Artykuły powiązane

Zdrowe, lśniące i pięknie ułożone włosy są nie tylko doskonałą wizytówką każdej zadbanej kobiety, ale są także obrazem naszego zdrowia. Właściwie prowadzona pielęgnacja oraz odpowiednia regeneracja sprawią, że nawet włosy suche i zniszczone będą miały szansę zabłysnąć.

Włosy bardzo szybko reagują na zmianę stylu życia, sposobu odżywania, czy nowe kosmetyki. Mogą być także cenną wskazówką, gdy w organizmie zachodzą niekorzystne zmiany – długotrwały stres lub stan zapalny. Warto poświęcić im wtedy więcej uwagi i zareagować jak najszybciej na niekorzystne zmiany. Jesienią i zimą włosy narażone są na mgiełki powstające z zanieczyszczeń miejskich, zmiany temperatur, deszcz, wiatr i śnieg. Ich kondycji nie sprzyja również noszenie czapki. Aby przywrócić włosom równowagę warto leczyć je równolegle kilkoma produktami do regeneracji, wspomagając przy okazji dietą, a także odpowiednimi suplementami.

Cięcie
Nawet najlepsza odżywka nie zastąpi dobrego fryzjera. Jeżeli włosy tracą gładkość, zaczynają się plątać i rozdwajać, to znak, że czas podciąć końcówki. Warto umawiać się na wizytę co 8 do 12 tygodni, zwłaszcza w przypadku długich włosów, lub w trakcie ich zapuszczania. Fryzjer podetnie końcówki, a także wycieniuje pewne partie włosów, aby lepiej się układały. Dobrze dobrane produkty poskutkują później i zapobiegną rozdwajaniu się włosów.

Szampon
Podstawowy kosmetyk do pielęgnacji włosów powinniśmy wybrać zgodnie z ich obecną kondycją, problemami jakie sprawiają (np. plątanie, puszenie), długością, a także efektem stylizacji, jaki chcemy uzyskać. Do włosów suchych i zniszczonych najlepszy będzie pielęgnacyjny kosmetyk zawierający ceramidy, które odtwarzają cement międzykomórkowy. Szampon powoli, ale skutecznie odbuduje strukturę włosa, zapobiegając plątaniu i puszeniu. Do włosów długich warto wybrać preparaty o lekkiej konsystencji, nie obciążające nadmiernie kosmyków. Dla włosów normalnych, których nie trzeba myć codziennie odpowiednie będą szampony ziołowe. Jeżeli włosy były kilkakrotnie rozjaśniane lub farbowane, to koniecznie należy zakupić kosmetyki przeznaczone do włosów po zabiegach fryzjerskich. Dzięki zawartych w nich składnikach kolor nie zblednie, a włosy będą odpowiednio nawilżone.

Odżywka
Powinna tworzyć idealnie zgraną parę z szamponem. Jeżeli jednak do wybranego szamponu nie ma odżywki, to wybierz taką, która zawiera polimery. Zadaniem tych składników jest zewnętrzna ochrona włosa. Polimery zawierają zwykle odżywki do włosów suchych, zniszczonych i łamliwych. Do wyboru pozostaje konsystencja kosmetyku. Jedne kobiety wolą odżywki ze spłukiwaniem, inne zaś w postaci lekkiej mgiełki. Wszystkie mają podobną skuteczność, o ile są używane regularnie.

Do zadań specjalnych
Kiedy zwykły szampon i odżywka nie pomogą, z pomocą przyjdą dużo silniejsze preparaty. Ampułki dzięki zawartości witamin z grupy B, ekstraktów z roślin i olejków eterycznych wzmacniają włosy oraz pobudzają ich wzrost. Do stosowania masek nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są to bardzo aktywne kosmetyki, które dzięki keratynie, witaminom B, E i F, proteinom i olejkom eterycznym głęboko wnikają w strukturę włosa. Naprawiają uszkodzony rdzeń i wygładzają jego powierzchnię. Należy je stosować co kilka dni, aż do widocznej poprawy. Aby podtrzymać efekt, zabieg należy później przeprowadzać raz w tygodniu. Podczas nakładania maseczki warto nałożyć na głowę foliowy czepek (niektóre firmy dołączają go do maski), a następnie skierować ciepły strumień suszarki bezpośrednio na głowę. Ciepło przenikające przez foliowy czepek sprawi, że łuski włosów otworzą się, a preparat lepiej się wchłonie.

Suplementy
Kapsułki pobudzają mikrokrążenie skóry głowy, dostarczają niezbędnych substancji odżywczych, a także stymulują nieaktywne cebulki, przez co przyspieszają wzrost nowych włosów. Zawierają różne witaminy z grupy B i E, a także cynk i selen. Zawarte w preparatach aminokwasy w połączeniu z żelazem i cynkiem uczestniczą w tworzeniu i syntezie kreatyny (budulca włosa). W aptece można nabyć różne łączone preparaty, które jednocześnie oddziaływają na włosy, skórę i paznokcie.

Zdrowa dieta
Systematyczna pielęgnacja nie wystarczy, jeżeli włosy nie będą otrzymywać wielu cennych składników z pożywienia. Właściwa dieta zapewni wszystko, co włosom potrzebne. Zła kondycja włosów może świadczyć o niedożywieniu jakościowym i ilościowym. Aby włosy odzyskały blask i sprężystość powinno się jeść chudą wołowinę, ryby, fasolę, cebulę. Produkty te zawierają aminokwasy siarkowe, które tworzą budulec włosa. Jeżeli problemem jest brak połysku, sięgnij po czerwone mięso, kiełki i natkę pietruszki – produkty bogate w żelazo.
W przypadku nadmiernego wypadania pomoże cynk, który jest w owocach morza, rybach morskich, orzechach i produktach zbożowych z pełnego przemiału. Dużo włosów na szczotce może również świadczyć o braku witaminy H, która znajduje się w serdelkach, wątróbce i orzechach.

Stres
Kiedy przez dłuższy czas przeżywasz kłopoty w pracy lub domu, nie pozostaje to bez konsekwencji dla organizmu. Bardzo często z tego powodu wypadają włosy. Dzieje się tak dlatego, że przedłużający się stres powoduje wydzielanie enzymu, który uszkadza mieszki włosowe. Dochodzi do sztywnienia otaczających je włókien kolagenowych, osłabienia, a w konsekwencji do wypadania. Jeżeli nie można nic poradzić na źródło stresu, to należy jak najwięcej się relaksować, ćwiczyć, chodzić na długie spacery. Koniecznie należy wzbogacić dietę o produkty zawierające magnez (orzechy, kakao), który wzmocni system nerwowy.

Hormony
Bywa, że włosy wypadają w związku ze zmianami hormonalnymi (ciąża, menopauza, problemy z tarczycą) zachodzącymi w organizmie kobiety. Problemy hormonalne błyskawicznie odbijają się na kondycji włosów. Skóra głowy zaczyna się nadmiernie przesuszać, a w mieszkach włosowych brakuje substancji odżywczych, które budują zdrowy włos. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc lekarza. Konieczne mogą się okazać badania, aby postawić prawidłową diagnozę. Włącz do diety preparaty bogate w taurynę i cynk, które pobudzą aktywność mieszków włosowych. Zacznij również używać ampułek, lub maseczek, które zawierają skoncentrowane składniki.

Kiedy powinnaś udać się do lekarza?
Jeżeli stosowane od trzech miesięcy wielokierunkowe kuracje nie przynoszą efektu, czas zasięgnąć porady lekarza. Zanim jednak wybierzesz się do doktora, sprawdź czy zajmuje się wypadaniem włosów. Warto również poszukać pomocy w klinikach kosmetycznych, gdzie swoje gabinety mają trycholodzy zajmujący się leczeniem różnych typów wypadania włosów, a także łysienia i innych chorób skóry głowy.