Artykuły powiązane

Wiele osób jest zdania, że najważniejsze na weselu są jedzenie i muzyka. I jest w tym dużo prawdy, bo przecież na każdej dobrej zabawie właśnie na te dwie rzeczy zwracamy największą uwagę.

Odpowiednio dobrane menu sprawi, że wesele będzie nie tylko udane, ale także na długo zapamiętane wśród gości. Dlatego wybieraniu odpowiednich potraw należy poświęcić trochę więcej czasu. Wcześniej można się zapoznać z gustami kulinarnymi obu rodzin, aby nie zamówić przypadkiem dań, które nie będą smakowały większości gości.

Planowanie
Ustalenie dobrze dobranego menu jest bardzo trudną sztuką, nie tylko ze względu na ilość, ale także na sam wybór dań, które znajdą się na stole. Pomocni zawsze są restauratorzy oraz managerowie prowadzący domy weselne. Podczas dobierania menu można kierować się własną intuicją, a także obserwacjami. Na weselach znajomych można podpatrzeć, które dania znikają pierwsze, a które półmiski pozostają nietknięte aż do rana. Warto także pytać znajomych, co lubią najbardziej lub przetestować gusta zapraszając ich na wspólne gotowanie czy przyjęcie.

Wiosna, lato, jesień
Istotna przy wyborze jedzenia jest także pora roku, podczas której odbywać się będzie wesele. Chodzi przede wszystkim o temperaturę, jaka będzie na zewnątrz i wewnątrz sali weselnej. Im będzie cieplej, tym większe ryzyko, że potrawy mogą nie wytrzymać próby czasu. Temperatura działa zarówno na ciepłe dania, zimne przekąski, a przede wszystkim na słodkości (zwłaszcza te na bazie kremów). Dlatego warunki pogodowe trzeba wziąć szczególnie pod uwagę.

Przystawki
Ich ilość powinna być dopasowana do długości wesela. Jeżeli będzie to tylko krótkie przyjęcie, gdzie głównym punktem programu będzie obiad, a następnie kilka godzin spędzonych wśród znajomych i rodziny (bez tańców), to przystawek nie powinno być zbyt wiele. Goście zaspokoją swój głód obiadem i nie będą mieli ochoty na przekąszanie. Nieco inna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku całonocnego szaleństwa. Goście chętnie będą sięgali po przekąski w przerwach między muzyką. Rodzaje i ilość powinna być jednak dość zróżnicowana. Lepiej zamówić więcej różnych przystawek niż jedną czy dwie w dużej ilości. Większa różnorodność sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wśród przekąsek, które spędzą trochę czasu na stole, warto wybierać te "bezpieczne", czyli takie, które zachowają długo dobry smak i świeżość. Na pewno powinny znaleźć się wśród nich mięsa pieczone (np. schab ze śliwką, pasztet, boczek faszerowany, rolada z indyka). Do tego typu mięs można również podać dipy i sosy (musztarda, żurawina, sos czosnkowy, chrzanowy). Świetnie sprawdzą się także ryby (po grecku, po japońsku, śledzie, ryby wędzone). Do tego oczywiście wszelkie dodatki w postaci marynat (ogórki, papryka, pieczarki i papryczki peperoni). Dużym zainteresowaniem będą cieszyły się koreczki wykonane z wędlin, marynat i sera, podane elegancko na połówkach owoców (jabłek, grejpfrutów). Jest to mała przekąska, na którą każdy się skusi.

Jeżeli wiemy, że w rodzinie lub wśród znajomych znajdują się wielbiciele serów - można podać deski serów pleśniowych lub pomidory z mozarellą i świeżą bazylią. Sałatki najlepiej podać w mniejszych miskach, aby były świeże. Najczęściej wybierane są grecka, z kurczakiem lub z grzankami i bekonem. Sałatka jarzynowa, choć bardziej popularna, może stracić na świeżości (ze względu na dodany majonez). Do tego oczywiście chleb zawinięty w specjalne serwety, aby nie czerstwiał i masło.

Zaostrzenie apetytu
Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się przystawki podawane przed głównym daniem. Zadaniem takiej przekąski jest jednocześnie załagodzenie pierwszego głodu i pobudzenie apetytu przed głównym daniem. Często podawane jest delikatne mięso na sałatach lub kawałek wędzonej ryby przyrządzonej z odpowiednim sosem. Idealna na początek będzie również mozarella podana z pomidorami, bazylią i skropiona oliwą (o ile nie planujemy podawać tego dania jako zakąski).

Zupa
Najczęściej wybierany jest oczywiście rosół z makaronem. Nie tylko ze względu na tradycję (jest na większości wesel), ale także ze względów praktycznych i częściowo zdrowotnych. Rosół często jest jedyną zupą, którą jedzą niemal wszyscy - bardzo rzadko się więc zdarza, że komuś nie będzie pasował. Poza tym rosół ugotowany na kurze jest znakomitym wstępem do hucznej zabawy, w której nie brakuje alkoholu. Niektóre pary chcą zmienić choć jedną rzecz w tym daniu i dobierają do niego inne dodatki: kluseczki, kołduny.

Alternatywą polecaną przez restauratorów są zupy-kremy z brokułów, pieczarek, groszku, a sezonowo także ze szparagów. Jako dodatki serwowane są grzanki lub groszek ptysiowy. Coraz częściej wybierana jest także grzybowa z makaronem lub kluseczkami.

Główne dania
Pierwsze danie obiadowe może zostać przygotowane dla gości w postaci gotowych porcji roznoszonych przez kelnerów na talerzach lub mogą zostać podane półmiski z jedzeniem (wówczas każdy nakłada sobie indywidualne porcje). Najczęściej serwowane są potrawy z kurczaka przyrządzonego na wiele sposobów, choć zdarzają się również dania z wieprzowiny (np. schabowy) lub z wołowiny. Do tego ziemniaki (gotowane, pieczone), kulki ziemniaczane lub frytki. Dodatki warzywne to zazwyczaj starta marchewka, buraczki i surówka wiosenna, które na talerzu tworzą bukiet warzyw. Dla dzieci można przygotować osobne porcje, które będą mniejsze niż dla dorosłych i będą składały się z uwielbianych przez dzieci frytek i pysznych paluszków rybnych lub nuggetsów.

Podano do stołu
Częstotliwość i ilość ciepłych dań powinna być dobrana do długości trwania wesela. Zazwyczaj ciepłe posiłki najlepiej serwować co 2-3 godziny. Planowane godziny podawania dań koniecznie trzeba skonsultować z obsługą, aby uniknąć sytuacji, gdzie zespół dopiero zaczął grać, a kelnerki właśnie zaczęły wnosić żurek. Efekt może być taki, że albo goście będą bawić się dalej i ciepły posiłek zamieni się w chłodnik, albo zespół będzie zmuszony do przerwania "seta". Na początku zabawy listę z planowanymi gorącymi posiłkami najlepiej przekazać osobie zajmującej się muzyką i na bieżąco informować o zmianach. Wśród ciepłych dań najczęściej serwowane są szaszłyki, roladki z kurczaka lub wołowiny, bigos, pasztecik z barszczem. Często jedną z atrakcji jest płonąca szynka czy prosię faszerowane kaszą. Bardzo popularne są również zupy - gulaszowa czy żurek w chlebie.

Wegetarianie
Wbrew pozorom wcale nie trzeba przygotowywać specjalnych posiłków dla wegetarian (choć oczywiście można). Wystarczy zadbać o różnorodność potraw. Na pewno wśród bogatego menu znajdą się sałatki, owoce, warzywa. Jeżeli jednak chcemy rzeczywiście zatroszczyć się o wegetariańskich gości, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułożyć im specjalne menu. W większości lokali posiłki zostaną policzone dokładnie tak samo, jak dla innych gości - nie trzeba się więc martwić o dopłaty. Na obiad można zaserwować im zupę-krem albo warzywny bulion z kluseczkami lub makaronem. Na drugie danie - rybę lub kotlety (sojowe, serowe, z ziemniaków). Dodatki takie same, jak dla wszystkich, czyli ziemniaki, surówki. Ciepłe dania w trakcie wesela to również nie problem. Zamiast szaszłyka mięsnego - warzywny, warzywa sezonowe grillowane, naleśniki nadziewane warzywami, krokiety z kapustą lub paszteciki z serem i pieczarkami. Prawda, że propozycji jest dużo?

KM