Artykuły powiązane

W dobie mody na gładkie ciała golenie lub depilacja to obowiązek każdej elegantki. I nie mówimy tutaj tylko o nogach. Modzie na gładkość podlegają wszystkie partie ciała.

Jeszcze kilka lat temu pod maszynkę szły nogi i pachy. Dziś większość kobiet regularnie depiluje też okolice bikini, wąsik, a niektóre także ręce. Wiele pań musi też kontrolować stan włosów na klatce piersiowej, plecach a nawet brzuchu. Wszystko zależy od poziomu hormonów, a także od ilości i gęstości owłosienia. Optymalna metoda usuwania zbędnych włosków powinna być dobrana w zależności od indywidualnych preferencji, możliwości czasowych, a w niektórych przypadkach - nawet finansowych.

Depilacja chemiczna to zabieg błyskawiczny, ale nie jest polecany osobom ze skłonnością do alergii. Maszynka do golenia, podobnie jak krem, likwiduje włoski w kilka chwil i do tego bezboleśnie. Obie metody są szybkie, ale dają krótkotrwały efekt - zaledwie kilka dni. Zaletą mechanicznego usuwania włosków plastrami lub depilatorem jest efekt utrzymujący się do kilku tygodni. Wadą - bolesność zabiegu. Zabiegi przy wykorzystaniu laserów są skuteczne, ale dopiero po przeprowadzeniu całego cyklu. Dodatkowo są także bardzo kosztowne. Spośród wszystkich metod trzeba wybrać odpowiednią dla siebie, rozważając wszystkie za i przeciw.

Maszynka do golenia
Jest to zdecydowanie najpopularniejsza i najbardziej dostępna z metod usuwania owłosienia. Zwykłą, jednorazową maszynkę można już kupić za kilka złotych, więc w zasadzie jest to metoda na każdą kieszeń. Nieco droższe są nożyki i maszynki znanych marek. Golenie włosów jest tanie i szybkie. Gładkie pachy, nogi i bikini uzyskamy w kilka minut. Mimo, że metoda ta jest najszybsza i najtańsza, to często może powodować podrażnienie wywołane zbyt ostrymi lub zbyt tępymi ostrzami. Do tego trzeba także dodać krótki termin cieszenia się gładkością skóry. Włoski odrastają często już na drugi dzień, nieprzyjemnie kłując. Niektóre podrażnienia trzeba smarować specjalnymi kremami, aby złagodzić stany zapalne. Jeżeli decydujemy się na tę metodę usuwania owłosienia, to pamiętajmy, aby przestrzegać higieny maszynki. Przede wszystkim maszynka powinna służyć tylko nam, nikomu jej nie pożyczajmy, a także nie korzystajmy ze sprzętu partnera. Maszynkę każdorazowo trzeba osuszyć, aby nie zbierały się na niej bakterie. Jak tylko się stępi, natychmiast należy wymienić ją na nową. W celu zminimalizowania podrażnienia dobrze jest się golić przy użyciu specjalnych żeli, czy pianek. Metoda ta nie jest polecana do golenia wąsika.

Depilacja
Zabieg depilacji może być przeprowadzony przy użyciu kremu depilującego, depilatora mechanicznego, a także przy użyciu ciepłego lub zimnego wosku. Pierwsza opcja doskonale nadaje się do samodzielnego wykonania w domu. W drogeriach można kupić specjalne kremy przeznaczone do poszczególnych części ciał. Do kremu depilującego dołączona jest zazwyczaj szpatułka, która służy do nakładania kosmetyku, a także do ścierania go. Zabieg trwa około 10-15 minut, jest całkowicie bezbolesny i polega na rozpuszczeniu włosów. Po upłynięciu wyznaczonego czasu ścieramy ostrzejszą stroną szpatułki pozostały na skórze krem. Jedną z wad może być nieprzyjemny zapach kosmetyku, przypominający utleniacz, a także niedokładność (nie wszystkie włoski mogą zostać rozpuszczone). Przed użyciem kosmetyku, na 24 godziny przed planowanym zabiegiem, zawsze należy zrobić próbę uczuleniową (najlepiej na zgięciu łokcia). Efekt gładkiej skóry utrzymuje się od kilku dni do tygodnia. Kremy są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Jest to metoda polecana dla większości powierzchni ciała, w tym także do wąsika (do twarzy kupuje się specjalny specyfik). Depilator mechaniczny to prawdziwe wyzwanie do użytkownika (przynajmniej na początku stosowania). Zazwyczaj głowica depilatora składa się z kilkunastu małych otworów (pęset), które łapią włosek i wyrywają go razem z cebulką. Zabieg wymaga kilkunastu chwil, dużej cierpliwości i sporej wytrzymałości na ból. Efekt gładkiej skóry utrzymuje się nawet do kilku tygodni. Przed zabiegiem zaleca się schłodzenie depilowanego miejsca (np. przez przykładanie lodu), co zniweluje w pewnym stopniu ból.

Depilację woskiem lepiej wykonać w salonie kosmetycznym pod okiem doświadczonej kosmetyczki. Nieumiejętne obejście się z woskiem może sprawić, że poparzymy skórę lub nie będziemy w stanie oderwać przyklejonego plastra. Można zdecydować się na depilację gorącym woskiem lub na zimno plastrami. Wosk okala cały trzon włoska i usuwa go razem z cebulką. Efekt utrzymuje się do dwóch tygodni.

Minusy
Depilacja ma również swoje słabe strony, którymi są wrastające włosy. Wosk, cukrowanie i elektryczne depilatory osłabiają włosy i z czasem nie mają one siły przebić się przez skórę. Wystarczy kilka razy ogolić je maszynką, aby stały się mocniejsze. Można w ten sposób je wzmocnić, dzięki czemu łatwiej przebiją się przez skórę. Po jakimś czasie będzie można wrócić do poprzedniej metody. Bardzo ważne jest także pielęgnowanie skóry po depilacji. Koniecznie należy robić częste peelingi, masaże ostrą szczotką lub myjką. Trzeba się też stosować do zaleceń producentów sprzętu i kosmetyków podczas samego zabiegu, a tuż po nim nawilżać skórę kojącym balsamem, zawierającym alantoinę, pantenol. Jeżeli już przytrafiło nam się zapalenie mieszków włosowych, a skóra jest obsypana drobnymi, ropnymi pęcherzykami, to pod żadnym pozorem nie wolno ich wyciskać, bo można się nabawić przewlekłego zapalenia mieszków włosowych. Konieczna będzie wówczas wizyta u dermatologa, a czasem nawet długie leczenie, które może pozostawić widoczne ślady i blizny.

Laser
Metoda pozbycia się owłosienia laserem polega na usunięciu nerwu dochodzącego do cebulki oraz samej cebulki. Jedynym problemem jest fakt, że laser niszczy wyłącznie te włosy, które w danej chwili znajdują się w fazie wzrostu, czyli około 15-30 %. Aby zabieg był skuteczny, trzeba go powtórzyć 4-5 razy. Jest to bardzo indywidualna kwestia i czasem nie przynosi spodziewanych efektów.

Zabiegi są dość kosztowne, a dla niektórych pań mogą okazać się nawet bolesne (zwłaszcza w okolicach bikini, gdzie zakończenia nerwowe znajdują się bardzo płytko pod skórką). Przed zabiegiem można zażyć tabletkę przeciwbólową, a także poprosić o nałożenie kremu znieczulającego. Nie jest to więc metoda zalecana dla każdej kobiety. Po depilacji laserowej trzeba będzie chronić też depilowaną skórę przed działaniem promieni słonecznych, dlatego najlepiej na taki zabieg wybrać się jesienią lub zimą, aby skóra zdążyła się zregenerować.