Podrzucam Wam informacje z pierwszej ręki:
- jeśli jest umowa najmu mieszkania, to można się zameldować czasowo (jeśli umowa na czas określony) lub na stałe (jeśli umowa na czas nieokreślony). I to nie jest jakaś fanaberia tylko konieczność - obowiązek meldunkowy nadal istnieje.
Przypuśćmy, że pan X ma umowę najmu mieszkania podpisaną z właścicielem lokalu. Pan X może zameldować siebie (i kogo tam chce) i potwierdza to na druku meldunkowym. Właściciel nic nie podpisuje ani nie musi iść do urzędu.
Japcio, meldunek Twoich córek u Twoich rodziców to nic szczególnego skoro Ty jesteś tam zameldowana. Po prostu takie jest prawo - niepełnoletnie dzieci muszą być zameldowane tam gdzie jedno z rodziców.
Art. 26. § 1 KC
Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Japcio, od urodzenia jesteś tam zameldowana?
Inaczej wygląda sprawa jeśli jesteśmy właścicielami lokalu. Wtedy przy meldowaniu musimy pokazać akt notarialny lub nr księgi wieczystej.