Artykuły powiązane

Nadeszła jesień wraz ze wszystkimi jej cieniami i blaskami. Za oknem szybko robi się ciemno, spadają liście, coraz częściej pada deszcz i jest zimno. Co zrobić, aby nie poddać się jesiennej melancholii?

Nastrój i samopoczucie zależą tylko i wyłącznie od nas. Trzeba umieć odciąć się od złych emocji, którymi inni emanują i znaleźć swój wewnętrzny spokój, a przede wszystkim czas dla siebie na drobne przyjemności. Egoizm? Nie. To tylko zdrowie i radosne samopoczucie. Po zastosowaniu poniższych rad poczujesz się znacznie lepiej w szarej codzienności.

Zaległe sprawy
Najłatwiej zwalić wszystko na kiepski poranek. Mit wstawania lewą nogą to tylko wymówka, którą przykrywasz dręczące cię sprawy i odsuwasz je na bok, zamiast się z nimi uporać. Gonią cię terminy, z niczym się nie wyrabiasz, pracujesz do późna, a rano skutek jest taki, że nie skończyłaś projektu, a dodatkowo jesteś senna, zmęczona i zirytowana? Czas wziąć się za siebie. Pierwsza zasada to nie narzucać sobie nierealnych terminów. Zaplanowanie zadania i ukończenie go w jeden dzień wygląda kusząco w kalendarzu, ale co z tego, skoro to nierealne. Określ jasno termin do zakończenia różnych spraw. Jeżeli na jedną rzecz przeznaczysz w założeniu więcej czasu, a uporasz się z nią szybciej, to zyskasz tylko korzyści.

Śpij słodko
Na około dwie godziny przez pójściem spać nie powinniśmy zadręczać się problemami, nadrabiać zaległości w pracy czy zajmować się trudnymi sprawami. Czas przed snem należy przeznaczyć na przyjemne rzeczy, jak chociażby aromatyczną kąpiel, czytanie książki, przeglądanie gazet czy obejrzenie lekkiego filmu. Do sypialni nie należy zabierać zaległej pracy, laptopa czy sterty papierów. Warto również kontrolować czas spania. Najlepiej położyć się przez godziną 23, a najpóźniej przed północą. Czas snu powinien być dostosowany do wieku, aktywności, a także indywidualnych preferencji. W sypialni powinno być ciemno, a temperatura powinna być nieco niższa niż w większości pomieszczeń. Warto również pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoju przed udaniem się na spoczynek. Brak świeżego powierza w pomieszczeniu, w którym śpimy, może odbijać się negatywnie na naszym samopoczuciu w ciągu dnia, a także powodować inne nieprzyjemne objawy. Zdrowy wypoczynek nocny doda nam energii na cały dzień, a także poprawi nastrój.

Na wszystko jest rada
Ciekawym doświadczeniem może być wykonanie prostego ćwiczenia. Należy wziąć kartkę, długopis i wypisać po jednej stronie wszystko to, co poprawia nastrój. Mogą to być proste przyjemności, takie jak zjedzenie ciasta, blask świec, długi spacer itp. Po drugiej stronie kartki trzeba wypisać wszystkie rzeczy, które nas irytują oraz pomysły na ich unikanie. Przykładowo, jeżeli jesteś zmęczona, albo chora to nikt nie będzie wymagał, aby w domu było idealnie czysto. Jeżeli nie masz czasu gotować obiadu, możesz zjeść w restauracji lub zamówić coś na wynos. Jeśli Twój chłopak lub mąż nie pamięta o ważnych datach, należy go poprosić, aby wpisał je w komórkę lub kalendarz. Nie trzeba być codziennie idealną partnerką, żoną i matką. Czasem trzeba sobie zrobić urlop od tego wszystkiego. W końcu zawsze znajdzie się ktoś, kto może pomóc, kiedy zepsuje się samochód, a z kranu cieknie woda. Rozdzielenie obowiązków na innych domowników przyniesie dużo korzyści i zaoszczędzi sporo czasu, który będzie można wykorzystać na przyjemności wypisane po drugiej stronie kartki.

Szare dni
Kiedy za oknem pada deszcz, jest zimno i wietrznie, należy zrobić wszystko, aby wprawić się w dobry nastrój. Pierwszym krokiem niech będą letnie wspomnienia z wojaży. Na pulpicie można ustawić zdjęcie z wakacji lub widok rajskiej plaży. Kolorowy obraz będzie nas wprawiał w dobry humor za każdym razem, gdy na niego spojrzymy.

Czas dla urody
Jesień jest doskonałym czasem, aby wykonać zabiegi, które mogą wymagać kilkudniowego dojścia do siebie, a przede wszystkim nie wystawiania skóry na światło słoneczne. W tej grupie znajdą się zabiegi z użyciem kwasów, mikrodermabrazje, a także wszelkie inne zabiegi ingerujące w grubość naskórka. Jesienią można również wykonać wszelkie drobne zabiegi, wymagające odpoczynku w domu, czyli korekty plastyczne (np. uszu, nosa czy piersi). Czas spędzony w domu na rekonwalescencji nie będzie tak przykry, jak w przypadku wykonania zabiegu latem, kiedy wszyscy wyjeżdżają na wakacje, a my musimy przymusowo spędzać czas w domu.

Drobne przyjemności dla urody mogą doskonale poprawić nastrój. Kolorowy pedicure doda pewności siebie, nawet jeżeli będzie przeznaczony tylko dla naszych oczu. Wszelkie masaże, czy zabiegi na ciało to idealne odprężenie połączone z nieziemską przyjemnością. Czekoladowy, pomarańczowy, czy miodowy zabieg to przyjemność, która może odmienić pochmurny dzień.

Superfigura
Jesień i zima to najlepsze okresy, aby rozpocząć aktywność fizyczną. Marzysz o sylwetce, na której dumnie będziesz mogła zaprezentować bikini? Już teraz biegnij do klubu fitness i zacznij ćwiczyć. Zajęcia dobierz do swoich możliwości, stanu aktywności fizycznej, a także kondycji i wieku. Nie porywaj się na aerobik dla zaawansowanych, jeżeli dopiero debiutujesz w tej dyscyplinie. Trudna choreografia zniechęci cię, a fakt, że nie nadążasz za resztą grupy nie będzie dla ciebie budujący. Zajęcia w klubie fitness lub na siłowni dobrze jest kończyć relaksem, który zapobiegnie tworzeniu się zakwasów. Jacuzzi lub sauna to jest to. Zanim jednak skorzystasz z tych przyjemności, dokładnie przeczytaj wszystkie przeciwwskazania i przestrzegaj czasu korzystania z tych miejsc.

Domowe wieczory
W pochmurne wieczory zasuń żaluzje i rolety, a w pomieszczeniu wprowadzić dużo światła. Pełen relaks zapewni blask świec, a także delikatne światło sączące się z lampek. Do tego koniecznie musi być zapach. Do wyboru są kominki aromaterapeutyczne, świece zapachowe, a także naturalne olejki. Doskonałym dodatkiem będzie coś na rozgrzanie. Nie namawiamy oczywiście na alkohol, choć lampka aromatycznego grzanego wina doskonale pobudzi zmysły. Polecamy także herbatki - grzańce z dodatkiem goździków, pomarańczy lub cynamonu. Fantastycznie rozgrzeje też herbata z dodatkiem miodu i imbiru. Takie wieczory warto celebrować z przyjaciółmi. Rozmowy i przebywanie w towarzystwie życzliwych osób wpływa na nasze samopoczucie lepiej niż jakiekolwiek leki na chandrę i depresję. Warto więc skorzystać z naturalnych sposobów poprawienia sobie nastroju.