Artykuły powiązane

 Znamy kilka odmian lawendy, ale najcenniejszą jest lavandula vera, czyli prawdziwa, zwana też wąskolistną. Jej kwiaty, pędy i liście wydzielają olejki eteryczne, które zawierają lotne substancje - fitoncydy, zwane antybiotykami roślinnymi. Im to właśnie lawenda zawdzięcza nie tylko swój przyjemny zapach, ale i właściwości lecznicze. Lawenda jest składnikiem wielu kosmetyków, perfum, jak również lekarstw. Uzyskuje się z niej olejek, który ma działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, rozkurczowe, przyspiesza gojenie ran i oparzeń, działa regeneracyjnie na skórę, także trądzikową i skłonną do podrażnień.

 W warunkach domowych można w łatwy sposób wykorzystać cenne właściwości lawendy, wystarczy dodać kolka kropli olejku lawendowego do szklanki wody i zamiast toniku przemywać nim twarz. Można również robić kompresy na podrażnioną lub oparzoną skórę z gazy namoczonej w wodzie z dodatkiem kropli lawendy. W przypadku oparzeń słonecznych warto wziąć kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem około 30 kropli olejku. Olejkiem lawendowym w postaci nierozcieńczonej można smarować ropne zmiany na skórze oraz, w przypadku bólów głowy różnego pochodzenia, skronie. Ukąszone przez owady (komary, mrówki) miejsce posmarowane olejkiem lawendowym nie bezie swędziało i puchło. Olejek jest również pomocy przy łagodzeniu bólów menstruacyjnych -należy go dodać do oleju roślinnego ok. 5 kropli na 50 ml oleju i delikatnie masować brzuch.

 Zapach lawendy rozpylony w pomieszczeniu ma doskonały wpływ na psychikę, działa bowiem odprężająco i uspokajająco, dzięki czemu pomaga w kłopotach z zasypianiem i obniża ciśnienie krwi. Aromat lawendy skutecznie odstrasza natrętne, naprzykrzające się owady (mole, komary, mrówki, mszyce).

 Z suszonych kwiatów lawendy (płaską łyżkę kwiatów lawendy zalej szklanką wrzątku i zaparz pod przykryciem 20 minut, po zaparzeniu należy przecedzić) można przygotować leczniczy napar, który sprawdzi się w lekkich dolegliwościach trawiennych oraz w przypadku kłopotów z zasypianiem.

 Wspaniale odpręża kąpiel z dodatkiem kilkunastu kropli olejku lawendowego. W tym celu przygotuj miksturę z 15 kropli olejku lawendowego i 3 kropli olejku różanego dodatkiem 2 łyżek oleju ze słodkich migdałów (jeśli masz suchą skórę) lub łyżeczki spirytusu (gdy twoja skóra jest tłusta). Mieszankę dodaj do wody.

 Jeśli potrzebujesz się uspokoić do kąpieli przygotuj następującą mieszankę: 1o kropli olejku lawendowego, 5 geraniowego i 5 kropli olejku z drzewa sandałowego. Olejki wymieszaj najpierw z olejem lub spirytusem i dodaj do wody.

 Kąpiel kojącą zmysły możesz zrobić także ze świeżych (4 łyżki) lub suszonych (2 łyżki) kwiatów lawendy umieszczonych w saszetce z bawełny. Saszetkę należy umieścić pod strumieniem ciepłej wody, którą napełniamy wannę.