Wybierając się na zakupy, warto kierować się nie tylko modą, ale także charakterem. Mężczyzna musi dobrze się czuć w swoim stroju, ponieważ ma on podkreślać męskość sylwetki i nadać rysom szlachetności i powagi. Elegancko ubrany mężczyzna będzie czuł się doskonale, a przy okazji sprawi przyjemność swojej partnerce, kiedy inne kobiety zerkając na niego będą pękały z zazdrości.
Marynarka
Jedna z zasad dobrego wychowania mówi, że mężczyzna nie powinien zdejmować marynarki podczas oficjalnych okazji. Zasadę można złamać, jeśli jako pierwszy marynarkę zdejmie gospodarz spotkania. Reguły elegancji dotyczą także wesela. Marynarkę można zdjąć dopiero wtedy, gdy pan młody lub ojciec panny młody pokusił się o taki gest. Warto pomyśleć o tej zasadzie podczas zakupu garnituru i wybrać model z lepszego materiału, aby był przewiewny. Rozpinanie koszuli i poluźnianie krawata również nie jest mile widziane.
Problemy ze spodniami
Czarne spodnie lubią obuwie w takim samym kolorze. Niedopuszczalne jest, aby do czarnych spodni założyć buty beżowe, brązowe lub co gorsza białe. Podobna zasada dotyczy jasnych spodni – nie zakładamy do nich ciemnego obuwia. W szafie eleganckiego mężczyzny powinny znaleźć się co najmniej dwie pary eleganckich butów, aby zawsze można było dopasować je kolorystycznie do spodni. Nie bez znaczenia jest również długość spodni - za krótkie wyglądają fatalnie. Kupując spodnie do garnituru mężczyzna powinien je mierzyć bez butów - tylny brzeg mankietu spodni powinien dotykać podłogi. Mamy wówczas pewność, że spodnie będą idealnie leżeć.
Garnitur
Bardzo często popełniany błąd przez panów w wieku młodzieńczym – zakładanie kurtki puchowej do garnituru. Eleganckie garnitury powinno nosić się tylko w zestawieniu z odpowiednimi rzeczami, czyli krótkim lub długim płaszczem, ewentualnie szalem i rękawiczkami. Niedopuszczalne są również buty inne niż typowo garniturowe – na grubej podeszwie, a zamiast wiązania – rzepy.
Koszula
Zasada elegancji mówi, że do garnituru nie powinno się zakładać koszuli na krótki rękaw, ponieważ mankiet powinien wystawać z rękawa marynarki. Wszelkich opornych może przekonać fakt, ze puste rękawy od marynarki wyglądają po prostu śmiesznie. Elegancki mężczyzna nie powinien ubierać t-shirtu pod koszulę do garnituru. Wystający brzeg koszulki wygląda fatalnie. Najlepiej przekonać mężczyzn do noszenia eleganckich koszul na gołe ciało. Koszulki lub co gorsza ich odpowiedniki siatkowe są absolutnie niemodne i źle się kojarzą. Koszula powinna być na tyle dobrej jakości, żeby nie prześwitywała.
Dodatki
Pasek do zegarka, pasek od spodni i buty powinny być w takim samym kolorze. Jeżeli nie można dopasować idealnie wszystkich dodatków, koniecznie powinny być przynajmniej w tym samym odcieniu. Pasek od spodni powinien być przede wszystkim elegancki. Wszelkie klamry ze zdobieniami czy wielkie logo będą wyglądały śmiesznie. Koniecznie należy dopasować długość paska do obwodu pasa mężczyzny, a także ilość dziurek potrzebną do zapięcia. Wszelkie przeróbki wykona szewc.
Biżuteria
Panowie obwieszeni biżuterią nie wyglądają elegancko. W zupełności wystarczą spinki do mankietów koszuli, zegarek i oczywiście obrączka. Zegarek powinien pasować do charakteru mężczyzny i nie być zbyt krzykliwy. Jeżeli mężczyzna na co dzień nosi sportowy zegarek, to lepiej nie ubierać go na szczególne okazje, gdyż będzie wyglądał nieelegancko.
O krawatach trochę więcej
Krawat to element formalnego ubioru, którym najłatwiej można podkreślić własny styl, szyk i gust. Krawat najbardziej przyciąga spojrzenia. Zakładając inny możemy zmienić łatwo charakter ubrania i swój wizerunek. Krawat powinien być tak zawiązany, żeby jego dłuższa część dotykała paska od spodni. Krótkiej nie powinno być widać. Nieeleganckie są krawaty kończące się przy drugim guziku od dołu, wiszące w okolicach krocza, bądź tak zawiązane, że cieńsza część jest dłuższa od właściwej grubszej.
Na ogół krawat powinien być ciemniejszy od koszuli. Do koszuli w paski lepiej unikać bardzo wzorzystych krawatów, odpowiedni będzie jednokolorowy. Inna zasada: węższy krawat do węższych klap marynarki i na odwrót. Jeżeli po zakupie krawat jest nieco pognieciony to warto zostawić go na kilkadziesiąt godzin. Materiał dobrej jakości powinien się sam rozprostować, a zagięcia zniknąć. Jeżeli jednak nic nie pomaga, a zainwestowana była spora suma pieniędzy, to należy złożyć reklamację.
Najlepiej prezentują się krawaty z naturalnego jedwabiu. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na wnętrze – również jedwabne spowoduje, że krawat będzie się łatwo wiązał i dobrze wyglądał. Rozłożony krawat powinien mieć około 150 cm długości, a po zawiązaniu obydwa jego końce powinny sięgać dolnej krawędzi paska. Węższy koniec powinien być nieco krótszy. Nigdy nie wolno wkładać go do spodni albo pod koszulę, gdyż wygląda to nieestetycznie i nieelegancko. Niestety jedwabny krawat nie jest tani. Na szczęście można go zastąpić tańszą żakardową wersją.
Dobierając krawat do koszuli bezpiecznie jest stosować zasadę: jeden element gładki, jeden w deseń, albo gładka koszula i wzorzysty krawat, albo koszula w paski, ale gładki krawat. Podczas mniej oficjalnych przyjęć zasady te można łamać, choć trzeba się spodziewać, że nie każdemu przypadnie do gustu mieszanka kolorów czy deseni. Jeżeli mężczyzna wybiera się na oficjalne przyjęcie (wesele, bankiet), to bardzo elegancko wygląda, gdy krawat dobrany jest do kreacji partnerki.
- O czym warto pamiętać:
- Garnitur powinien być uszyty z dobrej jakości materiału, z eleganckimi wykończeniami.
- Na szczególne okazje najbardziej odpowiednie są koszule z bawełny.
- Mankiet koszuli nie powinien wystawać na więcej niż 2-3 cm.
- Krawat musi być kolorystycznie dopasowany do garnituru i koszuli. Kolorystyka krawatów jest bardzo duża, więc nawet wybredni znajdą coś dla siebie.