Artykuły powiązane

Ślubowanie zimą może mieć same dobre strony. Przewidywalna pogoda i nieograniczone możliwości dekoracji, z których część będzie można wykonać samemu.

Dekoracje weselne dostosowane do pory roku pozwalają uzyskać niezapomniane wrażenia i efekt. W przypadku zimy efekt ten może być piorunujący dzięki elementom wykorzystanym do ich zrobienia. Dzięki odrobinie fantazji, cierpliwości i prostym elementom, które nie kosztują wiele, można wyczarować bajkowy charakter zimowego przyjęcia weselnego.

Boże Narodzenie
Jeżeli dzień ślubu przypada w święta, to możemy wykorzystać większość ozdób kojarzących się z Bożym Narodzeniem. Żywa choinka ustawiona w kościele, a także na sali weselnej może przybrać różne kolory. Warto zdecydować się na dwie barwy przewodnie. Klasycznym połączeniem będzie duet koloru złotego z czerwonym. Można także sięgnąć po inne barwy kojarzące się ze świętami - zieleń, różne odcienie granatu, fioletu czy srebra. Choinka może wówczas mieć czerwone bombki i złote lub srebrne łańcuchy.

Ozdoby znajdujące się na sali weselnej, powinny współgrać ze sobą. Białe serwety można zastąpić złotymi lub srebrnymi. Na stole mogą znaleźć się kawałki świerku lub innego drzewka iglastego. Kompozycje kwiatowe można z powodzeniem zastąpić pięknymi stroikami świątecznymi - okrągłymi z małymi bombkami, a także świecą w środku. Do tego niewielkie kuleczki imitujące owoce cyprysu lub jarzębiny. Salę można przystroić lampkami choinkowymi, zawieszając je na ścianach. Może być to czasochłonne zadanie, jednak efekt na pewno będzie wart zachodu.

Zima mrozi, śnieżek prószy
Mroźną scenerię można wyczarować niezależnie od aury panującej za oknem. Do tego zadania przyda się sztuczny śnieg w sprayu, a także ciekawe i fantazyjne szablony z papieru. I tak na oknach pojawią się anioły, choinka, gwiazdki. Jeżeli na stołach będą ustawione wysokie przezroczyste wazony na kwiaty, to można spryskać je sztucznym śniegiem, aby nadać im zimowy charakter. Podobnie można uczynić z kwiatami i listkami. Oszronione sztucznym śniegiem będą wyglądały ciekawie i pomysłowo. Interesującym pomysłem będzie przygotowanie specjalnego stołu, na którym ustawimy lodową rzeźbę. Usługę zrobienia takiej kompozycji z lodu proponuje coraz więcej firm w Polsce. Lodowe rzeźby mogą przybierać rozmaite kształty - od wielkiego serca, łabędzi, po piękny zamek.

Blask świec
Wesele odbywające się w porze, kiedy mrok zagląda już do okien, nie może odbyć się bez blasku świec. Migoczące światełka sprawiają, że uroczystość nabierze niepowtarzalnego charakteru i elegancji. Rozmieszczenie świec powinno pasować do wnętrza, dekoracji, a także do charakteru przyjęcia. Przy stołach okrągłych lepiej postawić dużą, szeroką świecę na środku stołu. Kwiaty i świece nie mogą być wysokie, gdyż będą utrudniały komunikację gości weselnych. Przy stołach ułożonych w podkowę lub literę "E" można zdecydować się na smukłe, eleganckie świece. Świeczniki i dekoracje kwiatowe powinny być na tyle wysokie i tak ustawione, aby nie utrudniały gościom komunikacji. Jeżeli stoły będą obficie zastawione, można wybrać niewielkie szklane świeczniki na teelighty. Kolor świec może nawiązywać do dekoracji lub wszystkie świece mogą być białe. Jeżeli przy sali weselnej jest balkon lub taras, warto udekorować go w całości małymi świeczkami w lampionach, a na balustradach przewiesić lampki choinkowe z odrobiną białego tiulu.

Zapach świąt
Święta kojarzą nam się z różnymi przyjemnymi zapachami, dlaczego więc nie przenieść ich na salę weselną. Przede wszystkim warto wykorzystać aromaty jabłka i cynamonu. Badania dowodzą, że wdychanie aromatu tego owocu wprawia nas w dobry nastrój. Święta kojarzą się też z zapachem choinki i lasu, ciasta i pierników.

Olejków do aromaterapii należy użyć tylko na początku wesela, aby wprawić gości w dobry nastrój. Domki z olejkami lub świece zapachowe powinny zostać zapalone kilkadziesiąt minut przed przybyciem gości, aby aromat zdążył roznieść się po całej sali.

Doskonałym deserem na świątecznym weselu będą pieczone jabłka. Wydrążony środek powinien być zastąpiony orzechami i bakaliami z dodatkiem miodu i cynamonu. Owoce powinny zostać podane na płonących paterach. Zapach, jaki rozniesie się wokół, sprawi, że wszyscy chętnie sięgną po serwowane danie. Inny smakołyk na zimowe dni to pieczone gruszki z zastygniętą polewą czekoladową.

Zrób to sam
Wiele z dekoracji, które ozdobią salę weselną czy kościół, można przygotować samemu. O takich ozdobach można pomyśleć już jesienią, wykorzystując skarby natury - liście, żołędzie, kasztany. Liście i gałązki świerku będą pięknie prezentowały się przemalowane farbą w sprayu na złoto lub czerwono. Piękny efekt wywołamy także spryskując je sztucznym śniegiem. Do kompozycji złożonej z liści i gałązek możemy dołożyć kasztany i żołędzie również pomalowane na świąteczne kolory. Jarzębina znakomicie ozdobi wysokie świeczki. Będzie można zaczepić lub przykleić ją wokół świeczników np. na rafii.

Spore pole dla wyobraźni pozostawiają również okrycia na krzesłach. Do ich ozdoby może służyć gałązka świerku lub sosny z zaczepioną jarzębiną lub czerwoną kokardką. Specjalnie dla gości można przygotować samodzielnie małe prezenciki z podziękowaniem za przybycie. Mogą to być draże zawinięte w odpowiedni kolor celofanu (kolor materiału powinien pasować do reszty dekoracji). Nieco droższą wersją prezentu będzie specjalnie upieczony piernik w eleganckim opakowaniu. Takie ciasto powinna dostać każda para na weselu. Może być opakowane w celofan lub eleganckie, papierowe pudełko. Na pierniku (np. w kształcie serca) mogą widnieć imiona pary młodej wraz z datą ślubu. Aby efekt takiego prezentu był większy, państwo młodzi powinni każdej parze wręczyć taki upominek osobiście.