Artykuły powiązane

Rynek fotografii ślubnej jest tak duży, że trudno wybrać spośród wielu profesjonalistów. Zdjęcia ze ślubu i wesela to wspaniała pamiątka, która pozwala jeszcze raz przeżyć ten wyjątkowy dzień, więc trzeba dobrze wybrać osobę, która uwieczni te niepowtarzalne chwile.

Rynek fotografii ślubnej przeżywa prawdziwy rozkwit. Magazyny branżowe i strony internetowe pełne są ogłoszeń fotografów - profesjonalistów, którzy osiągnęli już renomę na rynku, a także tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w zawodowym świecie. Cudowne, niebanalne ujęcia, idealne światło, a przede wszystkim pasja i doświadczenie. Tak reklamuje się wielu profesjonalistów. Jak wybrać najlepszego dla nas?

Poszukiwania
Fotograf bardzo często wybierany jest przez polecenie. Niezawodne działanie ma tutaj poczta pantoflowa, czyli znajomi, którzy już ślubowali i byli zadowoleni z danego studia. Liczy się także opinia innych, niezależnych osób, dlatego przyszli małżonkowie chętni czytają ślubne fora (np.www.forum.e-wesele.pl), które są prawdziwą skarbnicą wiedzy. Bardzo często, dzięki takim opiniom udaje nam się uniknąć prawdziwej katastrofy, czyli zatrudnienia fotografa, który kompletnie nie umie robić zdjęć lub nawet naciągacza, który w dniu wesela, lub co gorsza po nim, podnosi umówioną stawkę za usługę.

Kiedy wybierzemy już kilku potencjalnych kandydatów, warto umówić się na spotkanie. Zdjęcia w Internecie mogą nie wyglądać równie dobrze, jak te już wywołane i odwrotnie. Poza tym liczy się też osobowość fotografa. Nawet jeżeli ma on w swoim portfolio niesamowite ujęcia, a jego zachowanie i sposób bycia pozostawia wiele do życzenia, to warto się zastanowić, czy na pewno chcemy kogoś takiego na naszym ślubie. Ważne są odczucia - musimy czuć się dobrze w jego towarzystwie, szczególnie jeśli poza reportażem będziemy chcieli wykonać też sesję plenerową. Zdenerwowanie i stres czy niechęć będzie dokładnie widać na zdjęciach.

Kwestia ceny
Przemysł ślubny intensywnie się rozwija, konkurencja jest duża, ale nie znaczy to, że ceny maleją - niestety wręcz przeciwnie. Za dobrego fotografa przyjdzie nam zapłacić około dwóch, trzech tysięcy złotych. Fotograf znany, który dodatkowo jest klasyfikowany w rankingach ślubnych zdjęć lub ma na swoim koncie nagrody, to już koszt od 4 do 6 tysięcy, a nawet więcej. Dokładnie trzeba sprawdzić, co jest wliczone w cenę oraz wymagania i warunki samego fotografa (dojazd, ilość przekazanych zdjęć na płycie, wywołane ujęcia, oprawiony album, prezentacja multimedialna). Do tego także doliczamy jedzenie i napoje bezalkoholowe podczas trwania wesela. Nie jest to nasz obowiązek, choć nie powinniśmy zostawiać kogoś przez kilkanaście godzin bez posiłków, więc jest to raczej dobra wola i szacunek dla tej osoby. Czasem podpisując umowę zobowiązujemy się do tego. Alkoholu nie proponujemy, w końcu fotograf jest na weselu w pracy.

Kościół
Obecnie fotograf musi posiadać licencję, aby móc robić zdjęcia w kościele. Uzyskuje się ją przechodząc specjalny kurs w określonej parafii. Na kursie fotograf poznaje kolejne elementy mszy (nie wszyscy są przecież katolikami) oraz pewne zasady, którymi powinien kierować się podczas robienia zdjęć. Tego typu kurs przechodzi się raz, a zdobyta wiedza pomaga się lepiej odnaleźć podczas mszy i poszczególnych części uroczystości.

W tym miejscu wypada także wspomnieć o rodzinie, która pragnie zrobić parze młodej ujęcie przy ołtarzu. Księża patrzą niechętnie na zbyt nadgorliwe osoby, które nie tylko nie powinny poruszać się blisko ołtarza, ale dodatkowo utrudniają pracę fotografowi i przeszkadzają księdzu. Dlatego warto wcześniej uprzedzić gości, że podczas ślubu tylko fotograf i ewentualnie kamerzysta będą mogli być przy ołtarzu.

Długi dzień
Czas pracy fotografa zależy od indywidualnych ustaleń. Niektórzy życzą sobie tylko reportaż z uroczystości w kościele, inni chcą mieć pełny obraz tego, co działo się od przebudzenia, aż do końca oczepin. Najczęściej fotograf towarzyszy pannie młodej już podczas wizyty u fryzjera czy kosmetyczki, a potem podczas ubierania, aby uwiecznić podwiązkę czy pończoszkę. Potem następuje błogosławieństwo, po którym wszyscy jadą do kościoła. Podczas wesela fotograf najczęściej pracuje do oczepin. Jest to optymalny czas, kiedy wszyscy jeszcze dobrze wyglądają i świetnie się bawią. Im więcej czasu upływa, tym bardziej goście są zmęczeni, a co za tym idzie nie prezentują się zbyt dobrze na zdjęciach. Fotograf powinien wyprzedzać pewne wydarzenia. Czekać na parę młodą już na miejscu i być cały czas gotowy na zrobienie ciekawego ujęcia. Warto także poinformować o atrakcjach, które przewidzieliśmy na weselu tak, aby mógł odpowiednio dopasować obiektyw czy zmienić swoją pozycję.

Fotograf a savoir-vivre
Każda osoba, która pracuje na weselu, szczególnie wśród gości i pary młodej, powinna pamiętać o odpowiednim stroju. Luźne spodnie i koszulka polo to kiepski zestaw. Fotograf powinien mieć eleganckie spodnie i koszulę oraz czyste i wypastowane buty. Marynarka może ograniczać nieco ruchy, więc ostatecznie można z niej zrezygnować.

Początek kariery
W serwisach o tematyce ślubnej znajdziemy coraz więcej ogłoszeń dopiero początkujących fotografów. Takie osoby nie mają jeszcze kompletnego portfolio, dlatego zależy im na jak największej ilości zleceń, aby nie tylko szlifować swój talent i zdobywać doświadczenie, ale także aby móc umieścić zdjęcia w swoich materiałach promocyjnych. Dlatego bardzo często ich usługa jest znacznie tańsza niż w sprawdzonym studio. Ale uwaga na jakość! Początkująca osoba może mieć wielki talent i robić piękne zdjęcia, które będą pamiątką na całe życie. Ale można także trafić na kiepskiego specjalistę, a wtedy będziemy żałować swojego wyboru.

KM