Dziewczyny, życzę aby nikomu nie było to przydatne.
Dziubasku , Olu i oponko - w Waszym przypadku (przepraszam), należał Wam się urlop macierzyński i teraz, kiedy za chwilkę urodzicie drugie dzieckiątko - to wymiar urlopu winien być dłuższy - tak jak na drugie dziecko, zdaje się, że chyba 20 tygodni.
Prawo nie rozgranicza pojęcia poronienie/przedwczesny poród/urodzenie martwego dziecka - w każdym z tych przypadków NALEŻY się urlop w połowie jego pierwotnego wymiaru. Zasiłek macierzyński też!!! Tylko medyczna terminologia rozróżnia poronienie od przedwczesnego porodu - to ten właśnie wspomniany już 22 tc.
Szpital nie ma prawa odmówić wydania ciała - nawet jeśli szczątki mają wielkość fasolki, nawet niemożność określenia płci nie jest tu przeszkodą - o tym przeczytacie niżej. Mało tego szpital ma obowiązek wydać akt zgonu, jeśli dziecko żyło po porodzie oraz jeśli urodziło się martwe - akt urodzenia dziecka martwo narodzonego - w tym wypadku akt zgonu nie jest już potrzebny bo to jedno i to samo. I nie ma znaczenia, czy ciąża trwała 8, 16 czy 22 tygodnie.
USC nie ma prawa odmowy rejestracji zmarłej fasolki, nawet 8 tygodniowy aniołek dostanie pesel !
Zakład pracy nie ma prawa odmówić urlopu macieżyńskiego i wypłaty 100% wynagrodzenia a nie 80% jak to jest na L4.
Smutne jest to, że te przepisy są już od dawna!!!!!!!
Dlaczego drążę temat....moja znajoma ma mamę pracującą w usc, spotkałam się z nią przed świętami - była w 8tc, przedwczoraj jak byłam z Łucją na spacerze znów się z nią spotkałam i opowiedziała mi o swojej stracie ...powiedziała mi, że jest aktualnie na urlopie macierzyńskim...zaczęłam drążyć temat i okazuje się, że jest tak jak piszę! Szokiem było dla mnie to, że te przepisy obowiązują już od dawna, tylko nikt o tym praktycznie nie wie.....i nie chodzi tu o wyłudzanie wolnego czy kasy...ale o czas, który pozwoli oswoić się z tym, co spotkało rodziców aniołka...piszę, żebyście wiedziały....
Sytuacja prawna rodziców po poronieniu - najbardziej przydatne informacjeMimo tego, że od kilku lat 'bijemy na alarm', jeśli idzie o sytuację prawną, to nadal wielu rodziców, lekarzy, pracowników urzędów stanu cywilnego nie mają odpowiedniej wiedzy dotyczącej faktycznego stanu prawnego. Poprzez ten tekst chcemy pomóc tym wszystkim, który borykają się ze szpitalną biurokracją. Chcemy też uporządkować to wszystko, co przez kilka lat udało nam się zdobyć.
Do czego masz prawo?Masz prawo do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Szpital wystawia w takiej sytuacji tzw. pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka. Przysługuje ono każdemu dziecku (medycznie płodowi, zarodkowi), bez względu na czas zakończenia ciąży. W USC otrzymasz wtedy skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwo. Aktu zgonu nie sporządza się. Akt urodzenia z odpowiednią adnotacją jest jednocześnie 'aktem zgonu'.
Prawo do rejestracji dotyczy także tych dzieci, które zostały poronione/urodzone w domu.
Prawo do rejestracji dziecka w USC dotyczy także dzieci, które zostały poronione/urodzone poza granicami Polski, nawet jeśli państwo, w którym doszło do poronienia/porodu prawo to ogranicza np. ze względu na długość trwania ciąży.
Masz prawo do urlopu macierzyńskiego (lub zasiłku macierzyńskiego, jeśli przebywasz na urlopie wychowawczym). W przypadku narodzin martwego dziecka kobiecie przysługuje połowa wymiaru urlopu. Obecnie jest to 8 tygodni.
Masz prawo do pochowania dziecka (jego ciała czy szczątków), bez względu na czas zakończenia ciąży. Szpital wydaje wtedy Kartę Zgonu. Dokument ten potrzebny jest na cmentarzu, aby pochować dziecko.
Masz prawo do uzyskania zasiłku pogrzebowego - bez względu na czas zakończenia ciąży. W ZUS-ie należy przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń oraz akt zgonu. W sytuacji, gdy akt zgonu nie został sporządzony (dziecko urodziło się martwo) przedstawia się akt urodzenia z adnotacją o martwych narodzinach.
W szpitalu masz prawo do uzyskania informacji.
Masz prawo, jak każdy pacjent, do uzyskania dokumentacji medycznej.
Przydatne akty prawnePotrzebne akty prawne zostały ujęte w komunikacie stowarzyszenia.
Ustawa o aktach stanu cywilnego z dnia 29 września 1986 r. (Dz. U. 1986 Nr 36 poz. 180)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1998 Nr 162 poz. 1118)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2005 w sprawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka (Dz. U. 2005 Nr 27 Poz. 232)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie wzoru karty zgonu oraz sposobu jej wypełniania (Dz. U. 2001 Nr 153 Poz. 1782)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru karty zgonu oraz sposobu jej wypełniania
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. 2001 Nr 153 Poz. 1783)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi
Przydatne materiałyA. List z Ministerstwa Zdrowia (Departament Organizacji Ochrony Zdrowia) potwierdzający prawo do rejestracji dziecka bez względu na czas zakończenia ciąży.
Data napisania listu: 2005.06.13
Sygnatura listu: MZ-020-024-2330-1/AL/05
B. List z Ministerstwa Zdrowia (Biuro Praw Pacjenta) potwierdzający prawo do rejestracji dziecka bez względu na czas ciąży.
Data napisania listu: 2006.07.11
Sygnatura listu: BPP-1076-076-538/KU/06
C. List z Ministerstwa Zdrowia (Departament Organizacji Ochrony Zdrowia) potwierdzający prawo do rejestracji dziecka, gdy do poronienia lub porodu doszło w domu.
Data napisania listu: 2006.02.21
Sygnatura listu: MZ-020-024-2330-2/AL/06
D. List Rządowego Centrum Legislacji (Departament Legislacyjny) potwierdzający prawo do rejestracji dziecka bez względu na czas zakończenia ciąży, prawo do urlopu macierzyńskiego bez względu na czas zakończenia ciąży, obowiązek zgłoszenia zgonu, a tym samym rejestracji dziecka, w USC, przy wystawianiu Karty Zgonu.
Data napisania listu: 2006.11.17
Sygnatura listu: RCL.142-1139,1140,1141/06
E. List z MSWiA (Departament Spraw Obywatelskich) dotyczący rejestracji dziecka, jeśli do poronienia lub porodu doszło poza granicami kraju (np. w państwie, które ogranicza rejestrację do dzieci urodzonych po 22. tc)
Data napisania listu: 2007.03.02
Sygnatura listu: DSO-ZSC-6000-14/O7
F. List Ministerstwa Zdrowia (Biuro Praw Pacjenta) dotyczący 'uprawdopodobnienia płci' przy pisemnym zgłoszeniu, gdy nie jest znana płeć dziecka.
Data napisania listu: 2007.05.18
Sygnatura listu: BPP-4111-37-934/KU/07
G. List z Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący ujmowania w statystykach okołoporodowych dzieci zmarłych w wyniku poronienia oraz kwestii podawania płci dziecka w dokumentacji dla USC, gdy ta jest nieznana (wytyczne GUS-u).
Data napisania listu: 2007.03.27
Sygnatura listu: SP-11-050-41/07
H. List z Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczący, czy wpisanie płci dziecka bez wykonania badania medycznego jest poświadczeniem nieprawdy.
Data napisania listu: 2007.03.28.
Sygnatura listu: DL-P I 4001-14/07
Najczęstsze problemy rodziców oraz argumenty szpitali przy odmowie wydania dokumentów potrzebnych do rejestracji w sytuacji poronienia.W sytaucji pojawiających się problemów administracyjnych warto:
- złożyć podanie do dyrekcji w szpitala o dokumenty
- wysłać e-mail z prośbą o wyjaśnienie sytuacji do Ministerstwa Zdrowia Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia
- wysłać e-mail do Biura Praw Pacjenta przy Ministerstwie Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie sytaucji
- nagłośnić sprawę w mediach
Prawo ogranicza rejestrację do dzieci, które spełniają jeden z warunków:
- urodziły się po 22. tygdoniu ciąży
- osiągnęły wagę powyżej 500 gramów
- długość ciała dziecka wynosi co najmniej 25 cm.
Patrz: Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 kwietnia 1994 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej odstępniania (Dz. U. Nr 56, poz. 234).
§5 Dla celów statystyki państwowej dokumentacja medyczna dotycząca okresu okołoporodowego powinna ujmować wszystkie płody i noworodki, które w chwili urodzenia ważyły co najmniej 500 g lub - gdy nie jest znana masa urodzeniowa - urodzone po odpowiadającym czasie trwania ciąży (22 tygodnie) lub osiągające odpowiadającą długość ciała (25 cm od szczytu czaszki do pięty) zarówno żywe, jak i martwe.
Ten akt utracił moc prawną dnia 6 czerwca 1998 r.
Przydatny załącznik: pismo A.
Niemożność ustalenia płci dziecka:- w takiej sytuacji należy złożyć podanie o wystawienie dokumentów rejestracyjnych (pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka) wraz z zastosowaniem procedury 'uprawdopodobnienia plci' zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia (przydatny załącznik: pismo F)
- ponieważ część lekarzy zgłasza obawy jako, że w takiej sytuacji dochodzi do poświadczenia nieprawdy można dopisać zdanie, że "Mimo pojawiających się obaw, taka procedura nie ma znamion poświadczenia nieprawdy przez lekarza" (przydatny załącznik: pismo H)
Wszystko zależy od danej osoby i na ile jej zależy. Bo nie oszukujmy się ale są kobiety, dla których nie jest to coś tak ważnego jak dla niektórych z nas więc one potrafią po krótkim czasie myśleć zupełnie o czym innym, ten temat sobie zakończyć i żyć tak jak by się nic nie stało. Na poczatku im szkoda ale za chwilę żyja zupełnie normalnie. Tylko, że takie kobiety najczęsciej mają dziecko od przypadku i nie wiedzą co to znaczy się starać z całych sił o dziecko. Nie wszystkie oczywiście, które się nie muszą starać takie są ale bardzo dużo. I akurat takich nie można nazwać na przykład "twardymi czy silnymi babkami". Sama mam w rodzinie taki przykład... tragedia...
Aga przeczytaj to co napisałaś....
Skąd wiesz, co czują kobiety po stracie, skąd masz takie wnioski?