"Wytrysk nasienia z członka na szyjkę macicy i tylną część pochwy zawiera od 200-500 milionów plemników. Wiele z nich ginie w zetknięciu z kwasowym odczynem pochwy. Z chwilą dotarcia do szyjki macicy, nasienie napotyka na czop ze śluzu blokujący wejście do szyjki, z którym miesza się w ciągu 60 sekund. Plemniki pozostają w potrzasku aż do momentu, kiedy enzymy w wydzielinie prostaty złamią i upłynnią te mieszankę. Trwa to około 10 minut.
Następnie plemniki kontynuują podróż przez szyjkę macicy. Kanał szyjki jest dla plemników swego rodzaju przeszkodą. Tylko w okresie owulacji, w środku cyklu miesięcznego, śluz szyjkowy rzednie i nabiera szklistej barwy. Wygląda to tak, jakby wrota macicy rozwierały się, aby umożliwić plemnikom niezakłócony przepływ. Z każdych 500 tylko jeden dociera aż tak daleko.
W ciągu kilku minut od wytrysku macica i jajowody postawione są w stan gotowości na przyjęcie zbliżających się plemników. Silne stymulatory mięśniowe zwane prostagladynami, a pochodzące z pęcherzyków nasiennych, wchłaniane są przez ścianki pochwy i przenoszone we krwi celem wywołania skurczów macicy i jajowodów. W trakcie wnikania do macicy, plemniki wspomagane są tymi skurczami mięśniowymi.
Zasadowość środowiska macicy i skurcze jej ścian są istotnym czynnikiem wspomagającym plemniki, z drugiej jednak strony błony zewnętrzne każdego z nich narażone są na niszczący wpływ płynów macicznych. Z tego też powodu plemniki pokrywane są proteinową warstewką rozmaitych "czynników ochronnych" - związków chemicznych pochodzących głównie z pęcherzyków nasiennych. Zadaniem "czynników ochronnych" jest uniezdatnienie plemników, aż do momentu kiedy osiągną one jajowody.
Zanim nastąpić może zapłodnienie, plemniki muszą się do tego przygotować. Polega to na przejściu przez proces zwany uzdatnieniem. Trwa to, około 7 godzin (inne źródła podają nawet czas 12h!), a polega na usunięciu warstewek proteinowych z czapeczki akrosomowej. Uczynnia to akrosom i jego arsenał enzymów, które umożliwią zwycięskiemu plemnikowi wniknięcie do jaja. Na tym etapie na placu boju pozostaje już tylko około 500 plemników. Z chwilą kiedy jeden z nich styka się z komórką jajową, akrosom zlewa się z komórkami błony otaczającej jajo i uwalnia swoje enzymy. Fakt tej penetracji włącza system
obronny jaja, którego zadaniem jest niedopuszczenie następnych plemników.