Artykuły powiązane

Zaproszenia, winietki, serwetki, etykietki, albumy... wśród weselnych przygotowań ich wybór wydaje się drobiazgiem. Ale tylko pozornie, bo to właśnie one współtworzą charakter przyjęcia.

Decydując się na konkretne zaproszenie, narzeczeni informują swoich gości, kiedy i gdzie mają zamiar się pobrać, w jakim stylu planują urządzić swoją uroczystość, a także na jaką skalę i w jakim charakterze. Co więcej, za pośrednictwem zaproszenia zdradzają, jakimi są ludźmi, czym się interesują, jaki mają gust i poczucie humoru oraz jak mocne jest uczucie, które ich łączy. Jednym słowem zaproszenia zdradzają o nas wszystkie ważne informacje, warto więc poświęcić trochę czasu na wybór tego elementu wesela.

Elementarne zasady
Zaproszeniami warto zainteresować się dwa lub nawet trzy miesiące przed ślubem. Jeżeli decydujecie się na wykonanie zaproszeń według własnego projektu, czas ten należy nieco wydłużyć. Trzy miesiące powinny wystarczyć na wyszukanie, wypisanie i doręczenie zaproszeń. Pamiętajcie, że goście powinni otrzymać informację o waszym ślubie minimum na miesiąc przed wyznaczoną datą. Późniejsze wręczanie zaproszeń nie leży w dobrym tonie. Osoby, które chcecie zaprosić również na przyjęcie weselne, powinny być powiadomione o tym fakcie na trzy miesiące przed uroczystością (wstępnie może to być informacja ustna). Wówczas będą mieli czas na odpowiednie przygotowanie się - zakup prezentu czy kreacji.

Lista gości
Wbrew pozorom stworzenie listy gości, których chcecie zaprosić na ślub
i wesele może okazać się najtrudniejszą sztuką. Z uwagi na ograniczony budżet, zaleca się stworzenie dwóch list. Na pierwszej powinny znaleźć się osoby, które zamierzacie zaprosić na ślub i wesele, a na drugiej te, które tylko powiadomicie o dacie naszego ślubu. Gdy listy będą gotowe można przejść do następnego etapu - wyboru zaproszeń. Pamiętajcie, aby mieć w zapasie parę zaproszeń więcej. Tak na wszelki wypadek. Zaproszenia dla małżeństw i par nieformalnych wypisuje się na jednym blankiecie. Dzieci można dopisać do zaproszeń dla rodziców pod warunkiem, że nie ukończyły 18 lat.
Kwestia dzieci pozostaje sprawą indywidualną. Para młoda powinna zadecydować o tym, czy zaprasza pary z dziećmi (również bardzo małymi), czy dopiero od pewnego wieku, np. od czternastego roku życia. O swoim wyborze należy poinformować małżeństwa, które posiadają pociechy. Większość osób zrozumie waszą decyzję. Niestety musicie się liczyć z faktem, że nie wszyscy.

Zaproszenia
Wybór wzorów i kolorów zaproszeń ślubnych jest niemal nieograniczony. Jak we wszystkich dziedzinach, tak i tutaj zmienia się moda i panujące trendy. Powoli odchodzi się jasnych kolorów - białego i ecru na rzecz niekonwencjonalnych zaproszeń w kolorach nie tylko czerwieni - symbolu miłości, ale także odcieni brązu czy fioletu.
Największa grupa przyszłych małżonków wybiera wzory "bez udziwnień"
z tradycyjnymi ozdobnikami. Szczególnym powodzeniem cieszą się papiery pergaminowe. Nadal modne są elementy typu gołąbki, serca czy obrączki, najbardziej kojarzące się z ceremonią zaślubin. Pary, które mają duży dystans do siebie wybierają zaproszenia humorystyczne i żartobliwe. Zdarza się, że tekst jest parafrazą wyroku sądowego, np.: Sąd Najmilszy po rozpatrzeniu sprawy Anny Nowak i Piotra Kowalskiego oskarżonych o miłość wzajemną uznaje ich winnymi zarzucanego im czynu, skazując obydwoje na karę dożywotniego Związku Małżeńskiego.
Treść zaproszenia i rozmieszczenie tekstu pozostają do indywidualnego wyboru. Najbardziej tradycyjne zaproszenie ma formę kartonika lub złożonej na pół kartki. Zdążyliśmy się także przyzwyczaić do zaproszeń w formie tryptyku otwieranego do góry, dołu lub na boki. Na rynku pojawiły się również wzory zaproszeń zamykanych w ekskluzywnych pudełeczkach, dopasowanych kolorystycznie do zaproszenia. Mają formę tryptyków lub rulonu nawiniętego na drewniane patyczki i przewiązanego wstążką. Do każdego modelu producenci zazwyczaj oferują w podobnym wzornictwie menu, podziękowanie oraz winietki stołowe. Można pytać również o księgę gości, którą firmy produkują i wykonują na życzenie gości.
Na zaproszeniu (nie dotyczy zawiadomień na ślub) warto umieścić prośbę dotyczącą potwierdzenia przybycia na uroczystość i przyjęcie. Koniecznie podajcie kontakt telefoniczny do siebie oraz termin, do kiedy goście mogą oddzwaniać i potwierdzać swoją obecność. Dokładna informacja o liczbie osób ułatwi wam organizację przyjęcia weselnego. Jeżeli ktoś zwleka z potwierdzeniem, śmiało skontaktujcie się z taką osobą i spytajcie o decyzję. Z pewnością nie będzie to odebrane jako nieeleganckie zachowanie, a wam pomoże ustalić ostateczne koszty wesela.
Wręczanie zaproszeń
W obecnych czasach rzadko kiedy istnieje fizyczna możliwość wręczenia osobiście zaproszeń wszystkim gościom. Jednak jest grupa osób, która powinna otrzymać zaproszenie bezpośrednio z rąk narzeczonych. Do tego grona zaliczają się rodzice, dziadkowie, chrzestni, a także bliscy przyjaciele. Zanim wybierzecie się do nich z wizytą, koniecznie uprzedźcie o przybyciu. Do pozostałych gości wyślijcie zaproszenia pocztą. Wszystkim dalszym znajomym, kolegom z pracy, ze studiów, ze szkoły, z którymi nadal utrzymujecie kontakt, możecie wysłać zawiadomienie o ślubie drogą mailową.
Przy wyborze wzoru i zaproszeń i pozostałych elementów pamiętajmy, aby całość oprawy była jednorodna, pasowała do charakteru wnętrza, w którym odbywa się uroczystość i do formy wesela. Wszelkie dodatki powinny być tej samej jakości i w podobnym stylu. Gwarantuje to elegancki szyk i jest informacją dla gości, że jesteście ludźmi, dla których liczy się dobry gust i smak.