Artykuły powiązane

Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety - śpiewała Marilyn Monroe w 1953 roku w filmie "Mężczyźni wolą blondynki". Czy to prawda? Kobiety kochają przecież każdą biżuterię - srebro, złoto, brylanty, kamienie szlachetne.

Eleganckie klejnoty nie są zwykle kupowane pod wpływem impulsu. W biżuterii trzeba się zakochać od pierwszego wejrzenia, bo często zostaje z nami na całe życie. Nie sposób jej polubić później, szczególnie jeśli są to dodatki wybierane do ślubu, które nawet potraktowane przelotnym spojrzeniem będą nam przypominały o tym pięknym dniu.

Dobieranie
Biżuteria powinna pasować do panny młodej, jej sylwetki, włosów, fryzury ślubnej, a także do typu urody. Panie o postawnej sylwetce nie powinny zakładać mikroskopijnej biżuterii, gdyż zostanie ona zupełnie nie zauważona. Podobna zasada dotyczy bardzo drobnych i filigranowych kobiet - zbyt duża biżuteria będzie wyglądała groteskowo. Warto dobierać też dodatki do sukni ślubnej. Jeśli jest bardzo strojna i zdobna, to dodatki nie powinny zbyt mocno rzucać się w oczy. Zasada działa również w drugą stronę, jeśli suknia jest skromna i delikatna - dodatki mogą być połyskujące, mienić się drobinkami kryształów.

Kolczyki
Jeżeli decydujemy się na upięcie włosów, wówczas można założyć drobne kolczyki, tzw. wkrętki. Włosy rozpuszczone, szczególnie jeśli są kręcone, potrzebują już większych ozdób. Długie kolczyki wydłużają optycznie twarz, przez co wydaje się ona szczuplejsza. Twarz kwadratową złagodzą kolczyki z elementami okrągłymi. Natomiast twarz podłużną pięknie ozdobią krótkie kolczyki, z większą ilością ozdób. Osoby z twarzą trójkątną powinny ubierać kolczyki nieco szersze na dole, a węższe u góry.

Ozdobny dekolt
Do sukni o prostej górze będą pasowały naszyjniki niezbyt długie, o kształcie owalnym, wysadzane kryształkami. Przy dekoltach przypominających literę V, a także w kształcie serca, warto dobrać biżuterię o zbliżonym kształcie, ewentualnie łańcuszki z długą zawieszką. Dekolty kwadratowe pięknie ozdobią naszyjniki z wisiorkiem lub dobranie odpowiednio długich kolczyków. Przy dekoltach amerykańskich (suknia zapinana na szyi) lepiej wybrać dłuższe kolczyki i bransoletkę do kompletu lub ozdobny, duży naszyjnik.

Ozdoby do włosów
A może poczuć się jak księżniczka i założyć na ślub ozdobną tiarę lub diadem? Alternatywą są także ozdobne wsuwki i spinki, które nie tylko pięknie i elegancko zastąpią welon, ale także praktycznie przytrzymają niesforne kosmyki. Biżuteryjne dodatki do włosów nie muszą być bardzo drogie. Tiarę można przygotować na opasce z kryształków. Dodatkowo jest także możliwość wykonania ozdoby na zamówienie do konkretnego kompletu biżuterii. O taką ofertę można pytać w salonach jubilerskich, a także sprawdzić bogatą ofertę sklepów internetowych.

Cena
Ślubna biżuteria nie musi kosztować majątku. Wszystko zależy od kruszców i kamieni szlachetnych, które wybierzemy. Im bardziej wyszukane naszyjniki z drogocennych materiałów, tym wyższa cena. Biżuterię można też pożyczyć lub kupić tańsze egzemplarze. Ta ostatnia opcja jest wyjątkowo atrakcyjna dla pań, które na co dzień nie noszą naszyjników, łańcuszków czy kolczyków. W zależności od stylu sukni i panny młodej można również taką biżuterię wykonać ręcznie, choćby z koralików imitujących perły czy kryształy.

Katarzyna Michałek