Wróciłam

było cool

co prawda więcje o naszych strachach (poród, maleństwo)

ale co tam

.. ale powiem Wam że jazda po krk to koszmar... jechałam do szwagierki godzinę...........

(12km)

polezałysmy, posmiałysmy, pojadłysmy....
z brzuszkiem lepiej...jednak leżakowanie jest pomocne...
A tu cos dla
3cio trymestraków
OSTATNIE TRZY MIESIĄCETwoje ciało zaczyna przygotowywać się do porodu i karmienia. Skurcze Braxtona - Hicksa, które mogłaś odczuwać już po 20 tyg. ciąży, pojawiają się teraz częściej, bo po kilkutygodniowej rozgrzewce macica zabrała się do intensywnego treningu. Trwają około pół minuty, zdarza się, że nieco dłużej. Im bliżej porodu, tym bardziej dają sięwe znaki. Nie martw się nimi, bo nie oznaczają, że twój malce chce przyjść na świat przed czasem. Jeśli jendka pojawiają się często (kilkakrotnie w ciągu godziny), są regularne, towarzyszy im ból pleców lub podbrzusza, na wszelki wypadek jedź do kekarza. Przygotowania na tym się nie kończą. Hormony nadal rozluźniają więzadła i stawy - dzięki temu łatwiej będzie się przecisnąć przez miednicę. Po 36 tygodniu ciąży Twoje ciało zaczyna gromadzić wodę. To żelazny zapas, który może przydać się podczas porodu, np. przy utracie krwi.
BÓLE PODBRZUSZa - nieregularne, krótko trwające kłucia są normalne. Zgłoś się do lekarza, jeśli pjawiają sięregularnie, trwają długo i przypominają ból miesiączkowy, a brzuch robi się twardy jak piłka.
Parcie na pęcherz - po obnieżeniu się brzucha maleństwo uciska twój pęcherz. Nie staraj się "trzymać" to zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych. Zdarza się, że w trakcie kichania, kaszlu lub śmiechu odrobinę popuszczasz? Podczas tych czynności ucisk na pęcherz jest jeszcze mocniejszy niż zwykle. Korzystaj z wkładek higienicznych i ćwic dno miednicy, napinaj mięśnie w okolicy krocza kilka sekund, a potem powoli je rozluźniaj.
OBOLAŁE ŻEBRA - w brzuchu jest coraz ciaśniej, a twoje maleństwo robi, co może, by rozprostować rączki nóżki. Czasem wkłada je pomiędzy żebra. Spróbuj zmienić pozycję (np. ułż się na boku, przeciągnij, rób koci grzbiet), być może malec zechce pójść w twoje ślady.
OBRZĘKI - jeśłi są niewielkie, na kostkach i znikają w nocy nie masz innych niepokojących objawów (nadciśnienia, białkomoczu), wystarczy odpoczynek z lekko uniesionymi nogami. Staraj się nie siedzieć w jednej pozycji, od czasu do czasu wstań, przespaceruj się. Unikaj skarpetek z ciasnym ściągaczem i ciasnych butów. Idź do lekarza jeśli obrzęki pojawiają się przed 36 tyg. ciąży, są duże i szybko narastają, budzisz się opuchnięta i puchnie ci twarz i/albo źle się czujesz. Takie objawy mogą być bez znaczenia, ale zdarza się, że są sygnałem gestozy (nazywanej też stanem przedrzucawkowym). Zrób to także wówczs, gdy gwałtownie przybrałaś na wadze (powyżej pól kg natydzień) taki objaw może świadczyć o pojawiniu się obrzęków ukrytych (woda czasem grodmadzi się w tkance podskórnej równomiernie w całym organizmie). "