Artykuły powiązane

Chłodne i pochmurne dni sprzyjają pojawieniu się zmęczenia, a także pogorszeniu samopoczucia. Dobry nastrój i wiele zdrowotnych właściwości zyskamy we własnej łazience. Czas zamienić ją w prawdziwe, domowe spa.

Nie musisz wydawać dużej ilości pieniędzy, aby zafundować sobie prawdziwy relaks. Kąpiele wonne w zaciszu własnej łazienki są najlepszym sposobem na stres i zmęczenie. Działają na zmysły i poprawiają humor. Dzięki eterycznym olejkom łazienka może zamienić się w pachnący ogród, a wanna stać się twoim własnym, zacisznym spa.

Łazienkę należy zmienić w przyjemne miejsce, które będzie służyło tylko do relaksu. W tym celu można ustawiać tam kilka zapachowych świec, ułożyć puszyste ręczniki, a także nastawić płytę z relaksacyjną muzyką.

Do kąpieli można wykorzystywać nie tylko płyny, sole, czy olejki, ale także niektóre składniki spożywcze. Wszystkie preparaty mają za zadanie pielęgnować nasze ciało oraz korzystnie wpływać na naszą psychikę. Specyfiki dostają się do naszego organizmu, dzięki kilku sposobom: przez wdychanie, wcieranie i kąpiel. Wspomagają leczenie wielu chorób, zwłaszcza dróg oddechowych i stawów. Aromaty, które są wydzielane, mogą działać uspokajająco i relaksująco, ale mogą także dodawać energii i poprawiać nastrój.

Niektóre płyny mogą wysuszać skórę, zwłaszcza, te które się mocno pienią. Dlatego zawsze należy czytać uważnie etykietę i wybierać produkty, które natłuszczą, nawilżą i odżywią skórę. Szczególnie zalecane do kąpieli jest mleczko z owsa, miód oraz olej kokosowy. Wszystkie olejki korzystne są dla skóry suchej, wrażliwej i naczyniowej. Olejki świetnie nawilżają, a podczas kąpieli unoszą się na powierzchni wody. Korzystny efekt działania olejków pozostaje na ciele nawet po wyjściu z kąpieli. Nie warto przesadzać z ilością wlewania ich do wody, zawierają bowiem oleje roślinne oraz olejki eteryczne i wyciągi z ziół. Jeżeli do kąpieli użyjemy ich za dużo, to zamiast pięknego aromatu będziemy mieli duszną i ciężką atmosferę, która zniechęci nas od dłuższej kąpieli. Olejki powinno się wybierać zgodnie z efektem, jaki zamierzamy osiągnąć. Olejek lawendowy znakomicie rozluźni mięśnie, złagodzi stany zapalne skóry, pomoże w leczeniu bólów głowy, a także przy bezsenności i nerwicy. Olejek różany przeciwdziała starzeniu się skóry, łagodzi objawy pękających naczynek.

W zaciszu własnej łazienki można przygotować kąpiel, z której korzystała Kleopatra. Współcześni lekarze potwierdzają zbawienne właściwości mleka, miodu, oliwy z oliwek, a także oleju słonecznikowego. Produkty te natłuszczają i odżywiają skórę, pozwalając zaoszczędzić przy tym dużo pieniędzy.

Oto lista najpopularniejszych olejków, a także schorzenia i problemy, na które pomagają:
Cytrynowy - pomaga przy apatii, zmęczeniu, infekcjach i trądziku
Eukaliptusowy - łagodzi infekcje, grypę, zmęczenie, reumatyzm
Sandałowy - zmniejsza napięcia nerwowe, seksualne, łagodzi menopauzę i infekcje
Lawendowy - stosowany w depresjach, bezsenności, infekcjach, a także przy grzybicy
Pomarańczowy - poprawia nastrój, wspomaga leczenie depresji, lęków i napięć nerwowych
Rozmarynowy - likwiduje zmęczenie, pomaga przy leczeniu infekcji, a także reumatyzmu
Mięta pieprzowa - łagodzi bóle, pomaga na grypę, przeziębienie i zmęczenie