Artykuły powiązane

Królewskie wesele to marzenie wielu małych dziewczynek, które chcą bajecznej sukni i oczywiście księcia z bajki na białym rumaku. O ile z księciem może być problem, to marzenie o weselu w królewskim wydaniu można spełnić.

Jeszcze kilkanaście tygodni temu gazety i tabloidy rozpisywały się o szczegółach królewskiego ślubu Kate i księcia Wiliama. Od czasu ich zaręczyn nie ustawały spekulacje, jak będzie wyglądała przyszła księżna, w co będzie ubrany Wiliam, no i oczywiście kto zaprojektuje suknię panny młodej. Bukmacherzy obstawiali kilku znanych brytyjskich projektantów. Ostatecznie okazało się, że kreację zaprojektowała Sarah Burton z domu mody Alexander McQueen. Suknia wyglądała zjawiskowo - z jednej strony skromna i prosta, z drugiej elegancka i wyrafinowana. Podkreślała urodę Kata, a także jej nową, bardzo szczupłą figurę. Dodawała szyku i majestatu. Państwo młodzi do pałacu pojechali piękną, odkrytą karetą, a przyjęcie weselne odbywało się w pałacu. Czy można zorganizować wesele jeszcze bardziej królewskie?

Miejsce
Oczywiście nie trzeba od razu szukać księcia z bajki, aby zrealizować marzenie o królewskim weselu. Nie trzeba też zadłużać się do końca życia, aby dopiąć swego i mieć wymarzoną oprawę tego dnia. Wystarczy wprowadzić kilka elementów, aby pierwsze słowa, którymi opisywane będzie po wielu latach to wydarzenie, brzmiały: "to był prawdziwie królewski ślub i wesele". Bardzo dużą rolę odgrywa miejsce, które wybierzecie na swój ślub. Co prawda na Wawelu czy Zamku Królewskim nie można organizować wesel (mogą się tam odbywać tylko ważne uroczystości o randze państwowej), ale do wyboru jest bardzo wiele pięknych pałaców, zamków czy innych urokliwych miejsc, które mogą stworzyć niezapomnianą atmosferę. Dodatkowym atutem pięknych posiadłości są wielkie i zapierające dech w piersiach ogrody. A może właśnie wesele w plenerze? Ustawione śnieżnobiałe namioty pełne lekkich migoczących świateł? Bogata oferta lokali przeznaczonych na przyjęcia okolicznościowe sprawi, że każdy znajdzie to, czego szuka.

W pałacowym stylu
Stare pałace czy dworki mogą mieć również swoje słabe strony. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że instalacja elektryczna często jest już wysłużona i mogą się zdarzyć nieoczekiwane przerwy w dostawie prądu. Można więc zapytać właścicieli czy są zabezpieczeni na tego typu okoliczność i czy posiadają własny agregat prądotwórczy. W takich miejscach nie zawsze znajdą się też pokoje dla wszystkich zaproszonych.

Kolorowych snów
Jeśli spodziewamy się wielu przyjezdnych gości, należy pamiętać o zapewnieniu im noclegu. Jeżeli nie planujemy zakwaterowania dla gości, koniecznie trzeba ich o tym poinformować przy wręczaniu zaproszeń. Jeśli jednak wszyscy spotykają się na miejscu już dzień przed uroczystością - można zorganizować dla nich mały bankiet z przekąskami i koktajlami. W stylu królewskim oczywiście, czyli najpierw pary przychodzą razem, a następnie panowie palą cygara, popijając whisky lub koniak, a panie udają się do innej sali na herbatkę, lekkie koktajle i ploteczki.

Kareta i bryczka
Pojazd do ślubu wydaje się raczej oczywisty, choć w niektórych rejonach Polski może być problem z prawdziwą karocą. Na szczęście na rynku weselnym pojawia się coraz więcej firm, które posiadają stylowe bryczki, które są równie eleganckie, szczególnie jeśli są odpowiednio udekorowane.

Dekoracje
Okazały pałac, czy dworek musi mieć jeszcze idealną salę na wyprawienie uroczystości weselnych. Pomieszczenie powinno być wysokie i na tyle duże, aby biesiadujący goście mogli obserwować tańczących. Nastrój stworzą dekoracje dobrane do rangi uroczystości. Śnieżnobiałe obrusy, elegancka zastawa, kryształowe kielichy i karafki, piękne wazony ze świeżymi kwiatami dopasowane do kolorystyki reszty dekoracji. W srebrnych świecznikach długie, białe świece. Na środku sali obowiązkowo żyrandol wykonany z tysięcy drobnych kryształków, po bokach eleganckie kinkiety sączące romantyczne światło. Całość dekoracji utrzymana powinna być w odcieniach bieli, diamentów i kryształów. Elegancko, ale bez zbytniego przepychu.

W stylu epoki
A może wesele w stylu wybranej epoki? Spokojny lecz elegancki klasycyzm, pełen prostych i harmonijnych kształtów, czy może rokoko ze wszystkimi bogactwami tego prądu? Drapowane, ciężkie zasłony i lustra z pozłacanymi ramami sprawią, że wszyscy poczują się jak w innej epoce. Cała obsługa weselna również powinna być ubrana zgodnie z obowiązującą modą. Elegancko wyglądają kelnerzy ubrani w smokingi, choć można iść także krok dalej i zaproponować im stroje zgodne z klimatem urządzanego wesela. Nada to szyku całej uroczystości, a goście poczują się wyjątkowo.

Stroje ślubne
Królewska suknia, to oczywiście suknia wielka i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Im większy i bardziej rozłożysty dół sukni, tym bardziej kojarzy się ona z bajkowym ślubem i stylem. Do tego obowiązkowo długi tren lub welon. Jeden z najdłuższych w historii rodziny królewskiej miał osiem metrów i należał do księżnej Diany. Suknia ślubna, którą Diana wybrała została bardzo dobrze przyjęta przez kreatorów mody. Kreacja miała odważny dekolt i bardzo modne rękawy, tzw. bufki. Aby podkreślić całość stroju królewskiego można nałożyć diadem, który będzie widoczny tuż przy welonie. Kwiaty w bukiecie powinny być delikatne, aby nie odwracać uwagi od panny młodej i jej kreacji. Panowie mogą wybierać wśród wielu eleganckich strojów. Wytworny frak z odpowiednio skrojoną marynarką, przedłużana marynarka jednorzędowa czy smoking - to propozycje dla gustownego pana młodego. Należy zwrócić szczególną uwagę na dobór dodatków, takich jak krawat, musznik i mucha. Wykwalifikowany personel w sklepach z modą męską na pewno będzie bardzo pomocny. Jest także propozycja dla panów mundurowych. Na królewskim ślubie idealnie pasuje wystąpienie w mundurze galowym.

Muzyka
Wiejska kapela czy średniej klasy zespół muzyczny nie będą pasowały do stylu i charakteru zabawy. To musi być coś eleganckiego i wytwornego. Może kwartet smyczkowy i orkiestra, która będzie grała gustowne walce, polki i inne znane melodie. Sprawdzi się także klasyka jazzowa. Wynajęcie tej klasy muzyków niesie ze sobą wysokie koszty, ale czyż możliwość posłuchania wyśmienitej orkiestry w sali królewskiej nie jest tego warta? W przerwach, kiedy zespół będzie odpoczywał, czas może umilić skrzypek, który będzie akompaniował do kolacji. Jeśli ktoś nie ma ochoty na muzykę klasyczną na weselu, można oczywiście zamówić zespół lub dj'a. Wszystko zależy od gustu i upodobań. Warto także pomyśleć o oprawie muzycznej podczas ceremonii zaślubin. Jeśli ślub odbędzie się w dużym kościele lub katedrze - organista może nie wystarczyć. Dodatkowo można zatrudnić solistkę, która przepięknym sopranem wykona "Ave Maria".

Menu
Królewskie jedzenie dla każdego oznacza coś innego. Kiedyś wykwintnymi specjałami były dania z dziczyzny podawane na różne sposoby. Specjały z sarny, bażanta czy przepiórek były wręcz obowiązkowe. Coraz częściej na weselach pojawiają się także owoce morza sprowadzane na życzenie - ośmiornice, homary, małże, langusty, ślimaki czy kalmary. Prawdziwe rarytasy - ostrygi - to pieszczota podniebienia, choć oczywiście za jakością idzie tutaj cena. Królewski stół powinien być przede wszystkim suto zastawiony, ale nie można zapominać też o formie - wszystko musi być umieszczone na pięknych paterach. Owoce - kiedyś symbol luksusu - również powinny mieć swoje miejsce, tworząc przy okazji misterne dekoracje.

KM