Artykuły powiązane

Nieprzyjemne uczucie ściągania, suchość, wrażliwość, utrata elastyczności. To typowe objawy suchej skóra, która wymaga wyrafinowanej pielęgnacji.

 Skóra sucha jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Zazwyczaj jest matowa, pory skóry są zamknięte, słabo widoczne. Mogą pojawiać się zaskórniaki w okolicy nosa i brody. Brakuje jej elastyczności i miękkości. Bardzo źle wpływa na jej kondycję chlorowana woda i mydło. Nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do różnego rodzaju podrażnień, infekcji skórnych, a także reakcji alergicznych, gdyż naskórek jest bardzo cienki. Skóra wolniej się regeneruje, ponieważ ma osłabiony płaszcz lipidowy. Traci przez to więcej wilgoci. Skórę suchą łatwo pomylić z atopową, a także wrażliwą. Warto zrobić prosty test, polegający na umyciu twarzy wodą i łagodnym żelem myjącym. Jeżeli po kilku minutach od umycia na twarzy pojawia się uczucie ściągnięcia i dyskomfortu, to mamy najprawdopodobniej do czynienia ze skórą suchą. Inne objawy to rozmaite zaczerwienienia. Sucha skóra wykazuje również gorszą tolerancję nakładanych kremów. Stosowane preparaty nie spełniają swojego zadania i mogą prowadzić do potęgowania uczucia swędzenia i pieczenia. Potwierdzenia swojej diagnozy należy szukać u lekarza dermatologa, kosmetyczki lub farmaceuty (niektóre apteki przeprowadzają specjalne badanie określające typ skóry).

Jak powstaje?
Powstawanie suchej skóry jest wynikiem uszkodzenia systemu hydrolipidowego stanowiącego naturalną warstwę ochronną skóry, który składa się z wody, lipidów i czynników nawilżających. Płaszcz lipidowy stanowi naturalną barierę naskórka, chroniącą go przed nadmiernym przesuszeniem, a także szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Skóra sucha powstaje, jeżeli dochodzi do zwiększonej przepuszczalności naskórka wraz z utratą wody. Prowadzi to do odwodnienia naskórka oraz rozluźnienia połączeń międzykomórkowych poprzez utratę spoiwa pomiędzy nimi. Przyczynami suchej skóry mogą być pory roku (w okresie zimowym i letnim: działanie niskich i wysokich temperatur, nadmierne opalanie, wiatr, mróz), przyjmowanie niektórych leków, a także stosowanie detergentów oraz długotrwały kontakt z wodą. Sucha skóra powstaje również przez przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, palenie papierosów, a także zmiany hormonalne. Często jest również skutkiem stosowania nieprawidłowej diety, a także długotrwałego stresu.

Jak pomóc?
Należy przede wszystkim wykluczyć działanie czynników zewnętrznych (klimatyzacja, kontakt z wodą, kosmetyki drażniące). Zaleca się również przyjmowanie preparatów doustnych, zawierających w swoim składzie wyciąg z ogórecznika, który zapewnia nawilżenie skóry od zewnątrz. Warto również wypijać więcej wody i niesłodzonych soków, a także ograniczyć picie kawy i czarnej herbaty, które nie tylko odwadniają, ale również wypłukują cenne minerały i witaminy z organizmu. Główną przyczyną nadmiernie przesuszonej skóry jest przede wszystkim nieodpowiednia ilość wody w codziennej diecie. Powinniśmy więc codziennie wypijać jedną dużą butelkę wody mineralnej, najlepiej małymi łyczkami, bo tylko w ten sposób dostarczona woda jest wykorzystywana w organizmie w głębokich warstwach skóry. Wypicie dużej ilości wody w krótkim czasie mija się z celem, ponieważ w ten sposób zmuszamy nerki do szybkiej filtracji, a w konsekwencji do wydalenia nadmiaru.

Pielęgnacja
Osoby ze skórą suchą powinny stosować preparaty, które będą miały działanie nie tylko nawilżające, ale także będą zatrzymywały wilgoć jak najdłużej w naskórku. W celu wykonania demakijażu powinniśmy zastosować mleczko lub śmietankę kosmetyczną. Preparaty te powinny spełniać nie tylko funkcje oczyszczającą, czyli usuwać zanieczyszczenia na skórze, ale także nie naruszać bariery ochronnej. Mleczko można stosować jako preparat do demakijażu, a także jako środek zastępujący mydło w codziennej pielęgnacji. Tonizacja skóry powinna być wykonana przy użyciu toniku bezalkoholowego, ze wskazaniem dla cery suchej. Tonik działa odświeżająco, wygładza naskórek. Wskazane jest, aby stosować kremy o działaniu odżywczym, nawilżającym, a także regenerującym. Warto także uzupełnić pielęgnację skóry o stosowanie masek odżywczych. Jeśli chodzi o oczyszczanie, to polecany jest tylko peeling enzymatyczny, który nie narusza naskórka i nie ma właściwości ścierających.

Całe ciało
Długie przesiadywanie w wannie dozwolone jest tylko pod warunkiem, że jest to kąpiel z użyciem specjalnych płynów natłuszczających, tzw. emolientów. Skóra sucha często nie toleruje tłustych maści czy kremów. Dlatego powinno się stosować preparaty pielęgnujące, które odbudują naskórek i przyspieszą jego regenerację, a dodatkowo będą chronić przez szkodliwym działaniem czynników drażniących. Stosowanie preparatów zewnętrznych ma na celu przywrócenie bariery ochronnej naskórka. Kosmetyk powinien zawierać niezbędne składniki zapewniające ochronę, nawilżenie, łagodzenie i regenerację. Koniecznie należy zwrócić uwagę, czy preparat nie zawiera składników, które mogą wywołać uczulenie. Dlatego najlepiej wybierać produkty przeznaczone do skóry suchej, atopowej lub alergicznej. W składzie powinno znaleźć się masło karité, glicerol, wazelina oraz mocznik. Masło karité odbudowuje warstwę hydrolipidową skóry dzięki składowi lipidów, szczególnie kwasom tłuszczowym o budowie podobnej do fizjologicznie występujących w naskórku (warunkuje to ich łatwe wchłanianie). Ponadto dzięki obecności steroli (ograniczających stan zapalny poprzez zmniejszanie przepuszczalności błon komórkowych) oraz alantoiny, łagodzi podrażnienia. Wazelina spełnia głównie funkcję okluzyjną, zatrzymując utratę wody nawet do 98%. Glicerol również hamuje utratę wody z naskórka. Mocznik, w zależności od stężeń w jakich się go stosuje, spełnia funkcje nawilżające, złuszczające, przeciwświądowe, rozmiękczające.

Makijaż
Oprócz codziennego stosowania preparatów pielęgnacyjnych większość kobiet z tym rodzajem skóry zastanawia się, jakie preparaty do makijażu i demakijażu wybrać. Kosmetyki kolorowe z jednej strony muszą chronić taką skórę przed dalszą utratą wody, a z drugiej tuszować drobne defekty skóry. Preparaty takie powinny charakteryzować się podstawowymi cechami tzw. dobrego kosmetyku, czyli nie zawierać składników potencjalnie alergizujących, posiadać silne właściwości kryjące, łatwo się rozprowadzać, być odporne na ścieranie i nie powodować efektu maski. Wśród rozmaitych produktów należy wybierać podkłady kryjące przeznaczone dla skóry suchej i wrażliwej. Korektorem można zamaskować pojedyncze wyprysk, czy przebarwienia. W celu nadania twarzy ładnego kolorytu można użyć pudru brązującego lub różu.

Kiedy do lekarza?
Zdarza się, że sucha skóra jest tylko objawem towarzyszącym chorobom skórnym (np. atopowe zapalenie skóry - AZS, łuszczyca, wyprysk, a także stany zapalne). W przypadku przewlekle pojawiającej się suchości skóry z nadmiernym złuszczeniem, pieczeniem i swędzeniem należy udać się do specjalisty, który wykluczy schorzenia dermatologiczne lub zaleci odpowiednie leczenie. W żadnym wypadku nie należy leczyć się samodzielnie, gdyż może to spowodować trwałe uszkodzenia naskórka. ?