Artykuły powiązane

Piękne stopy z reklamy obuwia czy kosmetyków nie muszą być już tylko marzeniem. Dzięki kilku zabiegom, a także odpowiedniej pielęgnacji, można poradzić sobie z wieloma problemami, z którymi wbrew pozorom walczy wiele kobiet każdego dnia.

Suche skóra, pękające pięty, boleśnie wrastające paznokcie, to tylko niektóre z wielu problemów kobiecych i męskich stóp, z którymi na co dzień spotykają się pedicurzystki. Wiele z tych problemów można całkowicie zlikwidować. Wystarczy umówić się na pedicure leczniczy. Brzmi strasznie? Na szczęście zabieg jest całkowicie bezbolesny, a nawet przyjemny. W każdym razie już jedna wizyta u pedicurzystki może sprawić, że nasze stopy pozbędą się problemu, a nam będzie znacznie łatwiej chodzić.

Bolesny problem
Na stan naszych stóp ogromny wpływ ma obuwie, które nosimy. Niestety bardzo często zdarza się, że nosimy buty, które najzwyczajniej w świecie są źle dobrane - są za ciasne lub za wąskie. Problem ten dotyczy w równej mierze kobiet i mężczyzn, choć rzadko który mężczyzna kupuje zbyt małą, ostatnią parę szałowych butów, w nadziei, że się rozejdą. Panie znacznie częściej podążają za modą, co sprawia, że ich stopy stają się zdeformowane i zniekształcone. Modne kilka lat temu obuwie w szpic pozostawiło po sobie ślady w postaci modzeli i odcisków, których bardzo ciężko jest się pozbyć na stałe. Ogromy ból sprawiają wrastające paznokcie, wokół których bardzo często tworzą się stany zapalne. Wiele osób na myśl o założeniu klamry na wrastające paznokcie jest przerażonych już samą nazwą i woli cierpieć, niż poddać się zabiegowi. Do lekarza trafiamy, kiedy paznokieć jest już w bardzo złym stanie.

Dla kogo taki zabieg?
Na pedicure leczniczy powinny umówić się osoby, które mają problemy z pękającymi piętami, co powoduje problemy z chodzeniem lub nawet je uniemożliwia. Podczas zabiegu usuwa się również odciski, a także, jeżeli istnieje taka potrzeba, można założyć klamrę na wrastające paznokcie. Modzele i odciski to wbrew pozorom spory problem wielu osób, choć niewiele decyduje się na wizytę u specjalistki. Modzele powstają w miejscu, w którym skóra narasta i robi się zrogowaciała. Mają zwykle średnicę do 2 cm i są bardzo mocno wyczuwalne, a na ich powierzchni widać linie narośniętej skóry. Odciski dzielą się na twarde i miękkie. Twarde są małego rozmiaru, okrągłe i posiadają tzw. "jądro", czyli wrastający do środka punkcik, który może uciskać znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe. Twarde odciski często powodują bardzo silny ból. Miękkie zazwyczaj nie posiadają twardego środka, ale mogą być równie bolesne.

Ocena i kąpiel
Na początku wizyty w gabinecie kosmetycznym pedicurzystka bardzo dokładnie ogląda stopy. Po wstępnej analizie, a także ustaleniach z klientką co do planowanych czynności, przygotowywana jest kąpiel. W zależności od pory roku, a także stanu stóp, jest ona ciepła lub chłodniejsza, a także używane są do niej różne dodatki. Mogą to być sole, kwasy, a także bardziej tłuste preparaty, które nawilżają skórę. Po kąpieli w ruch idzie frezarka. To specjalne urządzenie, które służy do usuwania zbędnego naskórka na stopach. Gdy skóra już jest wygładzona, przychodzi pora na paznokcie. Płytka paznokciowa u nóg powinna mieć kształt kwadratu (zapobiegnie to wrastaniu paznokcia pod skórę). Po skróceniu paznokci, pedicurzystka zajmie się ich wygładzeniem. Na koniec czeka nas peeling oraz pomalowanie płytki na wybrany kolor.

Finał
Jeżeli cierpisz z powodu wrastających paznokci, pedicurzystka zaproponuje założenie specjalnej klamry. W tym przypadku najpierw zostanie wykonany zabieg leczniczy (klamra), a dopiero dzień lub dwa później zostaniesz zaproszona na pedicure. Samo założenie klamry na paznokieć rozpoczyna się od dobrania odpowiedniego rozmiaru. Po umieszczeniu jej na miejscu, nanosi się na nią klej, a następnie (po wyschnięciu kleju) substancję, dzięki której klamra będzie się idealnie trzymać na paznokciu. Wbrew pozorom zabieg jest całkowicie bezbolesny. Klamra będzie rosła z płytką i najczęściej w którymś momencie obcina się ją razem z paznokciem. Ewentualnie można się też umówić na jej ściągnięcie. Istotną kwestią jest fakt, że klamra w żaden sposób nie przeszkadza w chodzeniu, a co najważniejsze już po kilku dniach paznokieć przestaje boleć. Jeżeli nie podoba się nam widok klamry i kleju na paznokciu, można umówić się na zdobienie (maskowanie klamry), które jest dodatkowo płatne.

    Warto pamiętać:
  • Oliwka wcale dobrze nie nawilża. Stosowanie oliwki dla dzieci do smarowania stóp może je nawet bardziej wysuszyć, gdyż oliwka w swoim składzie zawiera wodę.
  • Krem rozprowadzamy tylko na stopach. Nie wolno smarować przestrzeni między palcami, gdyż tworzy się w ten sposób idealne środowisko do rozwoju różnych bakterii i grzybów.
  • Większość wad stóp powstaje na skutek noszenia nieodpowiedniego obuwia. Staraj się zawsze nosić wygodne i w miarę szerokie buty.
  • Staraj się jak najczęściej masować stopy, nie tylko wtedy, kiedy bardzo bolą. Doskonałym, naturalnym masażem jest chodzenie boso po trawie, piasku.