Artykuły powiązane

Chciałabyś zawsze błyszczeć w towarzystwie i odnosić sukcesy? Pewność siebie to najlepszy sposób, aby to osiągnąć!

Pewność siebie jest bardzo istotna w życiu. W dużej mierze to dzięki śmiałości osiągamy sukcesy nie tylko na polu zawodowym, ale także w życiu prywatnym. Rozmowa o pracę, praca z klientami, negocjacje, egzamin - w tych sytuacjach najbardziej liczy się swoboda i pewność siebie. Jeśli dajesz się poznać jako osoba z kompetencjami, która wie, co potrafi i nie boi się nowych wyzwań, to na pewno osiągniesz swój cel.

Pewność siebie jest potrzebna również na co dzień. Ułatwia poznawanie nowych ludzi, otwiera nowe perspektywy i pomaga w zawieraniu nowych znajomości. Niestety bardzo często brak tej ważnej cechy nie wynika z charakteru, a z braku akceptacji własnego ciała. Za grube nogi, za szeroka pupa, cienkie włosy - każdy najdrobniejszy szczegół może nam odebrać pewność siebie i sprawić, że z osoby cieszącej się życiem staniemy się szarą myszką niewidoczną dla innych. Najgorsze, że taki stan fundujemy sobie sami, pozostając w morzu kompleksów bardzo często nieprawdziwych.

Ja - inni
Znajomym bardzo często bez wahania i chwili zastanowienia mówimy, jak świetnie wyglądają. Dlaczego więc powiedzenie czegoś miłego o sobie przychodzi nam z takim trudem? Czasem słyszymy miłe komplementy, jednak w pierwszej chwili staramy się doszukiwać w nich ironii i kpin. Zbyt rzadko dostrzegamy swoje mocne strony i punkty, które powinny być naszymi atutami, a stają się niestety przyczyną kompleksów. Ludzie nie są zbyt chętni, aby chwalić innych. Dlatego jeśli już ktoś mówi nam coś miłego, to nie dlatego, aby nas ośmieszyć albo zdenerwować. Zazwyczaj ludzie, zwłaszcza bliscy nam, mówią po prostu prawdę.

Inni mają łatwiej
Nikt nie rodzi się od razu zdobywcą. Zazwyczaj trzeba trochę popracować nad swoim charakterem. Wiele zależy od wychowania. Jeżeli rodzice wmawiali dziecku, że jest najlepsze ze wszystkich, to taka osoba może cierpieć na zbytni narcyzm. Zbyt skrajna, odwrócona sytuacja, kiedy dziecko nigdy nie otrzymało pochwały, a jedynie nagany również nie jest dobra, bo powoduje liczne kompleksy i niską samoocenę. Najlepiej znaleźć więc złoty środek i wprowadzić zarówno pochwały, nagany i asertywność. Czasem, aby poczuć się pewnie potrzeba wielu ćwiczeń, a także przełamania wstydu.

Proste ćwiczenie
Pewność siebie trzeba ćwiczyć i stale pamiętać o swoich mocnych stronach. Pomocne będzie w tym proste ćwiczenie, które polega na podzieleniu kartki na pół, a następnie wypisaniu swoich mocnych i słabych stron. Tylko szczerze! Warto brać też pod uwagę zdanie innych i wpisać w mocnych stronach to, za co ludzie chwalą nas najczęściej. Inne ćwiczenie to przypomnienie sobie bardzo trudnej sprawy, która wydawała się nie do załatwiania. Udało się wtedy? Dlaczego miałoby nie udać się i następnym razem? Za każdym razem trzeba przypominać sobie o rzeczach, których udało nam się dokonać, choć początkowo wydawały się nie do przejścia. Buduje to pewność siebie i pozwala w siebie uwierzyć.

Nastawienie do życia
Optymiści żyją dłużej. Dobry nastrój i samopoczucie działają na nas lepiej niż jakikolwiek lek. Organizm zadowolonego człowieka produkuje spore ilości serotoniny (hormonu szczęścia), a to z kolei wpływa na lepsze ukrwienie narządów, a co za tym idzie lepszą ich pracę. Człowiek szczęśliwy lepiej się też czuje i lepiej pracuje. Kiedy jesteśmy smutni lub w kiepskiej formie - nasza wydajność znacznie spada. Dlatego zawsze trzeba widzieć dobre strony w każdej sytuacji. Załamywanie rąk nic nie da. Coś się stało? Nie odwrócimy już tego - trzeba tylko wyciągnąć wnioski, aby więcej się nie powtórzyło i iść dalej. Rozpamiętywanie problemu pozostawia nas w tyle i obniża naszą samoocenę. Dlatego od dzisiaj z porażek wyciągajmy wnioski, a z sukcesów cieszmy się długo i co najważniejsze chwalmy siebie samych.

Kochane ciało
Nie do końca płaski brzuch, fałdka tu, fałdka tam, cellulit... To wszystko sprawia, że nie patrzymy na nasze ciało, jak na cały organizm. Dostrzegamy tylko usterki, wady i niedoskonałości. Nie masz figury modelki? Rozejrzyj się w około - nie ty jedna. Czy próbowałaś kiedyś przyjrzeć się na plaży innym kobietom? Gdybyś to zrobiła, to wiedziałabyś, że każda ma coś do ukrycia. Piękna buzia, ale okrągły brzuszek, idealna sylwetka, ale na udach rozstępy, gładkie ciało, a na twarzy i ramionach przebarwienia. Niewiele jest osób idealnych, które mogą powiedzieć, że wszystko w ich ciele jest na swoim miejscu. Nawet modelki i aktorki muszą dokładnie przestrzegać zaleceń lekarzy i trenerów, aby utrzymywać wysportowaną sylwetkę. Pamiętaj też, że nad ciałem znanych osób pracuje cały sztab specjalistów: od dietetyka i kucharza po trenera i psychologa. Wszystko jest kwestią podejścia i nawet największe gwiazdy uczą się przez lata akceptować swoje ciało (albo robią operacje plastyczne). Skup się na swoich atutach. Masz okrągły brzuszek i pełne biodra, ale śliczny biust? Noś dłuższe tuniki, które wyeksponują piersi, a schowają resztę ciała. Masz piękną buzię, ale ciało ma kilka kilogramów za dużo? Dużo się uśmiechaj do ludzi, a zdziwisz się, że nikt nie zauważy nadwagi.

Jeżeli kilogramy są przyczyną spadków nastroju, a każde zjedzenie posiłku kończy się wyrzutami sumienia, to nie ma na co czekać, tylko wziąć się za siebie. Nikt nie pójdzie za nas na spacer. Nawet wielkie gwiazdy wylewają siódme poty na siłowni, aby zapracować na swój wygląd. Nie chce ci się? Więc nie masz innego wyjścia, jak pokochać swoje ciało, dokładnie takie, jakie jest. Traktuj je jako część siebie - rozpieszczaj kosmetykami, aromatycznymi kąpielami. Co jakiś czas zafunduj mu pobyt w spa lub chociaż masaż. Na pewno odwdzięczy się gładkością, a wtedy może pokochasz je bardziej.

A oto kilka rad, jak emanować pewnością siebie.

Pamiętaj o uśmiechu.
Ludzie nie lubią smutnych osób, dlatego tak wielką wagę przywiązują do wyrazu twarzy. Naturalny uśmiech i pewna siebie postawa to najłatwiejsza droga, aby zjednać sobie innych. Nie bój się mówić Nie wahaj się odezwać, gdy jesteś czegoś na 100% pewna lub gdy właśnie wpadłaś na fantastyczny pomysł, który rozwiązuje czyjś problem. Pamiętaj, by mówić głośno i wyraźnie - w ten sposób nie tylko zwrócisz na siebie uwagę, ale będziesz także w jej centrum.

Kontakt wzrokowy
Patrząc komuś w oczy podczas rozmowy okazujemy nie tylko zainteresowanie, ale także szacunek. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego utwierdza rozmówcę w przekonaniu, że ma do czynienia z pewną siebie osobą.

Prawidłowa postawa
Sylwetka potrafi wiele powiedzieć o człowieku. Wyprostuj się, ściągnij łopatki, nie opuszczaj ramion, idź zawsze pewnym krokiem i patrz przed siebie, a będziesz wyglądała na osobę pewną siebie, która doskonale wie, czego chce.

Gestykulacja
Niewerbalne znaki potrafią powiedzieć więcej o człowieku niż najwięcej słów. Nadużywanie mimiki twarzy czy machania rękami pokazuje, że jesteśmy niepewni i może przestraszyć rozmówcę. Spokojne i opanowane gesty wyrażają równowagę.

KM