targi ślubne Szczecin

Artykuły powiązane

Małe karteczki, to cenna informacja dla gości, jak będzie wyglądała uroczystość, jaki styl mają państwo młodzi, co ich interesuje oraz jakimi są ludźmi. Jednym z wielu punktów na drodze załatwiania wszelkich formalności i spraw związanych z przygotowaniem ślubu i wesela są zaproszenia. Na rynku jest tak wiele firm, że przeglądając ich oferty można przyprawić się o zawrót głowy. Ceny są zróżnicowane - od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Wszystko zależy od użytego materiału, projektu, a przede wszystkim od dodatków.

Wybór
Zaproszeniami warto zainteresować się podczas wybierania dekoracji i motywu przewodniego wesela. Elementy dekoracyjne, zgrane z zaproszeniami, winietkami, wizytówkami, menu, a także z kolorem przewodnim imprezy, będą wyglądały elegancko i gustownie. Zaproszenia można też wybrać w innych kolorach niż te, które będą zdobiły kościół i salę weselną. Na rynku znajdziemy oferty agencji ślubnych, firm dekoracyjnych, a także firm poligraficznych i drukarni. W każdej dziesiątki, a nawet setki wzorów, które można personalizować i zmieniać do woli. Do tego także oferta dotycząca stworzenia indywidualnego, autorskiego projektu, w którym wszystko będzie według naszego pomysłu. Dużo sklepów z zaproszeniami znajdziemy także w sieci. Zakupy internetowe lepiej jednak rozpocząć od zapytania o możliwość otrzymania bezpłatnej próbki. Sklepów, które nawet za opłatą nie umożliwiają takiej opcji, lepiej nie brać pod uwagę.

Cena a papier
Zanim zaczniecie przeglądać próbki, zastanówcie się, jaki wzór i wielkość was interesuje. Zwykle im zaproszenie jest większe, tym będzie droższe. Cenę podnoszą także dodatki oraz struktura papieru. Pamiętajcie również o tym, że zaproszeń powinno być więcej niż planowanych gości, bo podczas wypisywania łatwo o pomyłkę, a rezerwowe egzemplarze pozwolą uniknąć nerwowych sytuacji. Nie zapomnijcie też o zawiadomieniach o uroczystości kościelnej, które wręczycie osobom nie zapraszanym na wesele (kolegom z pracy, sąsiadom, znajomym ze szkoły). Ich także należy kupić więcej. Zawiadomienia nie muszą być bliźniaczo podobne do zaproszeń - osoba, która dostanie jedno, nie otrzyma drugiego.

Zaproszenie w stylu
Bardzo popularne jest dobieranie zaproszenia do typu uroczystości i motywu przewodniego. Modne jest praktycznie wszystko - od zaproszeń podwójnych, z umieszczoną wewnątrz kartką z dodatkowymi informacjami, z wycinanymi kształtami na okładce, kwiatuszkami, atłasowymi wstążkami z klamerką czy dżetem. Okładka zaproszenia powinna być nieco grubsza niż środek, a napis "zaproszenie" i ewentualny motyw wykonany techniką termodruku czy eleganckiego nadruku z tłoczeniem. Oprócz tego można dodać skrawek materiału, koronkę czy połyskujące elementy.

Zrób to sam
Zaproszenia wykonane samodzielnie, choć są niewątpliwym rękodziełem, mogą okazać się niekoniecznie tańsze, szczególnie jeśli postanowimy zaszaleć z wyobraźnią i umieścić na nich wiele ozdób. Na pewno będziemy potrzebowali papieru, który będzie okładką zaproszenia, a także cieńszego, na którym umieścimy wszystkie niezbędne informacje o uroczystości. Grubszy papier powinien mieć około 250 - 300 gram, czyli mniej więcej tyle, co klasyczna wizytówka. Ozdobne arkusze można kupić w sklepach lub hurtowniach papierniczych. W następnej kolejności dobieramy elementy, które chcemy umieścić na zaproszeniu, czyli koronki, dżety, cekiny, kryształki, kokardki. Można także, po wykonaniu zaproszenia, przewiązać je tasiemką, aby nabrało jeszcze bardziej eleganckiego charakteru. Informacje zawarte na cieńszym papierze możemy wydrukować na drukarce, a następnie ręcznie wpisać imię i nazwisko zapraszanych osób. Na koniec pozostaje jeszcze wypisanie kopert i gotowe.

Ważne informacje
Wybierając zaproszenia trzeba także zwrócić uwagę, czy jest odpowiednio dużo miejsca na wpisanie najważniejszych informacji. Koniecznie muszą znaleźć się informacje takie jak: kto i kogo zaprasza, gdzie odbędzie się ślub oraz wesele, a także dokładną datę i godzinę rozpoczęcia ceremonii. Dodatkowo można także umieścić prośbę o informację zwrotną z potwierdzeniem przybycia, a także określić termin, do którego trzeba się zdeklarować.

Zamiast prezentów
Bardzo często w zaproszeniach umieszczane są zabawne wierszyki, które informują, co zamiast prezentów życzy sobie otrzymać para młoda. Najczęściej narzeczeni proszą o gotówkę, ale zdarzają się również prośby dotyczące upominków zamiast kwiatów wręczanych w kościele. Tutaj młodzi najczęściej wybierają butelkę wina, książkę, kupon lotto, a także podarunki, które zamierzają przekazać potrzebującym dzieciom. Zdarzają się także prośby o karmę dla zwierząt. Popularność zdobywają również listy prezentów ślubnych, które można tworzyć na specjalnie dedykowanych portalach. Informację o takiej liście również należy zamieścić w zaproszeniu wraz z kontaktem do osoby, która będzie opiekowała się listą.

Zapraszamy
Kiedy już wszystkie zaproszenia będą gotowe, czas pomyśleć o ich doręczeniu. Najczęściej zaproszenia wręczamy osobiście najbliższej rodzinie, czyli rodzicom, dziadkom, chrzestnym, rodzeństwu i świadkom. Pozostałe pakujemy w koperty i wysyłamy pocztą. Goście powinni otrzymać zaproszenia około 2-3 miesiące przed uroczystością, aby odpowiednio zaplanować wydatki czy urlop. Jeżeli rodzinie z daleka zapewniamy nocleg, to również trzeba taką informację dołączyć do zaproszenia.

Katarzyna Michałek