Artykuły powiązane

W poprzednim numerze prezentowaliśmy najnowsze trendy wśród zaproszeń ślubnuch, a także przedstawiliśmy elementarne zasady związane z ich wręczaniem gościom. Pora na inne dodatki współtworzące całość oprawy weselnej.

Wizytówki
To niewielkie papierowe bileciki ustawiane na stole przy każdym talerzu. Są one bardzo praktyczne przede wszystkim dlatego, że pozwolą uniknąć zamieszania podczas zajmowania miejsc przy stole. Dzięki nim, goście usiądą zgodnie z porządkiem ustalonym przez parę młodą. Jedyną rzeczą, która może budzić spór jest usadzenie dzieci. Jeżeli pociechy są bardzo małe (samodzielnie się nie poruszają lub nie jedzą), to warto dostawić specjalne krzesełko tuż przy rodzicach. W przypadku starszych dzieci lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie osobnego stolika, przy którym będą mogły czuć się swobodnie, a jednocześnie znajdować się pod czujnym okiem rodziców.

Menu
Coraz częściej młoda para przygotowuje dla gości specjalne menu, czyli spis potraw. Goście nie mogą zamawiać dań według upodobania, ale dowiedzą się, jakie kulinarne atrakcje czekają ich na przyjęciu. A wiadomo, że od czytania apetyt rośnie!
Wizytówki i menu są zazwyczaj drukowane na sztywnym papierze. Kolor papieru, wzór czcionek i tekstów pozostaje do wyboru. Można również zdecydować się na ręczne wykonanie tych dodatków. Wówczas każdy element będzie miał niepowtarzalny charakter, co z pewnością nie ujdzie uwadze gości. Jeżeli na stole znajdzie się bardzo dużo potraw, to nie ma potrzeby drukować osobnego menu dla każdego z gości. Powinno się wówczas ustawić kartonik co parę metrów, tak, by jedno menu przypadało na 6-8 osób.

Serwetki
Niewiele osób myśli o serwetkach. Zazwyczaj znajdują się one przy nakryciu. Serwetki można specjalnie przygotować na okazję ślubu i wesela. Najbardziej szlachetne są te z białego płótna, z ręcznie haftowanym monogramem młodej pary. Bardziej powszechne są tradycyjne serwetki bibułowe. Można na nich wydrukować inicjały, imiona młodych lub dowolny tekst.

Etykietki
Wódka weselna nie będzie weselną, jeśli zabraknie na niej specjalnej etykietki. Dodatki tego typu dostępne są we wzorach, które przypominają oryginalne znaki markowych wódek lub w całkowicie odmiennej grafice. Etykietki mogą być samoprzylepne lub w postaci zawieszek, gotowych do nałożenia na butelkę. Pary chętnie podarowują wódkę weselną swoim biesiadnikom. A wiadomo, że trunek ze zdjęciem młodych lub ze specjalną dedykacją będzie smakował dużo lepiej.

Gdzie zamawiać?
Wizytówki i pozostałe akcesoria można zamawiać w firmach poligraficznych i reklamowych, w rozmaitych serwisach aukcyjnych lub w firmach z dekoracjami ślubnymi. Najlepiej wybrać jednego producenta lub dostawcę, u którego zostaną zamówione wszystkie produkty. Będziemy mieli wówczas pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały. Przy wyborze wzoru zaproszeń i pozostałych elementów, należy pamiętać, aby całość oprawy była jednorodna: pasowała do charakteru wnętrza, w którym odbywa się uroczystość i do formy wesela. Wszelkie dodatki powinny być tej samej jakości i w podobnym stylu.

Upominki dla gości
Od pewnego czasu na polskich weselach pojawił się nowy zwyczaj. Państwo młodzi, w ramach podziękowania za przybycie, a także za otrzymane prezenty, wręczają gościom drobne upominki. Elegancko opakowane w jednakowe, gustowne pudełeczka z winietką oraz starannie rozmieszczone przy każdym nakryciu, pięknie prezentują się na stole i stanowią część dekoracji ślubnej. Upominki można przygotować samemu lub zakupić w specjalistycznych sklepach.
Zwyczaj obdarowywania pochodzi ze starożytnej Grecji. Legenda głosi, że trojańska księżniczka Phyllis zmieniła się w migdałowe drzewo z tęsknoty za ukochanym Demophonem. Stąd też goście najczęściej są obdarowywani słodkimi migdałami. Zazwyczaj w małym woreczku umieszcza się pięć czekoladowych lub lukrowanych chrupiących migdałków. Liczba jest nieprzypadkowa, gdyż każdy z nich coś oznacza. Słodkie cacanki to życzenia: szczęścia, pomyślności, zdrowia, długiego życia i miłości.
Upominki można zamówić w profesjonalnej firmie lub własnoręcznie wykonać. Propozycje firm zawierają wiele stylów i kolorów tak, aby każda para młoda mogła znaleźć coś odpowiadającego ich upodobaniom. Samodzielne wykonanie, to propozycja dla osób, które chcą nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale mieć całkowity wpływ na wygląd prezentów.
Najbardziej popularnymi upominkami są łakocie opakowane w małe pudełeczka wykonane z papieru lub tkanin. Słodycze to symbol szczęścia, dobrobytu i pomyślności. Mogą to być czekoladowe serduszka, kruche ciasteczka, migdały czy lukrowane figurki przypominające parę młodą. Wiele firm cukierniczych oferuje wypiek specjalnych pierniczków z imionami pary młodej i datą ślubu. W ofercie są również czekoladki z podobizną pary młodej. W zakładach cukierniczych można zamówić większą ilość cukierków, które zostaną owinięte w okazjonalne opakowania. Słodyczami można poczęstować gości, którzy przybyli tylko na ślub, dzieci robiące słynną bramę, gości weselnych, oraz sąsiadów i kolegów z pracy.

Kiedy wręczać?
Jeśli wybraliście słodkie migdały lub czekoladki, to powinny się one znajdować na stole przy nakryciu. Można także poprosić dzieci z najbliższej rodziny lub świadków, aby częstowali łakociami gości po złożeniu życzeń parze młodej. Jeżeli zdecydujecie się na droższe wersje upominków (fotografie, szklane świeczniki ozdobione malunkiem czy porcelanowe figurki), to warto wręczyć je osobiście.
Jeżeli wasz ślubny budżet nie uwzględnił wszystkich opisanych dodatków dla gości, to warto pamiętać o specjalnym podziękowaniu wszystkim za przybycie. Można to zrobić przy okazji pierwszego toastu, czy przedstawianiu sobie biesiadników. Gościom z pewnością będzie przyjemnie i poczują się wyjątkowo.