Artykuły powiązane

Wygładzanie zmarszczek to jedne z najbardziej spektakularnych zabiegów medycyny estetycznej, dające kobietom dobre samopoczucie i satysfakcję z młodszego wyglądu. Nieoperacyjne zabiegi są w całości odwracalne, można je robić w każdym wieku i dla większości osób. Na świecie wykonuje się kilka milionów zabiegów tego typu rocznie.

 Są to także jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Po 25. roku życia kondycja skóry zaczyna słabnąć, pojawiają się delikatne siatki, wyraźniejsze stają się też zmarszczki nosowo-wargowe. Do szybkiego usunięcia zmarszczek stosujemy w medycynie estetycznej dwie główne metody. Pierwszą jest śródskórne podanie wypełniającego materiału medycznego, co powoduje rozprostowanie i wygładzenie zmarszczki. Drugą metodą jest podanie toksyny botulinowej, powodującej rozluźnienie wybranych mięśni mimicznych. Botulina blokuje ich skurcze, co skutkuje rozprostowaniem i zanikiem zmarszczek. Toksynę stosujemy ją głównie do kurzych łapek, poziomych zmarszczek na czole oraz tzw. lwiej zmarszczki pomiędzy brwiami. Wypełniacze zaś wypychają zmarszczki i wygładzają skórę, zaś te naturalne - oparte na kwasie hialuronowym - także nadają jej zdrowszy wygląd. Jako uzupełniające metody wygładzania zmarszczek stosujemy również zabiegi laserową rewitalizację skóry, dermabrazję, mezoterapię oraz gamę peelingów lekarskich.

Czym różnią się wypełniacze trwałe od ulegających degradacji
 Wszystkie wypełniacze ulegają biodegradacji, choć w różnym stopniu. Te, które łatwiej się rozkładają, np. Restylane (zawierający kwas hialuronowy), są bezpieczniejsze i niosą mniejsze ryzyko powikłań. Wśród nich najlepsze są te pochodzenia niezwierzęcego. Po ich zastosowaniu efekt utrzymuje się przez okres do półtora roku. Preparaty, które tylko częściowo się wchłaniają zapewniają trwalszy, kilkuletni efekt, ale częściej powodują uczulenia, ujawniające się nawet po kilku latach od ich użycia.

Kwas hialuronowy - dobrodziejstwo medycyny estetycznej
 Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w organizmie, wiąże wodę nawilżając w ten sposób skórę i zapewniając jej świeżość, jędrność i zdrowszy wygląd. Z czasem organizm wytwarza coraz mniej kwasu hialuronowego, przez co skóra traci elastyczność i witalność. Podanie kwasu hialuronowego śródskórnie uzupełnia tę stratę dając bardzo naturalny efekt odmłodzenia. Kwas hialuronowy jest wchłaniany przez organizm w sposób naturalny nie zostawiając śladu obcej substancji w tkankach. Dzięki swoim właściwościom kwas hialuronowy jest postrzegany jako jeden z najbardziej wartościowych czynników nawilżających w kosmetologii oraz medycynie estetycznej.

Wybór optymalnego wypełniacza
 Na rynku dostępne jest wiele materiałów wypełniających zawierających kwas hialuronowy w różnych postaciach oraz mieszankach. W mojej praktyce wybrałam materiały z rodziny Restylane, rozwijane od 1996 r. przez szwedzką firmę Q-MED AB, na bazie badań naukowych nad kwasem hialuronowym i starzeniem skóry. Używane są one do usuwania zmarszczek, modelowania rysów twarzy oraz rewitalizacji skóry wielu obszarów ciała. Zabieg z Restylane realizuje dwie funkcje: materiał podany śródskórnie wypycha i wygładza zmarszczki, zaś zawarty w nim kwas hialuronowy nadaje skórze młodszy i jędrny wygląd. Jako materiał pochodzenia niezwierzęcego, Restylane zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo i nie wywołuje uczuleń. Jego zastosowanie jest dobrze udokumentowane w trakcie ponad 6 milionów zabiegów na świecie. Obecnie Restylane to rodzina materiałów o właściwościach dostosowanych do wybranych obszarów upiększania. Najczęściej usuwane zmarszczki
 Pacjentki najczęściej usuwają wypełniaczami zmarszczki nosowo-wargowe. Poprawa po takich zabiegach z Restylane widoczna jest od razu, zaś pełen efekt estetyczny ustala się po 2 tygodniach, gdy materiał wchłonie wodę i nawilży tkankę. Wiele pacjentek wybiera także rewitalizację skóry twarzy, dekoltu i dłoni, dającą gładszą i jędrniejszą skórę, szczególnie atrakcyjną dla osób ze skórą scieńczałą, pokrytą siatką zmarszczek. Niektórzy uśmiechają się "półgębkiem" lub marszczą nawykowo z jednej strony, np. w okolicy brwi lub ust. Po pewnym czasie wytwarza się asymetria, którą zabiegowo niwelujemy. Pacjentki proszą także o upiększenie okolicy ust, która bardzo wpływa na ogólny wyraz twarzy.

Jak upiększamy usta?
 Kobiet od zawsze marzą o pełniejszych, zmysłowych ustach. Często w młodości były one naturalnie piękne, z upływem czasu jednak stały się mniej jędrne. Atrakcyjny kształt nadajemy im na kilka sposobów: poprawiamy kontury, uwypuklamy wargi w całości lub w środkowej części, modelujemy łuki Kupidyna (pomiędzy górną wargą a nosem). Uzyskane efekty są bardzo naturalne, usta po korekcji nie różnią się od naturalnych warg zaś efekt trwa nawet do 1,5 roku. Podnosimy także opadające kąciki i wygładzamy zmarszczki palacza dookoła warg, co nadaje twarzy bardziej łagodny i sympatyczny wygląd.

Wolumetyczne odmładzanie twarzy
 Dobre efekty estetyczne przynosi także wolumetryczna korekcja twarzy. Nacisk kładziemy tu na odtworzenie wypukłości twarzy, charakterystycznych dla młodego wieku, można także poprawić owal twarzy i złagodzić wyostrzone rysy, a nawet wykonać delikatną korektę nosa. Typowym zabiegiem jest uwypuklenie policzków z zastosowaniem Restylane SubQ, który podajemy głębiej, niż przy usuwaniu zmarszczek. Efektem jest wyraźne odmłodzenie i poprawa atrakcyjności. Uwypuklona tkanka napina skórę, poprawiając jest wygląd i spłycając przy okazji zmarszczki nosowo-wargowe. Metoda godna polecenia dla osób, które z wiekiem utraciły objętość twarzy lub o skórze zwiotczałej z objawami starzenia.

Czy warto?
 Zabiegi dobierane są indywidualnie, odpowiednio do urody, rodzaju skóry i zaawansowania zmian starzeniowych a także oczekiwań zainteresowanej osoby. Pod uwagę bierzemy również ogólny stan zdrowia, urodę i samopoczucie. Zabiegi z Restylane wykonywane są ambulatoryjnie i obecnie dostępne są prawie dla każdego. Przeciwwskazania to głównie ropne zmiany skóry oraz niektóre choroby układowe. Zabiegi te odpowiadają na odwieczne pragnienia kobiet by dłużej cieszyć się urodą i młodością, jednak pomagają także zwalczyć kompleksy u osób mających pewne doskwierające cechy wyglądu. Na świecie wygładzanie zmarszczek jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, wpisując się w ogólny nurt długiego zachowania urody, witalności i dobrego samopoczucia.

dr Ilona Osadowska, chirurg