Artykuły powiązane

Przed nami okres wakacji i błogiego wypoczynku. Morze, jezioro czy góry? Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz, pamiętaj aby dbać o swoje zdrowie, a z wakacji przywieźć tylko dobre wspomnienia.

Lato to przede wszystkim czas odpoczynku i relaksu. Niestety z tą porą roku związane jest też wiele nieprzyjemności, takich jak poparzenia słoneczne, ugryzienia przez owady, a także przykre dolegliwości skórne i zdrowotne, których lepiej uniknąć. Zdrowy rozsądek, odpowiednio spakowana apteczka i zasady bezpieczeństwa sprawią, że większości przykrych sytuacji uda się uniknąć.

Słońce świeci nad nami
Przez cały rok zamknięci w biurach i pomieszczeniach jesteśmy bardzo spragnieni słońca. Zrzucamy z siebie ciuchy i wystawiamy na działanie promieni słonecznych bladą, niczym nie zabezpieczoną skórę. Efekt? Już pierwszego dnia na swoim koncie mamy liczne poparzenia i podrażnienia. Nic sobie z tego nie robimy, ostatecznie skóra schodzi nam co roku na wakacjach, a czerwony kolor zastępuje piękna, kusząca opalenizna. Znasz to? Sama tak sobie tłumaczysz coroczne poparzenie? Każde podrażnienie skóry nie pozostaje obojętne dla organizmu. Uszkodzona zostaje struktura naskórka, zniszczeniom podlegają białka strukturalne, takie jak kolagen i elastyna, które są odpowiedzialne za jej sprężystość i elastyczność. Intensywne opalanie w ciągu jednego sezonu potrafi postarzyć skórę aż o 6 miesięcy, a także znacznie zwiększa możliwość zachorowania na raka skóry.

Ochrona ponad wszystko
Aby uniknąć przykrych dolegliwości wystarczy naprawdę bardzo niewiele. Przede wszystkim trzeba powstrzymać żądzę natychmiastowej opalenizny. Zasady są proste: na początku stosujemy wysokie filtry, nie przebywamy bezpośrednio na słońcu kiedy świeci najmocniej, pijemy duże ilości wody niegazowej i chronimy głowę przed nadmiernym nagrzaniem. W plażowej torbie zawsze powinna się znaleźć biała, bawełniana koszulka. Kiedy tylko poczujemy lekki dyskomfort na plecach, dekolcie lub ramionach w postaci pieczenia, od razu ją zakładamy. Można w ten sposób uchronić się od poważnych poparzeń. Na plażowanie można się przygotować znacznie wcześniej. Liczy się odpowiednia dieta bogata w witaminy i beta karoten odpowiedzialne za piękny odcień skóry. Idealnym sposobem jest picie świeżo wyciskanych soków z marchewki, które są zdrowe i pożywne. Można także wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece, które dodatkowo zawierają witaminy odpowiedzialne za piękną skórę.

Włosy
Latem kosmyki narażone są na uszkodzenia przez kilka czynników. Chlor w basenach, słona morska woda i silne słońce sprawiają, że włosy stają matowe, przesuszone, tracą swój blask i zaczynają się plątać. Dlatego gdziekolwiek jesteśmy trzeba zapewnić im odpowiednią ochronę używając kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji letniej. Szampon powinien być delikatny i oczyszczający, gdyż latem częściej myjemy włosy. Do tego odpowiednio dobrana odżywka, która zregeneruje i nawilży suche końcówki. Wybierając się na plażę koniecznie trzeba mieć ze sobą nakrycie głowy. Przyda się również ochronna mgiełka, która będzie zawierała filtry przeciwsłoneczne chroniące włosy.

Higiena
Przebywając w miejscach publicznych typu basen czy deptak jesteśmy narażeni na różne bakterie i grzyby. Latem trzeba szczególnie dbać o higienę, gdyż wysoka temperatura sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Najbardziej narażone są stopy, gdyż to one mają największą styczność z podłożem. Jeżeli dodatkowo mamy lekkie otarcia naskórka i cierpimy na potliwość to istnieje duże ryzyko, że zachorujemy. Na szczęście można się przed tym uchronić przestrzegając odpowiednich zasad. Stopy zawsze trzeba wycierać do sucha po kąpieli, szczególnie przestrzenie między palcami, gdyż to tam najczęściej rozwija się grzyb. Nie wolno chodzić boso przy basenach, pokojach hotelowych, a pod prysznic obowiązkowo należy zakładać klapki. Jeśli już zachorujemy pamiętajmy, aby nie narażać innych. Grzybicą można się zarazić używając tego samego ręcznika, wiec przeznaczmy jeden tylko do stóp. W aptece można kupić skuteczne preparaty, które działają jednocześnie na różne rodzaje grzybów. Poprawa zazwyczaj następuje już po kilku dniach stosowania.

Boskie ciało
Wszyscy uwielbiamy lato, ale tylko do pewnego stopnia... Celsjusza. Kiedy temperatura osiąga powyżej 30 kresek nasze ciało uruchamia swój system obronny przed przegrzaniem, czyli zaczynamy się pocić. Jest to zdrowe, gdyż pozwala nam usunąć toksyny i oczyszcza. Sam pot jest bezwonny, dopiero w zetknięciu z bakteriami, które są na skórze może przybierać nieprzyjemną woń. Aby się przed tym uchronić trzeba w tym gorącym okresie szczególnie dbać o higienę. Prysznice minimum dwa razy dziennie, a do tego antyperspirant, który będzie chronił skórę pachy przed nadmiernym poceniem przez cały dzień. Komfortowe samopoczucie w pracy czy w podróży zapewnią chusteczki nawilżane dla niemowląt. Szybka toaleta i odświeżenie się doda nam pewności siebie. Dla osób, które mają bardzo silne problemy z poceniem dostępne są silne antyperspiranty blokujące wydzielanie potu. Można zaopatrzyć się w specjalne tabletki, które jednak lepiej przyjmować pod okiem lekarza, aby nie narazić swojego zdrowia na szwank.

Twarzą w stronę słońca
Latem innej pielęgnacji wymaga również cera. Lekko opalona i wypoczęta nie potrzebuje już tyle fluidów i pudrów. Ciężkie konsystencje kremów można zamienić na kremy-żele, które utrzymają odpowiedni stan nawilżenia cery, a przy okazji nie obciążą jej. Pudru najlepiej używać brązującego lub rozświetlającego, aby podkreślić opaleniznę. Jeśli skóra jest tłusta lub mieszana, warto stosować bibułki matujące, które wchłoną nadmiar wyprodukowanego sebum. Na noc można zastosować kosmetyk o nieco gęstszej konsystencji, który nawilży i natłuści cerę wystawianą na działanie promieni słonecznych. Najlepiej, aby preparat w swoim składzie zawierał masło shea lub masło kakaowe, które nada jej ładny koloryt. Mocny makijaż jest dobry na wieczór, w dzień wystarczy maskara (koniecznie wodoodporna). Przed urlopem można także odwiedzić kosmetyczkę i wykonać hennę brwi i rzęs.

Apteczka
Odpowiednio wyposażona zapewni spokój i bezpieczeństwo na urlopie. Na pewno muszą się w niej znaleźć opatrunki i plastry na wypadek otarć, pęcherzy czy drobnych ran. Do tego coś do odkażenia, np. woda utleniona lub specjalne jednorazowe bibułki nasączone spirytusem. W apteczce przyda się też bandaż, szczególnie jeśli zamierzamy dużo chodzić. Obowiązkowo zabieramy leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, rozkurczowe, na biegunkę i chorobę lokomocyjną. W apteczce powinna się też znaleźć maść na opryszczkę oraz żel przeciwbólowy, w razie odniesienia jakiejś kontuzji. Przyda się także balsam chłodzący po opalaniu lub Panthenol - specjalny spray na oparzenia. Latem często dokuczają komary, więc zabieramy również preparat odstraszający owady oraz żel łagodzący objawy ukąszeń. Nie wolno zapomnieć również o lekach przyjmowanych stale. Warto je zapakować, jako pierwsze i trzymać zawsze przy sobie.

KM