Artykuły powiązane

Doskonale wiesz jak ważny jest codzienny demakijaż całej twarzy. Ale czy rzeczywiście każdego dnia dokładnie oczyszczasz swoją skórę od zanieczyszczeń i resztek makijażu?

Demakijaż to oczyszczenie cery nie tylko od kosmetyków, ale także od substancji, które produkuje sama skóra (np. sebum). Oczyszczanie trzeba przeprowadzać także rano, gdyż kiedy śpimy skóra cały czas pracuje, aby naprawić mikrouszkodzenia powstałe na naskórku. Dobrze dobrane i systematycznie przeprowadzane oczyszczanie sprawia, że skóra będzie nie tylko czysta, ale także promienna i świeża.

Typ cery
Warto wiedzieć, że typ skóry może się zmieniać. Wpływa na to wiele czynników, jak choćby wiek, środowisko, w którym funkcjonujemy, a także styl życia. Poza badaniami u kosmetyczki czy dermatologa, można wykonać domowy test. Należy umyć twarz żelem myjącym lub wodą i odczekać kilka minut. Jeżeli skóra zaczerwieniła się, ma nierówny koloryt to prawdopodobnie mamy do czynienia ze skórą wrażliwą. Ściągnięcie i wysuszenie jest objawem cery suchej. Jeżeli skóra świeci się w tak zwanej strefie T (czoło, nos, broda), a na policzkach występuje uczucie ściągnięcia, to prawdopodobnie jest mieszana. Jeśli zaś skóra ma jednolity kolor, nie jest zaczerwieniona, ani podrażniona, a także nadmiernie się nie świeci, to gratulujemy! Jesteś jedną z nielicznych posiadaczek cery normalnej. Domowy test jest tylko pierwszym krokiem, który może określić typ cery. Należy jednak pamiętać, że wiele kobiet ma mieszane typy skóry (np. cera sucha-wrażliwa, tłusta-naczynkowa).

Mleczko czy płyn?
Na ryku jest cała gama preparatów do demakijażu dopasowanych do wieku, a także do potrzeb skóry. Mleczka i tłuste śmietanki polecane są paniom o skórze suchej, wrażliwej, a także niekiedy atopowej i naczynkowej. Preparaty tego typu pozostawiają tłusty film, który utrzymuje na skórze właściwy poziom nawilżenia. Przy cerze atopowej lub wrażliwej dodatkowo stosuje się także specjalne płyny micelarne, które nie wysuszają naskórka. Oferta żeli do mycia, które stosujemy w połączeniu z wodą, jest adresowana do pań o cerze normalnej, mieszanej i tłustej. Preparaty mogą być nawilżające (cera normalna), matujące (cera mieszana) i usuwające nadmiar tłuszczu i sebum (cera tłusta). Wykonując demakijaż oczu, warto sięgnąć po kosmetyk przeznaczony specjalnie do takich działań. Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa i cienka. W związku z tym wskazane jest traktowanie jej w sposób wyjątkowy.

Żel czy tonik?
Po dokładnym zmyciu makijażu przychodzi czas na tonizację. Do wyboru mamy szeroką gamę żeli do mycia z wodą, toników, a także chusteczek oczyszczających. Osoby o cerze suchej i wrażliwej powinny wybierać kosmetyki, których nie trzeba łączyć z wodą. Takimi preparatami są np. płyny micelarne, a także specjalne żele i mleczka z serii antyalergicznych.

Peeling - nasz przyjaciel
Skóra twarzy, aby wyglądać świeżo i promiennie, potrzebuje systematycznego złuszczania (usuwania martwego naskórka). W tym celu trzeba się zaprzyjaźnić z odpowiednio dobranym peelingiem. Jeżeli nasza skóra jest gruba, tłusta, normalna lub mieszana - możemy wybierać wśród szerokiej gamy kosmetyków grubo i drobnoziarnistych. Skóra wrażliwa i sucha potrzebuje delikatnego preparatu - peelingu drobnoziarnistego lub nawet enzymatycznego. Ten ostatni będzie także odpowiedni dla skóry alergicznej i naczyniowej, gdyż nie ściera naturalnej warstwy skóry, a jedynie rozpuszcza martwe tkanki. Dużym powodzeniem cieszą się również mające żelową konsystencję maski peel-off. Na rynku pojawiają się też specjalne płatki do peelingu (bardzo przydatne w podróży, gdy nie chcemy zabierać całego kosmetyku). Wśród preparatów do cery trądzikowej dostępne są kosmetyki ze specjalną końcówką masującą.

Peelingi mogą zawierać najróżniejsze dodatki. Od składników zależy, który preparat będzie odpowiedni do jakiej skóry. Przy cerze suchej i wrażliwej warto wybierać kosmetyki z dodatkami nawilżającymi, przy tłustej ze składnikami matującymi. Jeżeli na skórze pojawia się dużo wyprysków, a nawet dochodzi do stanów zapalnych związanych z trądzikiem należy bardzo ostrożnie stosować peeling. Silne tarcie może nawet doprowadzić do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego, a także do pojawienia się blizn. Najlepszy będzie delikatny preparat drobnoziarnisty, który dodatkowo będzie zawierał składniki wysuszające wypryski. Peeling najlepiej stosować wieczorem, aby skóra miała czas się zregenerować do rana i aby zniknęło lekkie zaczerwienienie, które czasem występuje. Z kosmetykami ścierającymi nie wolno też przesadzać. W zupełności wystarczy złuszczanie 1-2 razy w tygodniu. A przy skórze suchej, wrażliwej i alergicznej nawet rzadziej.

Wszystko w jednym
Coraz częściej w drogeriach pojawiają się preparaty typu 2 w 1, czy nawet 3 w 1. Łączą one w sobie zalety mleczka oczyszczającego, toniku a także żelu. Takie produkty jednak lepiej traktować z rezerwą. Trudno się spodziewać, że jeden preparat zastąpi aż tyle kosmetyków o całkowicie innym działaniu. Najlepiej więc zostawić je na szczególne okazje jak wyjazd służbowy czy urlop. Chusteczki oczyszczające, które produkuje coraz więcej firm kosmetycznych można traktować jako codzienne uzupełnienie pielęgnacji. Przydadzą się znakomicie na co dzień choćby po to, aby odświeżyć makijaż .

Kojące zakończenie
Po wszystkich zabiegach oczyszczających stosujemy krem. Rano nawilżający lub matujący i koniecznie z faktorem. Wieczorem wybieramy kosmetyki, które zawierają kompleksy witaminowe, pomagające zregenerować się skórze podczas nocy. Do tego zestawu możemy dołączyć odpowiednie kremy pod oczy - na dzień rozświetlający i likwidujący obrzęki, a na noc nawilżający.

KM