Artykuły powiązane

Ślubna sesja plenerowa jest jedną z wielu usług dostępnych na rynku fotografii. Jedną z wielu, bo do wyboru mamy także sesję narzeczeńską, wieczór kawalerski i panieński, reportaż z ceremonii, całego wesela, przygotowań pary młodej, a także sesję w studiu oraz nieco kontrowersyjne udokumentowanie nocy poślubnej.

Sesja plenerowa to innymi słowy zdjęcia wykonywane poza studiem, czasem w budynkach zamkniętych, a czasem tradycyjnie na łonie natury.

Kapryśna pogoda
Pogoda w Polsce bywa kapryśna, dlatego czasem wymarzona sesja na plaży, czy wśród leśnej głuszy może nie dojść do skutku. Lepiej zawczasu przygotować alternatywne pomysły. Całą ich gamę znajdziemy nie tylko na oficjalnych stronach i blogach fotografów, ale także wokół siebie. Zabytkowy samochód, nietypowe hobby, a może ciekawe wnętrza i zaskakujące rekwizyty? Ważne, żeby temat przewodni i sam plener nie przesłonił głównych bohaterów, czyli pary młodej.

Morska bryza
Sesje fotograficzne nad brzegiem morza są nieustannie modne od wielu lat. Nowożeńcy często pozują najpierw przy plaży w różnego rodzaju romantycznych altankach, przy niewielkich skwerkach. Potem sesja przenosi się bliżej morza tak, aby w ostatnich ujęciach wejść do wody i zamoczyć garnitur i suknię. Uwaga na takie zdjęcia wiosną i jesienią. Bałtyk zwykle jest wyjątkowo zimny, więc łatwo o przeziębienie.

Parostatkiem w wielki rejs
Pary młode z naszego województwa mają "pod ręką" inny ciekawy plener w klimacie morskim - sesje z udziałem statków. Aby zrobić ciekawe zdjęcia nie trzeba czekać na kolejny zlot żaglowców w Szczecinie. Wystarczy wybrać się na spacer wzdłuż Wałów Chrobrego i podpytać czy któryś z kapitanów udostępni swój statek czy barkę na zdjęcia ślubne. Późną wiosną po Odrze zaczynają także pływać statki wycieczkowe. Doskonałe ujęcia wykonamy także w Świnoujściu, na którymś z promów. Wycieczka na wieś

Kto nie lubi morza, znajdzie coś dla siebie na wsi. Łąki, niewielkie jeziora, lasy. Można także odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne i pozować w towarzystwie zwierząt. Można poprosić gospodarza o przejażdżkę traktorem lub innym typowo rolniczym pojazdem. Bardzo popularne zdjęcia na snopach siana wykonamy latem. Można także zrobić zdjęcia w stylu vintage pod miejscowym sklepem.

Centrum handlowe
Piękna biżuteria u jubilera przymierzana do sukni ślubnej lub wręczana przez pana młodego? A może wspólny wypad do marketu? Długa lista zakupów, koszyk sklepowy i elegancko ubrani konsumenci - to świetny kontrast na zdjęciach. Kompletowanie wyposażenia mieszkania, testowanie wygodnego łóżka, sprawdzenie miękkości kanapy w ślubnych strojach może być jeszcze bardziej przyjemne. Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do tego typu sesji należy uzyskać zgodę dyrekcji centrum handlowego lub marketu. Bez tego mogą was spotkać spore nieprzyjemności.

Kawa czy herbata?
Skoro już jesteśmy w centrum handlowym, to nie możemy zrezygnować z kawy, koniecznie z pysznym ciastkiem. Powłóczyste spojrzenia, aromatyczny napar i urocze cup cakes to idealne ujęcie. Jeśli zostanie wywołane w sepii lub w wersji czarno-białej, a jedynym barwnym akcentem będzie wisienka na ciastku, to efekt będzie zdumiewający.

Komunikacja miejska
Panna młoda podróżująca środkiem komunikacji miejskiej wzbudzi prawdziwą sensację. I to nie tylko dlatego, że jedzie tramwajem czy autobusem, ale dlatego, że wygląda jakby uciekła z własnego ślubu. Ciekawskich podróżnych zainteresuje także fotograf, więc zdziwione miny pasażerów na zdjęciach - gwarantowane. A może państwo młodzi, którzy siedzą na walizkach i czekają na pociąg?

Para turystów
Potrzebne będą odpowiednie akcesoria, jak lornetka, aparat oraz oczywiście śmieszne czapeczki lub kapelusze. Zwiedzać możecie wszystko - od zabytkowych zamków, kościołów i dworków po najnowsze wystawy w muzeum (uwaga na wykupienie specjalnej licencji, która zezwala na fotografowanie). Szczególnie ciekawe zdjęcia można zrobić w placówkach z samochodami w stylu retro czy innymi zabytkami.

Akcesoria
Balony jako dekoracje wyszły z mody kilka lat temu. Ale kto powiedział, że muszą zdobić salę weselną? Sklepy z dekoracjami oferują pęki balonów napełnione helem. Po nadmuchaniu kilkunastu sztuk można je przywiązać do specjalnego obciążnika, aby tworzyły wielki bukiet. A może powrót do dziecięcych lat i wielkie, kolorowe lizaki albo słodka wata cukrowa w lunaparku? Dodatkowo pan młody może pochwalić się zdolnościami strzeleckimi i ustrzelić największą maskotkę jako prezent ślubny. A może kino i ogromny kubełek popcornu, a do tego trójwymiarowe okulary? Pomysły na ciekawy plener można znaleźć dosłownie wszędzie. Szkoła, biblioteka, sklepy, plenery morskie i wiejskie, a także motoryzacyjne. Ważne, żeby sesja zdjęciowa była dla was przyjemnością, a zdjęcia oglądane wiele lat później wywoływały uśmiech i radość na samo wspomnienie tych chwil.

Katarzyna Michałek