Artykuły powiązane

Święta są magicznym okresem. To czas dla rodziny, pełny wielu szczęśliwych momentów, dlatego tak często pary właśnie w tym czasie decydują się stanąć na ślubnym kobiercu. Świeży zapach świerku, roznoszący się po całym domu aromat cynamonu, delikatne światło świec - to wszystko sprawia, że tak bardzo kochamy świąteczny czas. To także okres podsumowań, wielu nowych planów, marzeń i pragnień, a jednocześnie, wraz z nadchodzącym nowym rokiem, rozpoczęcie nowego okresu w życiu. Dlatego też wiele par wybiera ten magiczny okres, aby przy całej rodzinie powiedzieć sobie tak.

W kościele
Państwo młodzi, którzy decydują się ślubować w okresie świąt Bożego Narodzenia są w tej znakomitej sytuacji, że kościoły wyglądają wtedy przepięknie. A wszystko dzięki ogromnym choinkom, ozdobom świątecznym, gwiazdom betlejemskim, a także ogromnej ilości lampek. Do tak okazałych dekoracji wystarczy dodać czerwony dywan, krzesła dla pary młodej i świadków ozdobić eleganckim materiałem, a także przyozdobić ławki, w których będą siedzieć goście. Można również zdecydować się na szklane lampiony wzdłuż środka kościoła lub zwykłe lampki choinkowe z niewielkimi ozdobami, gałązki jemioły czy nawet szyszki pomalowane na złoty kolor. Końce ławek najlepiej przykryć tiulem lub inną tkaniną. Dla dopełnienia całości wystarczy malutka gałązka świerku lub jemioły przymocowana złotą nicią.

Świątecznie na weselu
Skoro już w święta organizujemy wesele, to i jedzenie może być choć odrobinę świąteczne. Nie trzeba specjalnie zmieniać menu, ale warto wprowadzić kilka tradycyjnych przysmaków np. wśród słodkości. Strucla z makiem i rodzynkami, cynamonki, pierniki czy kruche lub francuskie słodkie ciasteczka z różnokolorowymi polewami i posypkami, to prawdziwy raj dla łasuchów. Wśród przystawek znajduje się sporo potraw związanych ze świętami, jak choćby mięsa pieczone z owocami, czy śledzie serwowane na różne sposoby. Do tego można zaserwować ryby w galarecie, rybę po grecku lub japońsku, pieczone pasztety. Z dań ciepłych - barszcz czerwony z uszkami lub krokietami, albo tradycyjną zupę grzybową z łazankami. Do picia koniecznie kompot z suszonych owoców podany w wielkich misach.

Kolory
Tradycyjne kolory, jakie kojarzą nam się ze świętami, to: zielony, czerwony i złoty. Zazwyczaj na tych barwach opiera się większość dekoracji, choć coraz modniejsze stają się również odcienie srebra, czy głębokiego fioletu. Oczywiście wiodącym kolorem dekoracji może być też biały, do którego trzeba tylko dodać elementy w zdecydowanym kolorze. W takiej konfiguracji obrusy mogą być śnieżnobiałe, a tiul udrapowany na środku stołu - w barwach ognistej czerwieni. Jeśli tkanina nie jest wiodącym elementem dekoracyjnym stołu, to efekt można wzmocnić poprzez dobranie czerwonych serwetek (te z materiału będą bardzo eleganckie). Serwetka jak choinka? Na dole serwetki wystarczy zrobić trzy plisy. Będą się lepiej trzymać, jeśli zaprasujemy je żelazkiem. Potem należy złożyć materiał w trójkąt i powstanie choineczka z tkaniny. Dla lepszego efektu można do niej przyczepić złotą gwiazdkę. A skoro już o nakryciach mowa, to wizytówki, które wskazują miejsce gościom przy stole, również powinny mieć świąteczny charakter.

Dekoracje
Czas świąt daje ogromne możliwości wyboru wśród wielu dekoracji, które kojarzą się ze świętami. Warto postawić na doznania estetyczne i zmysłowe. Stół weselny mogą zdobić orzechy włoskie przewiązane złotymi, cienkimi nićmi. Na paterze owoców koniecznie trzeba postawić pyszne, soczyste pomarańcze naszpikowane goździkami. Wzory na pomarańczach mogą tworzyć rozmaite kształty - od gwiazdek, aż po rozrzucone punkciki na całym owocu. Główna ozdoba stołu? Koniecznie jemioła, ale odpowiednio ozdobiona. Jemiołę należy wstawić do ładnego naczynia (np. szklanego wazonu) z wodą. Na gałązkach wieszamy ozdobne kokardki i bombki (np. kształcie sopli). Równie pięknie będą wyglądały okrągłe wianuszki z zielonych, pachnących lasem gałązek lub kolorowe stroiki, które można przybrać ozdobami świątecznymi, a do środka włożyć dużą, szeroką święcę. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej umieścić ją w szklanym lampionie. Wśród kwiatów kojarzonych ze świętami niepodzielny prym wiodą oczywiście gwiazdy betlejemskie. Można również wybrać róże, jednak pod warunkiem, że bukiety będą zawierały element świąteczny - gałązkę jemioły lub świerku.

Magiczne światło
Na świątecznym weselu nie można też zabraknąć magii, którą wyczarujemy światłem. Lampki choinkowe umieszczone tuż pod warstwą lekkiego, przezroczystego materiału utworzą piękną ścianę malutkich drobnych punkcików, sącząc delikatne i ciepłe światło. Na stołach gości również nie może zabraknąć świec. Do stworzenia oryginalnych świeczników możemy wykorzystać wysokie szklanki typu long. Elegancki, a zaraz ciekawy, efekt uzyskamy owijając je specjalną, cienką bibułką (do kupienia w sklepie papierniczym) lub tkaniną. Na koniec rafia, którą owijamy każdy świecznik i gotowe. Do środka wkładamy małą świeczkę.

Święta to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Warto puścić wodze fantazji i wyczarować bajeczne dekoracje ze wszystkiego, co tylko przyjdzie nam do głowy.

KM