Artykuły powiązane

Powitanie młodych w domu weselnym

 Wchodząc na salę pan młody powinien przenieść swoją żonę przez próg - gwarantuje to jej lekkie życie W miejscu, gdzie odbywa się wesele nowożeńcy witanie są przez rodziców chlebem i solą. Mama młodej pyta córkę, "Co wybierasz? Sól, chleb, czy pana młodego?" Panna młoda powinna odpowiedzieć: "Wybieram sól, chleb i pana młodego, aby zarabiał na niego".

 Młodzi zjadają kawałek chleba umoczonego w soli. Następnie zostaje wzniesiony toast za zdrowie i pomyślność nowożeńców. Po toaście młodzi powinni rzucić puste kieliszki za siebie. Jeżeli się rozbiją młodych czeka szczęśliwe i dostatnie życie.

 Rodzice panny młodej oraz (stojący za nimi) rodzice pana młodego oprócz powitania nowożeńców powinni również witać przybyłych na przyjęcie weselne gości. 

Prezentacja gości

 Po zajęciu miejsc przy stole można zdecydować się na ogólną prezentację gości. Można zrobić to na dwojaki sposób. Albo młodzi przedstawią swoje rodziny i przyjaciół osobiście, albo goście zaprezentują się sami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przy dużym weselu prezentacja z pewnością będzie się przeciągała w czasie i może się stać nużąca. 

Pierwszy taniec

 Nikt z gości nie może wyjść na parkiet zanim para młoda nie zatańczy pierwszego tańca. To prawo i obowiązek nowożeńców, którzy w ten sposób rozpoczynają zabawę weselną. Do pląsającej pary młodej mogą dołączyć rodzice i świadkowie. 

Kolejność wygłaszania toastów

  Toasty są w Polsce rzadkością, ale powoli to się zmienia. Osoba, która chce wygłosić toast powinna wstać od stołu. Na przyjęciu weselnym obowiązuje ścisła kolejność wygłaszania toastów. Pierwszy toast powinien wznieść ojciec panny młodej, drugi toast należy pana młodego (czasami może go wyręczyć jego ojciec). Trzeci toast wygłasza osoba z grona najbliższych, np. świadek. 

Menu

  Ostateczny wybór weselnego menu jest zwykle poprzedzony wieloma rozważaniami i rozmowami z restauratorem. Domy weselne przedstawiają gotowe menu, które jednak zawsze można modyfikować według własnych upodobań kulinarnych. Dokonując ostatecznego wybory warto zdecydować się na różnorodne potrawy. Warto, aby goście mogli sami wybrać danie główne minimum z dwóch propozycji.

Świetnym pomysłem jest przygotowane dla każdego gościa karty menu weselnego. Dzięki temu goście będą wiedzieli, co ich czeka pod względem kulinarnym przez całą noc oraz o których godzinach będą podawane ciepłe posiłki.

  Posiłkom powinna towarzyszyć cicha muzyka w tak zwanym "tle"

Zabawa

 Przy wyborze miejsca przyjęcia weselnego warto wybrać lokal, w którym sala biesiadna i parkiet są w jednym pomieszczeniu. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny element, który może zaważyć na przebiegu całej zabawy. Nic tak nie porywa gości do tańca jak widok innych bawiących się par. 

Weselny tort

 Zwyczajowo tort weselny jest podawany po oczepinach. Czasami zdarza się, że podaje się go po obiedzie. Wybór należy do pary młodej.

 Nowożeńcy pierwszy kawałek tortu powinni pokroić wspólnie. Pierwszy kawałek tortu młodzi powinni podać swoim dziadkom lub rodzicom i świadkom.

 W częstowaniu reszty gości młodym powinna pomóc obsługa sali. 

 Bez względu na dokonane wybory pamiętajcie, że przyjęcie weselne jest najważniejszym przyjęciem w Waszym życiu, a udana zabawa na weselu jest wyśmienitą wróżbą na wspólne życie. Powodzenia!