Artykuły powiązane

Zdrowe włosy są naszą ozdobą i wizytówką. W dawnych mitach upatrywano w nich źródło siły. Współczesna nauka dowiodła, że piękne włosy są oznaką zdrowia całego ciała.

Włos rośnie dziennie średnio 0,5 mm. Co ciekawe, u kobiet odbywa się to szybciej niż u mężczyzn. Aby włosy były zdrowe istotna jest właściwa ich pielęgnacja. Stosowanie jakościowo dobrych kosmetyków (szamponów, masek, odżywek) zawsze będzie dla naszych włosów zbawienne i w efekcie końcowym przyniesie pozytywne rezultaty. Potraktujmy zatem kupno preparatów renomowanych firma jako swego rodzaju inwestycję w siebie. Jeżeli będą odpowiednio dobrane z pewnością poczujecie różnicę, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Na stan naszych włosów ogromny wpływ ma dieta, jaką stosujemy. Jednymi z najważniejszych elementów są proteiny, które znajdziemy między innymi w rybach i drobiu. Z kolei czerwone mięso, owoce morza (w szczególności małże), zboża, brokuły, soja i suszone owoce podnoszą poziom żelaza. Można również sięgnąć po suplementy diety. Jednak przy ich stosowaniu zachowajcie zdrowy rozsądek.

Łamliwa rzeczywistość
Włosy przeciętnego człowieka często są kruche, przesuszone, łamliwe i matowe. Jest to nic innego jak oznaka choroby. Włosy narażone na promienie UV, pozbawione wilgoci, przesuszone, tracą swój piękny wygląd. Zdrowe łuski włosa są zamknięte, stanowiąc tym samym barierę ochronną. Gdy włos choruje, zabezpieczająca
go łuska rozchyla się (pod mikroskopem przypomina haczyki). Powoduje to, że włosy wczepiają się jeden
w drugi, przez co trudno je rozczesać. W takim przypadku jedynym ratunkiem jest zastosowanie dobrej, głęboko
regenerującej odżywki, która zamknie łuski i wygładzi włosy.

Nawilżenie niezbędne
Włosy, które potrzebują nawilżenia należy uraczyć specjalnym, nawilżającym szamponem (na przykład z aloesem i ogórkiem, czy proteinami pszenicy). Kupując szampon, sięgnijmy również po odżywkę lub balsam (najlepiej z tej samej serii). Zastosowanie odżywek ułatwi rozczesanie włosów, dostarczy im witamię B5, a także pokryje je filtrem UV. Przy wyborze kosmetyków profesjonaliści zgodnym chórem polecają nam preparaty dostępne w salonach fryzjerskich, które są droższe, ale lepszej jakości i skuteczniejsze. Przy okazji specjalista na miejscu może dokonać wstępnej diagnozy naszych włosów i dobierze nam odpowiednie produkty.

Sztuka mycia
Mycie włosów to prawdziwa sztuka. Panuje ogólna opinia, że nie potrafimy tego robić - używamy zbyt gorącej wody i podajemy szampon bezpośrednio na głowę. Są to dwa grzechy główne, które najczęściej popełniamy, a które mają dramatyczny wpływ na skórę głowy i włosy. Przed myciem zafunduj swoim włosom czesanie (bardzo to lubią). Przed nałożeniem szamponu obficie zmocz włosy nie za gorącą wodą, uważając, aby się nie poplątały. Szampon nakładaj najpierw na rękę, zroś go wodą, dopiero potem rozprowadź na włosach. Bezpośrednie aplikowanie preparatu na skórę głowy może ją podrażnić. Płucz włosy mocnym strumieniem letniej wody. Nadmiar wody odciśnij rękami, resztę wchłonie ręcznik. I pamiętaj, mycie włosów ma być przyjemnością, nie karą.

Ciepłym strumień powietrza
Jak się okazuje mamy też problem z suszeniem włosów. Robiąc to w niewłaściwy sposób włosy stracą na swojej urodzie. Przy suszeniu zwróćcie uwagę na:

  • Dokładne odciśnięcie wody z włosów za pomocą ręcznika. Rób to delikatnie, aby nie uszkodzić czupryny.
  • Susząc włosy suszarką trzymaj ją w odległości minimum 20 cm od głowy
  • Letni strumień powietrza powinien być kierowany w różne strony, nigdy w jedno miejsce
  • Suszenie zaczynaj zawsze od czubka głowy
  • Gorącego, silnego strumienia można użyć tylko do modelowania 
  • Na zakończenie suszenia skierujna głowę zimne powietrze, dzięki temu zamkną się łuski włosów, a pasma staną się gładkie i lśniące
  • Aby po wysuszeniu włosy wyglądały atrakcyjnie i były ładnie wygładzone, użyj odżywki w sprayu bez spłukiwania