Artykuły powiązane

Suknia wybrana, sylwetka z każdym dniem jest coraz bardziej wyrzeźbiona, skóra przygotowana na wielki dzień. Pozostały więc do wyboru wszystkie dodatki, które sprawią, że panna młoda będzie jeszcze bardziej lśniła.

Sztuka właściwego doboru
Wszelkie dodatki powinny pasować nie tylko do panny młodej, ale także do jej sukni ślubnej. Nie trzeba czekać, aż kreacja będzie gotowa i na ostatnią chwilę gorączkowo dobierać biżuterię czy buty. Podczas zakupu ślubnych dodatków warto mieć zdjęcie sukni, a także próbki materiałów, z których będzie uszyta. Nie chodzi tylko o tkaninę czy wzór, ale także kolor. Barwa biała już dawno nie oddaje całego piękna sukni ślubnej. Kreatorzy mody i floryści widzą dziesiątki odcieni i barw, dlatego tak ważne będą próbki tkanin. Przy okazji można także wstępnie określić, jak będą upięte włosy, aby wiedzieć, jakiego welonu szukać. Kolekcjonowanie przykładowych zdjęć, wycinki z gazet z wybranymi dodatkami lub propozycjami fryzjerów to również świetny pomysł, aby zorientować się, co jest modne oraz co będzie pasowało do twojego typu urody. Materiały, zdjęcia czy artykuły, które zostaną, mogą stać się świetną bazą do sporządzenia tzw. ślubnika, czyli pamiętnika ze wszystkich przygotowań do uroczystości. Po latach będzie miło do niego zajrzeć i jeszcze raz przypomnieć sobie wszystkie wspaniałe chwile i kolejne etapy związane z przygotowaniami.

Buty to podstawa
Najwcześniej trzeba rozejrzeć się za obuwiem. Łatwiej będzie wtedy podczas przymiarek dopasować odpowiednią długość sukni. Zdecydowanie odradzamy sytuację, w której do ślubu idziemy w dziesięciocentymetrowych szpilkach, a na sali wkładamy płaskie baleriny. Suknia powinna być dopasowana idealnie do obuwia, więc zamiana wysokich obcasów na niższe spowoduje, że suknia po prostu będzie za długa. Wysokość obcasa najlepiej dobrać nie tylko do swoich możliwości (osoby rzadko chodzące w szpilkach powinny wybrać niższy obcas lub przynajmniej trochę potrenować przed ślubem), ale także do wzrostu i budowy ciała. Przy wyborze obuwia warto również uwzględnić wzrost partnera i pamiętać, że dodatkowych kilka centymetrów mogą nam dodać wysoko upięte włosy. Podczas poszukiwań obuwia trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że przez całą noc będziemy w nich pląsać. Najlepszym wyjściem w związku z tym (choć nieco kosztownym) byłoby założenie na początku klasycznych bucików, a podczas zabawy zamienienie ich na obuwie taneczne (wysokość obcasa powinna być taka sama). Decydując się na profesjonalne buty, koniecznie należy uważać, aby ich nie zamoczyć. Warto również zakupić specjalną szczotkę, która pomoże nam utrzymać w czystości podeszwę, dzięki czemu buty będą się mniej ślizgać.

A o czym trzeba pamiętać wybierając buty? Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Najlepsza jest oczywiście skóra, choć często panie wybierają również satynę. Decydując się na obuwie w neutralnym kolorze (ostatnio bardzo modne nude) mamy gwarancję, że buciki założymy niejeden raz. Zdarza się, że panie decydują się na kontrastowe kolory obuwia względem sukni. Od dwóch sezonów popularny kolor czarny wygląda dobrze zarówno do długich sukienek z dodatkami tej barwy, jak i do krótkich kreacji w stylu rockowym.

Dodatki do włosów
Jeszcze kilka lat temu obowiązkowy welon obecnie coraz częściej ustępuje miejsca drobnym dodatkom do włosów. Jak najlepiej dobrać ozdoby fryzury? Po pierwsze umówić się na próbne uczesanie do fryzjera, a następnie "przymierzyć" dodatki, które nam się podobają. Warto zrobić zdjęcia całości efektu, aby później na spokojnie dokonać wyboru. Przy okazji można także przymierzyć biżuterię, aby sprawdzić, jak komponuje się z dodatkami wybranymi do ozdobienia włosów. Welon wymaga dopasowania do sukni. Pamiętamy o zasadzie: bogato zdobiona suknia - skromny welon i na odwrót. Podobna zasada dotyczy dodatków. Lepiej wybrać ich mniej i postawić na klasyczny wygląd niż ubrać ich za dużo.

Kolejne przymiarki
Salony mody ślubnej celowo wyznaczają kilka wizyt związanych z przymiarką sukni. Pozwala to na idealne dopasowanie kreacji do figury panny młodej, gdyż często zdarzają się wahnięcia wagi lub nawet dość drastyczna zmiana sylwetki. Jeżeli wszystkie dodatki są już wybrane, warto je za każdym razem zabierać na przymiarki (również bieliznę, a w szczególności biustonosz). Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru stanika, zapytajmy w salonie o adres sprawdzonego sklepu lub wysłuchajmy podpowiedzi, jak powinna wyglądać górna część bielizny, aby idealnie współgrała z kreacją. W przypadku niezbyt obfitego biustu można poprosić o wszycie do sukienki specjalnych wkładek, które wymodelują odpowiednio biust, powiększą lub podniosą piersi i wyeliminują potrzebę założenia biustonosza.

Coś białego, coś niebieskiego
Będąc już na końcu drogi, koniecznie trzeba sprawdzić czy panna młoda posiada wszystkie niezbędne rzeczy. Coś białego, coś pożyczonego, niebieskiego, starego i nowego. Choć są to tylko zabobony, w które wierzą już nieliczni, to wiele dziewczyn nadal kompletuje cały zestaw. Nowa i biała może być suknia, niebieska - podwiązka, stara i pożyczona - biżuteria. Do tego niektórzy wszywają w suknię okruszek chleba i kryształek cukru, aby w domu niczego nie zabrakło. Choć wszystkie te rzeczy mają przynieść nam szczęście, to trzeba pamiętać, że wszystko i tak zależy od nas, a do takich wierzeń trzeba podchodzić z pewnym dystansem.

Już w następnym odcinku zdradzimy tajemnice idealnego dobrania kwiatów do sukni, a także pokażemy, jak kwiaty na ślubie i weselu stworzą niezapomnianą scenerię w tym najważniejszym dniu.

KM