Artykuły powiązane

 Nowością tegorocznej wiosny w medycynie estetycznej jest nowa, mało inwazyjna terapia służąca do wyszczuplania i modelowania kształtu ciała, w tym rysów twarzy. Zabiegi wykonywane laserowym systemem SmartLipo usuwają skupiska tkanki tłuszczowej, dając także efekt napięcia i ściągnięcia skóry. Wielkim atutem metody jest jej niska urazowość, ambulatoryjny tryb leczenia oraz stosunkowo łagodne dolegliwości po zabiegu.

Zabiegi będą interesujące dla szerokiej rzeszy kobiet pragnących trwale skorygować niewielkie niedoskonałości linii ciała lub dolnej połowy twarzy. Organizm kobiety gromadzi lokalne skupiska tkanki tłuszczowej o specyficznej budowie, różniącej się od tej w innych miejscach ciała, jak również od tkanki męskiej. Poduszki te występują najczęściej w okolicach bioder, ud, pośladków i brzucha. Obecne są także na bokach pleców i na ramionach. Stosując podstawowe metody wyszczuplające, jak fitness czy lekka dieta, najczęściej nie jesteśmy w stanie ich zlikwidować. Także podwójny podbródek oraz chomiki (obwisłe dolne części policzków) tworzone są przez skupiska tkanki tłuszczowej, które możemy zabiegowo redukować.
SmartLipo jest laserowym system chirurgicznym, stworzonym do usuwania tkanki tłuszczowej, w drodze zabiegów stosunkowo szybkich, niewymagających znieczulenia ogólnego oraz mało urazowych dla organizmu. Sercem systemu jest impulsowy laser Nd:YAG 1064 nm nowej generacji, dający wiązkę o odpowiednio dobranej długości fali, mocy i czasie trwania impulsów. Kombinacja tych parametrów umożliwia selektywne likwidowanie komórek tłuszczowych, z zachowaniem bezpieczeństwa dla innych organów organizmu.

Jak działa SmartLipo?
Zabieg rozbija błony komórek tłuszczowych, co skutkuje uwolnieniem zawartych w nich trójglicerydów i umożliwia ich wydalenie przez organizm w drodze normalnych procesów metabolicznych. Cześć komórek tłuszczowych ulega rozpadowi od razu i całkowicie, zaś część zostaje uszkodzona w trakcie zabiegu i ulegnie rozkładowi w czasie kolejnych kilku tygodni.

Efekty zabiegu
Najbardziej widocznym wynikiem zabiegu jest zredukowanie niechcianej tkanki tłuszczowej i uzyskanie bardziej harmonijnego kształtu ciała. Większość pacjentów zauważa redukcję od razu po zabiegu, mimo że towarzyszy jej jeszcze obrzęk i zaczerwienienie. Ostateczny efekt stabilizuje się w ciągu trzech miesięcy po zabiegu i jest trwały - raz usunięte komórki tłuszczowe więcej się nie odtworzą. Dodatkowym rezultatem terapii może być ściągnięcie skóry wskutek wytwarzania nowego kolagenu, co osiągamy nieznacznie modyfikując sposób wykonywania zabiegu. Efekt ten wywołany jest naświetlaniem skóry od wewnątrz przez wiązkę lasera. Zabieg SmartLipo jest szczególnie dobry do usuwania podwójnego podbródka oraz likwidacji chomików, ponieważ usunięciu poduszek tłuszczowych towarzyszy ściągnięcie i napięcie skóry.

Wskazania i przeciwwskazania
Zabiegi SmartLipo można wykonywać u osób o dobrym stanie zdrowia bez ograniczeń wiekowych. Głównym przeciwwskazaniem jest występowanie schorzeń szlaków metabolicznych organizmu. Pamiętajmy jednak, że SmartLipo jest zabiegiem likwidującym miejscowe poduszki, ale nie nadmierne otłuszczenie całego organizmu. Osiągane efekty są łagodniejsze niż przy tradycyjnej liposukcji. W przypadku dużej nadwagi lub otyłości, niezbędne jest zmniejszenie masy ciała przed zabiegiem.

Bezbolesne, mało inwazyjne zabiegi
Zabieg prowadzony jest przez chirurga w warunkach sterylnej sali zabiegowej. Wykonywany jest za pomocą kaniuli prowadzącej światłowód lasera, o średnicy 1 mm i długości ok. 15 cm. Jest ona wprowadzana do wnętrza tkanki tłuszczowej z kilku niewielkich nacięć, metodą wachlarzową. Znieczulenie ogólne nie jest potrzebne, stosujemy lokalne znieczulenie nasiękowe roztworem lidokainy. W trakcie zabiegu kilkukrotnie penetrujemy i naświetlamy laserem wybrany obszar, likwidując w ten sposób niepożądaną tkankę tłuszczową. Komórki tłuszczowe przekształcane są w oleistą emulsję, która w ciągu kolejnych dni zostanie wchłonięta przez organizm i wydalona z ciała. W przypadku bardziej rozległych zabiegów może być dodatkowo zastosowane niskociśnieniowe odessanie nagromadzonej emulsji. Zabieg jest bezbolesny i niemal całkiem bezkrwawy, a jego czas trwania wynosi 30 do 60 minut. Po zabiegu pacjenci zaopatrzeni są elastycznym opatrunkiem i udają się do domu. Hospitalizacja nie jest wymagana. Zalecana jest krótka kuracja antybiotykowa w celu zminimalizowania ryzyka infekcji. Opuchlizna jest normalnym stanem po zabiegu i znika stopniowo w ciągu kilku tygodni, w zależności od wielkości modelowanego obszaru. Ważne będzie wprowadzenie ćwiczeń ruchowych, które wspomogą usuwanie przez organizm uwolnionych w trakcie zabiegu tłuszczów.

SmartLipo na świecie i w Polsce
SmartLipo jest metodą nową w Polsce, ale sprawdzoną i szeroko stosowaną za granicą, głównie w USA, Ameryce Południowej i we Włoszech. W 2006 roku system SmartLipo uzyskał certyfikat amerykańskiej agencji FDA, dopuszczający wykonywanie zabiegów na terenie USA. Terapia zyskała sporą popularność za sprawą ograniczenia dolegliwości pozabiegowych, krótkiego czasu wyłączenia oraz dobrej ocenie osiąganych rezultatów, zaś jej ceny są niższe niż tradycyjnej liposukcji.

Zabiegi SmartLipo wpisują się w aktualny trend bezpiecznych i mało inwazyjnych metod upiększania ciała, które można wykonać szybko i bez konieczności hospitalizacji.

dr Ilona Osadowska, chirurg