Artykuły powiązane

Od lat zajmujemy się masażem w okresie macierzyństwa. Masaż ciążowy to jeden z programów gabinetu Filozofia Piękna, który przygotowuje ciężarną kobietę do porodu, a także obejmuje kolejny etap, jakim jest okres rewitalizacji. Masaż w okresie ciążowym został opisany w poprzednim numerze.

Pierwszy etap rewitalizacji oznacza okres od czwartego, szóstego tygodnia do szóstego, ósmego miesiąca po porodzie. Jest to czas, w którym możemy osiągnąć najważniejsze cele zabiegów. W późniejszym okresie w praktyce koncentrujemy się na nieco innej pracy. Drugi okres rewitalizacji przypada na zakończenie karmienia piersią i u każdej kobiety może wystąpić w innym czasie. Po kilku miesiącach przystępujemy do bardziej intensywnych zabiegów masażu i ćwiczeń.

GŁÓWNE CELE MASAŻU W OKRESIE REWITALIZACJI:

  •  przyspieszenie powrotu do aktywności i wzmocnienie sił witalnych,
  •  poprawa procesów przemiany materii oraz wzmocnienie układu odpornościowego, zwłaszcza w przypadkach dłuższego unieruchomienia (przymusowego leżenia w łóżku, sytuacji komplikacji ciąży),
  • wzmocnienie mięśni brzucha, pośladków oraz ustabilizowanie kręgosłupa,
  • zmniejszenie obrzęków związanych z przebytą ciążą, zwłaszcza w okolicach kończyn dolnych,
  • poprawa elastyczności i jędrności skóry.

ASPEKTY MASAŻU
Aspekt fizyczny. Masaż w okresie poporodowym oddziałuje przede wszystkim na drodze fizykalnej. Poprzez zastosowanie odpowiednich technik ma on ogromne znaczenie we wzmacnianiu mięśni oraz ich rozluźnieniu. Dotyczy to zwłaszcza tych partii ciała, które w wyniku napięcia i stresu były bardziej napięte, czasem wręcz drażliwe i nieprzygotowane na dotyk (powłoki brzuszne, wewnętrzna strona ud). Możemy takie objawy zaobserwować w okresie szoku poporodowego, po którym jeszcze przez długi czas trudno jest wykonać masaż okolicy ud, zwłaszcza po przyśrodkowej stronie. Występują wówczas objawy podobne do przeczulicy, ale ich pierwotna przyczyna może tkwić w sferze emocjonalnej.

Aspekt emocjonalno - relaksacyjny. To przede wszystkim subiektywne odczucia pacjentki. Podczas rewitalizacji masuje się stopniowo coraz większe partie ciała. Możemy wzmocnić organizm i jednocześnie odprężyć. Jednakże istotną kwestią jest również przywrócenie świadomości własnej atrakcyjności, a także wewnętrzne wyciszenie pacjentki. Masaż przywracający chęć do życia i stymulujący organizm będzie bardzo przydatny, zwłaszcza, gdy kobieta przeszła ciążę bardzo ciężko, w strachu
o zdrowie oczekiwanego dziecka i własne.

Aspekt kosmetyczny. Poprawa wyglądu, kondycji skóry i modelowanie sylwetki to zabiegi, których mogą podjąć się zarówno masażyści, jak i kosmetyczki, pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań wynikających ze złegło stanu zdrowia i powikłań poporodowych. Bezpiecznie dobrane kosmetyki (dla matki karmiącej) i zabiegi
na ciało wykonywane w pierwszych miesiącach po porodzie, przyspieszą rewitalizację i powrót do aktywności zawodowej. Zwrócić też należy uwagę na pielęgnację biustu w celu poprawy jakości i jędrności skóry, a także korekty często powstałych rozstępów.

Mając na uwadze powyższe aspekty, przygotowaliśmy dla naszych pań cały pakiet zabiegów, mający na celu szybki powrót do zdrowia pod względem fizycznym i estetycznym. W okresie poporodowym masaż rewitalizacyjny pod kątem leczniczym i estetycznym wzmacnia i uelastycznia skórę oraz mięśnie powłok brzusznych. Precyzyjny masaż tkanki łącznej poprawia kondycję skóry, nie drażniąc niepotrzebnie narządów jamy brzusznej.
Zwracamy również dużą uwagę nie tylko na rozwijający się w tym czasie cellulit, ale także na kondycję naczyń krwionośnych i ewentualne pojawienie się obrzęków łydek będących zaburzeniem odpływu chłonki. Stąd zalecamy pacjentkom drenaż limfatyczny lub tzw. masaż odprowadzający.
Po zakończeniu okresu karmienia piersią do masażu możemy włączyć pełne opracowanie klatki piersiowej (masaż, zabiegi kosmetyczne) w celu poprawy jędrności i elastyczności biustu. Jako uzupełnienie terapii poporodowej dla naszych pań organizujemy zajęcia gimnastyczne. Tu skupiamy się przede wszystkim na wzmacnianiu takich partii ciała jak mięśnie grzbietu, ramion i nóg, a w późniejszym czasie (około dwa miesiące po porodzie) mięśnie obręczy biodrowo- lędźwiowej oraz mięśnie brzucha. Dla uzyskania widocznych efektów zalecamy wykonywane zabiegów przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Agnieszka Wilczyńska
Filozofia Piękna