczliwe pęcherzyki. W aptece są dostępne specjalne preparaty, zarówno w postaci żelu, maści, pudru, jak i sprayu. Podczas leczenia koniecznie trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią higienę, używać jednego ręcznika przeznaczonego tylko do stóp, a także dokładnie wycierać skórę między palcami. Warto nosić przewiewne obuwie oraz bawełniane skarpetki.

Katarzyna Michałek