Artykuły powiązane

Czym się kierować przy wyborze podkładu na ciepłą porę roku i czym powinien się różnić od zimowej wersji kosmetyku? Między innymi te kwestie postaram się poruszyć.

Dla większości kobiet, podkład to podstawowy kosmetyk bez nałożenia którego nie pokazują się światu. Dlatego też powinien być idealnie dopasowany zarówno pod względem koloru, jak i rodzaju.

Czas na zmianę
Z podkładem jest podobnie jak z kremami. Powinnyśmy go zmieniać wraz ze zmieniającymi się porami roku. Podczas ciepłych miesięcy kiedy jest więcej słońca i wyższe temperatury powietrza, nasza cera zmienia kolor na ciemniejszy, a także częściej się poci. Wybierając podkład na wiosnę i lato pamiętaj, aby był on lekki (by uniknąć efektu tzw. maski na skórze) oraz żeby nie zatykał porów. Najpierw wybierz rodzaj kosmetyku (uwzględniając rodzaj cery), potem przejdź do dopasowania odcienia.

Ciemniejsza strona Wenus
Gdy robi się cieplej, słońce ogrzewa mocniej naszą skórę, cera staje się ciemniejsza. Pamiętaj o tym podczas dobierania odcienia podkładu. Ten na wiosnę i lato powinien być nieco ciemniejszy od wersji zimowej.

W mineralnej odsłonie
Od kilku lat w sprzedaży są dostępne pudry i podkłady mineralne. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim naturalnym pochodzeniem składników. Ogromną zaletą jest także to, że pochłaniają sebum. W związku z tym dedykowane są przede wszystkim dla kobiet, które mają cerę tłustą lub mieszaną. Adresatkami mineralnych podkładów są także panie ze skórą naczynkową, alergiczną i trądzikową.

Przy zakupie
Kupując podkład mineralny, na wszelki wypadek zerknij na skład kosmetyku. Zdarza się bowiem, że kosmetyk, który nie ma nic wspólnego z mineralnym tak właśnie jest nazwany. Jak rozpoznać prawdziwy preparat mineralny? Dość prosto - w składzie nie powinno być silikonów, konserwantów, parabenów, substancji zapachowych (parfum, fragrances, symbole CI z numerami), lanoliny, olejów, gliceryny czy olejów mineralnych.

Z filtrem
Poszukując wiosenno-letniego podkładu pamiętaj o tym, aby kosmetyk zawierał filtry przeciwsłoneczne, które ochronią skórę przed nadmierną ekspozycją na słońcu. Najczęściej kosmetyki z tej grupy produktów mają SPF na poziomie 15.

Bez ryzyka
Jeżeli nie jesteś w stu procentach pewna co do koloru oraz rodzaju podkładu i nie chcesz ryzykować, poproś sprzedawcę w perfumerii o próbkę kosmetyku, którą będziesz mogła zabrać ze sobą. Dzięki temu w domowych warunkach, przy naturalnym oświetleniu będziesz mogła przetestować preparat. Przy okazji zobaczysz czy nie pojawi się reakcja alergiczna, jak preparat zareaguje w kontakcie ze skórą, czy nie będzie zbyt ciężki / lekki i czy odcień jest odpowiedni.