Artykuły powiązane

Wielkie bukiety tuż przy ołtarzu, ocean świec i elegancka wiązanka na samochód to nie koniec dekoracji. Do przystrojenia zostają mieszkanie i sala weselna. Niedbale rozrzucone kwiatki, gustowne prezenciki - to wszystko wpływa na ostateczny wygląd dekoracji.

Ślubne dekoracje powinny tworzyć integralną całość i pasować kolorystycznie do wnętrz. Kwiaty, którymi dekorujemy samochód, kościół i salę weselną powinny być jednakowe lub w podobnej tonacji kolorystycznej. Najefektowniejszą dekoracją są świeże kwiaty przepasane tiulem.

Bardzo miłym zwyczajem w mniejszych miejscowościach jest przyjazd nie tylko pana młodego, ale wszystkich gości do mieszkania przyszłej małżonki. Drogę do mieszkania można udekorować balonami i kolorowymi wstążkami, które już z daleka będą zdradzały rodzaj i charakter uroczystości. W przypadku jeżeli przyszła pani młoda mieszka w domu, pomysłów może być dużo więcej. Cały płot przed domem można udekorować kolorowymi balonikami, a dodatkowo ubrać w rozmaite polne kwiaty (w zależności od pory roku, w jakiej odbywa się wesele). Dodatkowo doskonale sprawdzą się świeże kwiaty, takie jak róże, lilie, czy storczyki. Bukiety mogą być ustawione tylko w pomieszczeniu, w którym odbywać się będzie błogosławieństwo lub (jeżeli pozwala na to budżet) w całym domu. Na zdjęciach i filmie pięknie będą prezentowały się długie, smukłe świece, które podkreślą doniosłość uroczystości.

Wszyscy goście z pewnością zwrócą uwagę na dekorację sali weselnej. Miejsce, w którym będzie odbywać się przyjęcie, stwarza nieograniczone możliwości do dekoracji. Sprawdzają się zarówno świeże, jak i sztuczne kwiaty, a także połączenia wykonane z delikatnych materiałów. Jeżeli zabawa zacznie się późnym wieczorem znakomicie będą prezentowały się świece, zarówno długie i smukłe, jak i delikatne podgrzewacze ustawione w szklanych lampionach.

Weselny stół
Każdy stół wymaga innej dekoracji. Wszystko zależy od tego, jakie stoły znajdą się na sali. Zazwyczaj stoliki układa się w tradycyjną podkowę, literę L lub E. Wszystko zależy od wielkości sali, a także od ilości gości. Na prostokątnych stołach nie ma zazwyczaj dużo miejsca na dekoracje. Kompozycje kwiatowe najczęściej ustawia się w wysokich wazonach lub stojakach o wąskiej podstawie. Ważne, aby sprawdzić czy wazon jest dostatecznie wysoki, żeby nie utrudniał swobodnego komunikowania się gości, a także pracy kamerzysty. Goście wolą widzieć swoje twarze podczas rozmowy, niż ogromny bukiet kwiatów. Jeżeli decydujemy się na świece, to powinny być one umieszczone co kilka metrów w wysokich świecznikach. Delikatne światło dadzą również maleńkie wkłady, które ze względów bezpieczeństwa powinny być umieszczone w niewielkich lampionach. Dużo łatwiej będzie ustawić dekorację na stole okrągłym. Do zagospodarowania mamy środek stołu. Doskonale będą wyglądały tradycyjne płaskie dekoracje kwiatowe, jak i nowoczesne aranżacje. Dekorować można niemal wszystkim: płatkami kwiatów, kryształkami, czy różnobarwnymi elementami przypominającymi konfetti w kształcie serduszek czy gwiazdek. Wysokie kompozycje kwiatowe będą zasłaniały gości, a dodatkowo dodadzą wrażenia ciężkości stołów.

Naturalną i jadalną dekoracją stołu weselnego mogą być owoce. Osoby pracujące na weselach do perfekcji opanowały sztukę układania owoców, aby wyczarować z nich prawdziwe arcydzieło. Na środku patery układamy ananasa, dookoła promieniście rozkładamy banany, a na nich wszelkie sezonowe owoce. Doskonale prezentują się pomarańcze, jabłka, grejpfruty, a także kiwi i brzoskwinie. Najwięcej na paterze powinno być winogron, gdyż są najczęściej jadane przez gości. Jeżeli wesele odbywa się w czerwcu lub na początku lipca elegancko będą prezentowały się truskawki. Aby ananas był bardziej okazały można wbić w niego dwie długie wykałaczki i nadziać na niego pojedyncze kulki winogron, a na końcu truskawkę. Wszystkie owoce powinny zostać starannie umyte, a końcówki bananów ucięte.

Rozmaite dodatki ozdób weselnych powinny być utrzymane w wybranych tonacjach kolorystycznych. Mowa tu oczywiście o serwetkach, świecach, menu dla gości, upominkach. Kolor może być dobrany indywidualnie, ważne by nie mieszać więcej niż dwóch, maksymalnie trzech tonacji kolorystycznych. Dzięki temu będziemy mieć wrażenie harmonijnego i uporządkowanego wnętrza. Niektóre pary decydują się na motyw przewodni wesela. Inspiracją może być zarówno pora roku, jak i upodobania państwa młodych.

Menu
Coraz częściej młoda para przygotowuje dla gości specjalne menu, czyli spis potraw. Goście nie mogą zamawiać dań według upodobania, ale dowiedzą się, jakie atrakcje czekają ich na przyjęciu. A wiadomo, że od czytania apetyt rośnie! Wizytówki i menu są zazwyczaj drukowane na sztywnym papierze. Można również zdecydować się na ręczne wykonanie, wówczas każdy element będzie miał niepowtarzalny charakter, co z pewnością nie ujdzie uwadze gości. Jeżeli na stole znajdzie się bardzo dużo potraw, to nie ma potrzeby drukować osobnego menu dla każdego z gości. Powinno się wówczas ustawić kartonik co parę metrów tak, by jedno menu przypadało na 6-8 osób.

Serwetki
Niewiele osób myśli o serwetkach. Zazwyczaj znajdują się one przy nakryciu i służą paniom podczas jedzenia potraw, które mogłyby trwale zabrudzić sukienkę. Serwetki można specjalnie przygotować na tę okazję. Najbardziej szlachetne są te z białego płótna z ręcznie haftowanym monogramem młodej pary. Bardziej powszechne są tradycyjne serwetki bibułowe. Można na nich wydrukować inicjały, imiona narzeczonych lub dowolny tekst.

Etykietki
Wódka weselna nie będzie weselną, jeśli zabraknie na niej specjalnej etykietki lub chociaż winietki. Dodatki tego typu dostępne są we wzorach, które przypominają oryginalne znaki markowych wódek lub w całkowicie odmiennej grafice. Etykietki mogą być samoprzylepne lub w postaci zawieszek, gotowych do nałożenia na butelkę. Pary chętnie podarowują wódkę weselną swoim biesiadnikom. A wiadomo, że trunek ze zdjęciem młodych lub ze specjalną dedykacją będzie smakował dużo lepiej.

Upominki dla gości
Od pewnego czasu na polskich weselach pojawił się nowy zwyczaj. Państwo młodzi, w ramach podziękowania za przybycie, a także za otrzymane prezenty, wręczają gościom drobne upominki. Elegancko opakowane w jednakowe, gustowne pudełeczka z winietką oraz starannie rozmieszczone przy każdym nakryciu, pięknie prezentują się na stole i stanowią część dekoracji ślubnej. Zazwyczaj w małym woreczku umieszcza się pięć czekoladowych lub lukrowanych chrupiących migdałków. Liczba jest nieprzypadkowa, gdyż każdy z nich coś oznacza. Słodkie cacanki to życzenia: szczęścia, pomyślności, zdrowia, długiego życia i miłości.

Najbardziej popularnymi upominkami są łakocie opakowane w małe pudełeczka wykonane z papieru, tkanin, srebra, porcelany lub szkła. Słodycze to symbol szczęścia, dobrobytu i pomyślności. Mogą to być czekoladowe serduszka, kruche ciasteczka, migdały czy lukrowane figurki przypominające parę młodą. Wiele firm cukierniczych oferuje wypiek specjalnych pierniczków z imionami pary młodej i datą ślubu. W ofercie są również czekoladki z podobizną pary młodej.