targi ślubne Szczecin

Artykuły powiązane

Przed nami czas oczekiwanych przez cały rok urlopów. Marzymy o relaksie, morskich i słonecznych kąpielach. Warto przy tym pamiętać także o zdrowym podejściu do odpoczynku. Co zrobić, by przygoda ze słońcem i wodą skończyła się dobrze?

Przedawkowanie słońca
Większość z nas nie wyobraża sobie wakacji bez plażowania. Należy jednak pamiętać, że wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza sprzyjają przegrzaniu ciała. Najczęściej występujący objaw przedawkowania słońca (poza poparzeniami skórnymi) to udar cieplny. Jego objawy to ból głowy, sucha i zaczerwieniona skóra. Może pojawić się wysoka gorączka, a także przyspieszone tętno. Należy wówczas jak najszybciej znaleźć się w chłodnym pomieszczeniu (najlepiej w klimatyzowanym). Ciało powinno się jak najszybciej ochłodzić za pomocą zimnych kompresów i picia dużych ilości płynów. Warto skontaktować się z lekarzem, gdyż odwodnienie może być duże i niezbędne będzie wówczas podanie kroplówki nawadniającej.

Uwaga, gryzie!
Latem nie unikniemy wszechobecnych owadów. Skutki ugryzienia mogą zakończyć się zwykłym bąblem, lekkim opuchnięciem, ale czasami niezbędna będzie wizyta w szpitalu. Na wakacje warto zabrać ze sobą specjalne emulsje, czy mgiełki, które odstraszą insekty. Jeżeli planujemy camping blisko jeziora i lasu, to doskonałym rozwiązaniem będą specjalne świeczki, których zapach odstrasza owady. Osoby z ulubioną przez komary słodką krwią powinny przed wyjazdem koniecznie zakupić żel minimalizujący swędzenie i zmniejszający opuchliznę.

Pokleszczowe kłopoty
Większość kontaktów z kleszczami nie kończy się niczym groźny, jednak w sporadycznych przypadkach ugryzienie może wywoływać groźne choroby. Kleszczowym zapaleniem opon mózgowych można się zarazić, jeśli kleszcz jest nosicielem tej choroby. Część zakażonych osób choruje łagodnie i tylko badanie krwi może potwierdzić obecność wirusa. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to gorączka, bóle mięśni, nieżyty górnych dróg oddechowych. Kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo niebezpieczne. Jego skutkiem mogą być: padaczka, uszkodzenie nerwów czaszkowych, zespół Parkinsona. Nie należy więc tego lekceważyć i wraz z pierwszymi objawami udać się jak najszybciej do lekarza.

Czerwone plamki
Potówki to schorzenie gruczołów potowych, powstające pod wpływem dużej wilgotności i wysokiej temperatury otoczenia. Wyróżnia się potówki zwykłe, które są wykwitami pęcherzykowymi bez cech zapalenia i czerwone, będące grudkami z cechami zapalnymi. W leczeniu stosuje się metody usuwania skutków występowania począwszy od unikania przegrzania organizmu, zwłaszcza u dzieci. Miejscowo stosuje się zasypki zawierające 5-10% kwas borowy i papki z mentolem.

Gorące parzydełka
Meduzy pływające u wybrzeży są zwykle świetną atrakcją dla dzieci. Po pocałunku meduzy pojawiają się piekące plamy, które zazwyczaj po dwóch, trzech dniach same znikają. Miejsca najlepiej przemyć dużą ilością wody morskiej lub octem (nie używać wody słodkiej i alkoholu). W razie podrażnienia większej ilości powierzchni ciała, trzeba się udać do apteki po maść. Niektóre osoby mogą być uczulone na truciznę wydzielaną przez meduzy.
Jeśli chore miejsce puchnie i sinieje to należy się udać do lekarza.
Powrót z tropików
Zwracaj uwagę na swoje zdrowie jeszcze przez wiele tygodniu po powrocie z egzotycznych miejsc, ponieważ wiele objawów może ujawnić się po dłuższym czasie. Na wizytę w specjalistycznej poradni koniecznie wybierz się, jeśli wystąpią dolegliwości żołądkowo - jelitowe, zmiany skórne lub gorączka. Pamiętaj, aby niczego nie lekceważyć, bo zdrowie jest najważniejsze.

Leki, które mogą się przydać
Poszukiwanie medyków na urlopie może być trudne, dlatego doskonale sprawdzi się wówczas kilka leków, które przyniosą natychmiastową ulgę, wyleczą biegunkę, czy złagodzą skutki nadmiernej ekspozycji słonecznej. Poniżej podajemy lekarstwa, które powinny znaleźć  się w każdej apteczce podczas letnich wojaży. Listę leków należy modyfikować zgodnie z tym, w jakie miejsce jedziemy (Polska, czy kraje zagraniczne, planowany aktywny czy pasywny wypoczynek).

Plastry przydadzą się zawsze i wszędzie bez względu na to czy zamierzasz czytać książkę przy brzegu
jeziora, pływać wyczynowo czy chodzić po górach. Nowoczesne opatrunki zostały stworzone z myślą o paniach, które nie zawsze potrafią dobrać odpowiednie obuwie. Plastry mają specjalne opatrunki z żelem chłodzącym lub maścią, przyspieszającym gojenie bąbli. Jeżeli dzieci niechętnie noszą opatrunki chroniące otarcia, to zapytaj farmaceutę o plastry z nadrukami postaci z bajek, np. Spider-Mana.
Maść zawierająca antybiotyk. Rana znacznie szybciej się zagoi, jeśli nie zostanie zakażona bakteriami. Warto wówczas mieć przy sobie maść zawierającą antybiotyk, który zdezynfekuje uszkodzone miejsce. Niewielka tubka przyda się nie tylko przy bąblach na stopach, ale także przy infekcji płatków uszu, która może się rozwinąć po mierzeniu kolczyków.
Tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe. Nawracające bóle stawów czy uciążliwe migreny mogą skutecznie popsuć humor. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą tabletki, których środek przeciwbólowy najlepiej na ciebie działa. Koniecznie sprawdź, czy leki nie są światłoczułe, czyli nie powodują wysypki pod wpływem promieni słonecznych.
Krem na poparzenia. Warto zaopatrzyć się w specyfik zawierający alantoinę
i D-pantenol - substancje, które powodują, że skóra szybciej się regeneruje. Jeżeli posmarujesz miejsca
poparzone od razu po powrocie z plaży, to zaczerwienienia powinny ustąpić i istnieje duża szansa, że skóra nie będzie schodzić.
Żel zmniejszający swędzenie po ukąszeniu przez owady. Nawet jeżeli nie jesteś alergikiem, to w miejscach po ugryzieniu może pojawić się zaczerwienienie, piekące i swędzące plamy. Najlepiej zdecydować się na preparat w formie żelu, który szybko się wchłonie i nie zabrudzi ubrań. Usunie zaczerwienienia i dodatkowo będzie pielęgnował skórę.
Lek przeciwko biegunce. Zmiana sposobu odżywiania, zupełnie inna woda, a także nie zawsze dokładne mycie owoców mogą zatrzymać w pokoju hotelowym na wiele godzin. Warto wówczas mieć przy sobie kapsułki lub tabletki zatrzymujące biegunkę. Zabierz również delikatny lek na przeczyszczenie, jeżeli masz skłonności do zaparć.