Artykuły powiązane

Czas oczekiwania na dziecko jest wielkim wydarzeniem w życiu zarówno każdej kobiety, jak i całej rodziny. Warto, aby w tym czasie przyszła mama mogła zadbać o swoje samopoczucie
w szczególny sposób.

W okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzą zmiany fizyczne, psychiczne, a także energetyczne i emocjonalne. Ciężarna odczuwa wiele radości, ale i trud wynikający z powyższych zmian. Jednym z naturalnych, przyjaznych sposobów, dzięki któremu kobieta może zmniejszyć pojawiające się dolegliwości, jest masaż.
W ostatnich latach masaż w okresie macierzyństwa cieszy się ponownie rosnącym powodzeniem. Ponownie, ponieważ przez wiele lat był prawie zakazany i zapomniany. Dzisiaj potwierdza się walory masażu poprzez doświadczenia samych kobiet, badania naukowe i szereg publikacji. Terapia masażem w okresie ciąży znacząco redukuje stres, relaksuje, wspomaga pozytywnie stan psychiczny i fizyczny pacjentki. Poprzez techniki drenujące redukuje on obrzęki w okolicach kończyn dolnych, przeciwdziała powstawaniu żylaków, usprawnia krążenie krwi i limfy. Ponadto masaż wspomaga prawidłowe działanie układów hormonalnego, oddechowego, krążenia, pokarmowego, wydalniczego i innych fizjologicznych procesów organizmu. Zmniejsza on dolegliwości bólowe mięśni szkieletowych (w szczególności mięśni w okolicy kręgosłupa i obręczy barkowej), rozwija świadomość "czucia" własnego ciała, co pozwala na aktywne uczestnictwo w procesie porodu oraz skraca czas porodu i czyni go mniej bolesnym i redukuje dolegliwości bólowe w okresie połogu. Seria zabiegów w znaczącym stopniu przyczynia się do rewitalizacji skóry brzucha, rehabilitacji mięśni
i organów, a także przyspiesza powrót do pełni sił po cesarskim cięciu.

Masaż w okresie macierzyństwa możemy podzielić na następujące okresy:
- masaż właściwy w okresie ciąży,
- masaż w rewitalizacji po porodzie
- powrót do zdrowia, sił witalnych połączony z masażem w celach estetycznych

Fizjologiczne właściwości masażu w okresie ciąży nie tylko zmniejszają dolegliwości, ale w głównej mierze pozwalają roztoczyć opiekę nad nienarodzonym jeszcze dzieckiem i przyzwyczaić go do ludzkiego dotyku. Jak już wspominaliśmy, w dużym stopniu zmniejszeniu ulegają bóle w okolicach kończyn dolnych, miednicy, a zwłaszcza lędźwiowej części kręgosłupa, a także odczucia parcia na ściany miednicy i pojawiające się obrzęki. Masaż odpręża, rozluźnia i lepiej odżywia napięte mięśnie, relaksuje i redukuje oddziaływanie nadmiernego stresu. Pozytywne zmiany mają ogromny wpływ na zdrowszy i spokojniejszy sen oraz ogólne zrelaksowanie. W pełni udowodniono zależność pomiędzy wypoczętą i zrelaksowaną mamą a zdrowiem przychodzącego na świat dziecka. U wielu kobiet w okresie ciąży dają o sobie znać skutki wad postawy, wcześniej w ogóle nie odczuwane. Dlatego niezbędna jest profilaktyka w postaci masażu, szczególnie w obrębie pleców.
Równowagę psychiczną zapewni masaż relaksacyjny, odprężający ciało i umysł. Szczególne znaczenie ma on u pracujących zawodowo kobiet w ciąży, u których oprócz fizycznego obciążenia dochodzą jeszcze napięcia związane ze stresem zawodowym. Najczęściej rejestruje się napięcie i sztywność w okolicach szyi i ramion - stref szybko reagujących na nadmierny stres. Tutaj masaż ma podwójne znaczenie, ponieważ dodatkowo może pełnić funkcję relaksacyjną i antystresową. Kobieta
w trakcie ciąży często nie jest w stanie korzystać z odnowy biologicznej lub typowych zajęć rekreacyjnych czy sportowych, które wcześniej pozwalały jej zredukować stan napięcia i nadmiernego stresu.
Wiele kobiet pyta o tak zwany masaż w okresie przygotowawczym. Są okoliczności, gdzie masaż i ćwiczenia mogą przygotować organizm do macierzyństwa. Dzisiaj, kiedy ciąża i narodziny dziecka są coraz częściej świadome i planowane, warto odpowiednio przygotować organizm fizycznie i psychicznie, wzmocnić i uelastycznić mięśnie okolicy brzucha, poprawić krążenie i zakres ruchu w stawach. Masaż powoduje lepsze samopoczucie i przygotowuje pełniej do okresu świadomego macierzyństwa.
W okresie ciąży masaż jest jedną z niewielu metod, która zapobiega powstawaniu rozstępów. Odpowiednie zastosowanie technik pozwala na zwiększenie elastyczności powłok skórnych i uaktywnienie włókien kolagenowych. Masaż biustu zmniejsza dodatkowo zwiotczenie skóry, bolesność i napięcie piersi.

Wskazania do wykonywania masażu i jego przebieg
Masaż w okresie ciąży jest wskazany dla kobiet w każdym wieku, bez względu na kolejną ciążę, szczególnie w sytuacji braku ryzyka w przebiegu ciąży, kiedy jest prawidłowa, bez powikłań. Do zabiegów można przystąpić w drugim trymestrze ciąży. Wynika to z kwestii fizjologicznego rozwoju zarodka w pierwszym trymestrze, a także stanu pacjentki, jaki towarzyszy często w tym okresie (towarzyszące nudności, wymioty).
Masaż jest przeprowadzany jako zabieg częściowy (kończyny dolne, okolica miednicy, dolne partie grzbietu i szyi) lub całościowy. Ze szczególną ostrożnością wykonujemy masaż okolic powłok brzusznych.
Odpowiednie ułożenie (leżenie na plecach, na boku i w pozycji siedzącej) pozwala na bezpieczny i komfortowy zabieg. Masaż wykonujemy średnio 1-2 razy w tygodniu, stosując preparaty przede wszystkim przeznaczone dla kobiet w ciąży. Jako uzupełnienie masażu można zastosować peeling drobnoziarnisty, a także kąpiele solankowe w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych okolic kostno-stawowych.
Niepowtarzalne korzyści dla kobiety ma także masaż po porodzie, pozwalający na szybszy powrót do pełni sil, zdrowia i funkcjonowania. Tym tematem zajmiemy się w kolejnym numerze.