Artykuły powiązane

Kulturalne zachowywanie na ślubie dotyczy wszystkich. Przy natłoku rozmaitych spraw związanych z organizacją wesela łatwo kogoś urazić, dlatego warto przypomnieć elementarne zasady dobrego wychowania, którymi powinni kierować się nie tylko goście, ale także państwo młodzi.

Przed weselem
Organizacja całej uroczystości powinna odpowiadać możliwościom finansowym obu rodzin. Zmuszanie rodziców do wzięcia kredytu przekraczającego ich możliwości finansowe jest niepoprawnym posunięciem. Ważne są także propozycje czy plany wobec kształtu samej ceremonii. Traktowanie ich jako wydumanych fanaberii jest niegrzeczne. Poprzez nieumiejętne dobranie słów czy bezpośrednie krytykowanie pewnych pomysłów możemy urazić tradycję, która w danej rodzinie jest pielęgnowana od lat. Najlepiej więc zawczasu ustalić, na których elementach ceremonii i wesela zależy nam najbardziej i które absolutnie muszą się znaleźć w harmonogramie i kosztorysie imprezy. W innych, mniej ważnych, kwestiach będzie można popracować nad kompromisem, który zadowoli wszystkie strony.

Zaproszenia
Należy zachować wszelkie wymogi etykiety zapraszania gości na wesele. Przyszłych świadków najlepiej poinformować o planowanej uroczystości zaraz po zaręczynach i ustaleniu daty ślubu. Warto zaprosić ich na obiad i podczas swobodnej rozmowy zapytać, czy zechcieliby sprawić nam ten zaszczyt i świadkować na ślubie. Rozmowa przez telefon o tak ważnej sprawie jest dozwolona jedynie, gdy świadkowie stale przebywają za granicą lub w innym mieście i nie ma możliwości spotkania się z nimi w cztery oczy. Goście weselnie powinni otrzymać zaproszenia minimum na dwa miesiące przed ślubem. Wcześniej można ich poinformować podczas rozmowy telefonicznej o planowanej uroczystości, aby mogli zaplanować sobie urlop w pracy, ewentualnie rozłożyć wydatki w czasie. Gości powinno się zapraszać osobiście, podczas umówionej wizyty. Ważne, aby na takim spotkaniu byli obecni oboje narzeczeni. Jeżeli część rodziny mieszka daleko lub wesele będzie bardzo duże i nie ma możliwości spotkać się ze wszystkimi, to zaproszenia należy wysłać pocztą. Podczas wręczania zaproszeń gościom z daleka warto omówić kwestię noclegu. Jeżeli zaproszone osoby same mają pokryć opłatę za nocleg, to należy ich wcześniej o tym poinformować, żeby potem uniknąć nieprzyjemnych okoliczność. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy goście rano dowiadują się, że muszą zapłacić za hotel.

W dniu ślubu
Wszelkie spóźnienia są niedopuszczalne. Problem dotyczy zarówno pary młodej, która dojedzie później ze względu na przedłużającą się sesję ślubną, jak i gości, którzy nie mogli znaleźć właściwego kościoła. Zasady dobrego smaku dotyczą również ubrania. Panna młoda jest tego dnia najważniejsza, dlatego żadna z kobiet nie powinna mieć sukni w kolorze białym. Jeżeli panna młoda występuje w śnieżnobiałej sukni i welonie (symbol dziewictwa), a ma już dzieci lub jest w ciąży, to nie wypada tego komentować. Samemu należy ubrać się elegancko i nie krzykliwie, aby nie być powodem do plotek czy komentarzy innych. Panie powinny trzymać się zasady, aby żadna część bielizny nie wystawała spod sukienki, natomiast panowie powinni zaprezentować się w eleganckich garniturach.

Wesele
Wszyscy goście powinni dotrzeć na salę weselną przed parą młodą. Przed składaniem życzeń warto powstrzymać się od papierosa. Dym widoczny na zdjęciach czy filmie nie będzie dobrze wyglądał, a dodatkowo całowanie kogoś, kto przed chwilą skończył palić nie jest niczym przyjemnym. Na stołach elegancko wyglądają karteczki z imionami i nazwiskami gości. Rozplanowanie miejsc powinno być przemyślane zgodnie z rangą, pokrewieństwem i wiekiem. Podczas rozplanowywania miejsc należy szczególnie uważać, aby nie posadzić obok siebie małżonków po rozwodzie lub skłóconych ze sobą osób.

Pierwszy...
Pierwszy toast powinien być wzniesiony przez ojca panny młodej. Jako drugi powinien wystąpić ojciec pana młodego i powitać w rodzinie synową. Kolejne toasty mogą należeć do świadka lub pana młodego. Toasty nie powinny być zbyt długie i nudne. Warto opowiedzieć krótką anegdotę o początkach znajomości państwa młodych i życzyć im szczęścia. Toasty wznosimy tylko winem, trzymając kieliszek za nóżkę, nigdy za czaszę. Pierwszy taniec należy tylko do młodej pary. Następnie państwo młodzi powinni zatańczyć z ojcem, matką, drużbami oraz teściami. Wspólne tańce są doskonałą okazją, aby porozmawiać z każdym z gości. Dobry moment na krótkie rozmowy to również wspólne zdjęcia z każdą parą na weselu podczas przerw w muzyce.

Przy stole
Podczas trwania wesela nie wypada prowadzić rozmów przez telefon komórkowy lub wysyłać smsów. Jeżeli już musimy skorzystać z telefonu, warto udać się w ustronne miejsce. Zasady dotyczą również umiarkowanego spożywania alkoholu. Świadkowie i rodzice pełnią bardzo ważne funkcje w dniu ślubu, dlatego nie powinni przesadzać z ilością napojów wyskokowych. Goście powinni bawić się dobrze i nie nadużywać trunków. Jeżeli w trakcie wesela jeden z gości przesadzi z wypitym alkoholem, to najbliższa osoba z jego rodziny powinna go dyskretnie odprowadzić do taksówki lub do pokoju, aby mógł odpocząć.

Pracownicy na weselu
Do obsługi wesela należą nie tylko kelnerki, ale także kucharze, kamerzysta, fotograf i zespół. Powinni oni słuchać zaleceń pary młodej lub innej osoby wybranej tego dnia do koordynowania zabawy. Mimo, że jest to ich praca, to warto na koniec za nią podziękować. Kelnerzy powinni być trzeźwi przez całą noc. Para młoda może zaprosić ich do wspólnego toastu, ewentualnie podarować butelkę weselnej wódki, jako napiwek za sprawnie wykonywaną usługę. Orkiestra powinna ustalić z parą młodą, jakich zabaw sobie nie życzą i koniecznie się do tego dostosować. Para młoda sama powinna wybierać osoby, które będą uczestniczyły w konkursach. Należy wcześniej ustalić z zespołem zasady zamawiania piosnek tak, by wesele nie zamieniło się w koncert życzeń. Zespół, podobnie jak obsługa, nie powinien pić alkoholu w czasie pracy. Niedopuszczalne jest własne przynoszenie alkoholu przez orkiestrę i spożywanie go w przerwach.

Po weselu
Należy zadbać o transport do domu szczególnie osób starszych. Aby odciążyć parę młodą, osobami starszymi może zająć się wyznaczona osoba, np. świadek. Państwo młodzi powinni żegnać wszystkich gości osobiście. Zawsze należy podziękować za przybycie. Niedopuszczalne jest, aby goście sami częstowali się tym, co zostało z wesela, pakując ciasto czy zabierając wódkę. Jeżeli państwo młodzi będą mieli ochotę, to z pewnością sami podarują gościom jakiś smakołyk.