Artykuły powiązane

Lato, podobnie jak zima, to dla naszych włosów bardzo wymagająca pora roku. Słoneczna, piękna pogoda jest z jednej strony zbawienna – poprawia samopoczucie, dostarcza drogocennej witaminy D, przywołuje uśmiech na twarzach i wakacyjny nastrój. Z drugiej strony promieniowanie słoneczne jest niebezpieczne nie tylko dla naszej skóry, ale także dla włosów. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu. W jaki sposób to zrobić? Oto sprawdzone metody.

Nakrycie głowy
Nakrycie głowy to podstawowa zasada pielęgnacji włosów podczas upałów. Lato to idealny moment, aby sięgnąć po twarzowe kapelusze, chusty lub wszelkiego rodzaju stylowe czapki, dzięki którym ochronimy włosy przed wiatrem, morską solą (która jest zarówno w powietrzu jak i w wodzie) czy chlorem z basenu.
Co istotne, po czapki warto sięgnąć nie tylko będąc na plaży, ale także podczas pracy w ogrodzie czy udając się na dłuższy spacer.

Kosmetyki do zadań specjalnych
Na wakacyjne wojaże warto kupić kosmetyki do włosów dedykowane porze letniej. Każdy producent ma specjalne zestawy tego typu preparatów. Mają one inny skład i inne zadanie. Przede wszystkim powinny chronić włosy przed promieniowaniem słonecznym (filtry UV), mają nawilżać i odżywiać pasma oraz stwarzać ochronną barierę na włosach.

Podstawowy zestaw letnich kosmetyków
Wśród preparatów do włosów powinien się znaleźć dobry szampon, silnie nawilżająca odżywka lub maska i mgiełka ochronna, która jest letnim kosmetykiem typu „must have”. Dlaczego? O ile szampon i odżywka finalnie są spłukiwane z włosów podczas mycia, o tyle mgiełkę rozpylamy np. przed wyjściem na słońce, po wyjściu z kąpieli. Dzięki temu preparat osiada na pasmach, nie jest spłukany, a przez to lepiej chroni włosy.

Po kąpieli
Po wyjściu z morza czy basenu warto zmyć z ciała i włosów morską sól i chlor. Potem lepiej schronić się w cieniu i poczekać aż wyschniemy.
Słońce to poważny wróg mokrych włosów. Woda zgromadzona na pasmach działa niczym soczewka – przyciąga szkodliwe promienie UV, a wraz z parowaniem wysusza pasma i uszkadza ich strukturę. Włosy stają się kruche, łamliwe, tracą blask i sprężystość.

Bez suszarki
Podczas ciepłych miesięcy lepiej zrezygnować z nadmiernej stylizacji, obciążających lakierów i innych preparatów stylizacyjnych. W miarę możliwości warto także zrobić sobie przerwę od korzystania z suszarki czy prostownicy do włosów, które jak wiadomo wysuszają włosy i potrafią osłabić ich kondycję. Podobnie działają kosmetyki z alkoholem w składzie, a także niektóre ziołowe płukanki.

Mycie włosów
Latem skóra, także głowy, mocno się poci. Dlatego też włosy powinniśmy myć częściej niż zwykle. Tylko w ten sposób zagwarantujemy ich dobry, świeży wygląd. Zwiększając częstotliwość mycia, warto zaopatrzyć się w delikatny szampon, który nie podrażni skóry głowy.

Koloryzacja
Jeżeli zamierzałaś odwiedzić swojego fryzjera w celu odświeżenia koloru przed wyjazdem na urlop, lepiej przełóż wizytę na czas po powrocie z wczasów. Ekspozycja na słońcu nie dość, że wysuszy włosy, to kolor będzie zmieniał swój odcień (słońce rozjaśnia czy to naturalne czy farbowane pasma).

Po powrocie
Właśnie wtedy warto odwiedzić swojego fryzjera. Przyda się podcięcie końcówek, odświeżenie koloru i profesjonalny zabieg typu hair spa lub hair care. Dzięki tego typu zabiegom pasma zostaną nawilżone, odżywione, zregenerowane, a powstałe zniszczenia (zawsze takie są) zostaną zminimalizowane.