Artykuły powiązane

Zakochane oczy partnera, piękna obrączka, śnieżnobiała sukna i widok wielu gości na weselu... Taka wizja kusi większość kobiet. Marzenia i plany na przyszłość wpływają tak bardzo na psychikę kobiety, że bez namysłu odpowiada "tak", gdy wybranek klęczy przed nią z zaręczynowym pierścionkiem.

Nie namawiamy oczywiście do ucieczki sprzed ołtarza, ani do awantury na kilka dni przed uroczystością ślubną. Są jednak sygnały, które mogą wzbudzić wątpliwości. W takich sytuacjach warto wysłuchać, co mają na ten temat do powiedzenia zaufane osob, ale przede wszystkim słuchać siebie. Ślubu nie trzeba od razu odwoływać. Można przesunąć datę, aby dać sobie czas na przemyślenie wszystkiego.

Wpływy innych
Rodzina pokochała już twojego partnera, znajomi chętnie się z wami spotykają i z każdej strony słychać słynne pytanie: kiedy ślub? Wpływy i presja ze strony postronnych osób zdarzają się dość często. Rodzina chce, abyście zalegalizowali swoje szczęście, samotne koleżanki straszą, że jak będziecie zwlekać, to w końcu się rozstaniecie.

Rodzice naciskają zazwyczaj w trosce o swoje dzieci i nie widzą własnego błędnego postępowania. Notoryczne pytania rodziny o zalegalizowanie związku mogą zaowocować podjęciem przez młodych decyzji o ślubie w sytuacji, kiedy nie są oni na to gotowi. Sami zainteresowani powinni rozstrzygnąć kiedy stanąć na ślubnym kobiercu. Ta decyzja powinna należeć tylko i wyłącznie do nich.

Znamy się tylko z widzenia
Zwątpienie może pojawić się wśród par z bardzo krótkim stażem. Czasami młodzi ludzie decydują się na szybki ślub z nowo poznaną osobą (zwłaszcza, jeśli mają za sobą bardzo długi związek, który zakończył się rozstaniem). Taka decyzja jest podyktowana obawą o nowy związek, który może się zakończyć podobnie jak wcześniejszy. Należy wziąć pod uwagę również trwające zauroczenie i fascynację, które towarzyszą na początku bycia razem. Wtedy to partnerzy dostrzegają w sobie same zalety, nie widząc wad. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile powinna trwać znajomość, aby małżeństwo było udane. Niektórzy znają się kilka miesięcy, a potem są szczęśliwym małżeństwem do końca życia. Inni zaś są ze sobą latami, a tuż po ślubie od razu decydują się na rozwód. Wszystko zależy od partnerów, którzy powinni wiedzieć, kiedy nadejdzie odpowiednia chwila, aby zalegalizować związek. Warto poznać się przez jakiś czas, szczególnie w zwyczajnych, codziennych sytuacjach. Sprawdzianem dla związku jest również przetrwanie kryzysu, który zazwyczaj występuje po dwóch latachod poznania.

Kiedy on kocha ją
Sytuacja nietypowa, a jednak. Zdarza się, że uczucie w niektórych związkach jest jednostronne. Partner jest zapatrzony w swoją dziewczynę, a ona go tylko lubi. Rodzina naciska, panna boi się przyszłości, chłopak się oświadcza. Sama sympatia nie wystarczy, aby stworzyć udane małżeństwo. Nić porozumienia, życzliwości, a także szacunku jest potrzebna w związku, ale w małżeństwie nie można kochać za dwoje.

Wątpliwości
Zdarza się, że wątpliwości mogą dotknąć zarówno mężczyzn i kobiety, nawet w związku z długim stażem. Często dopiero w chwili oświadczyn czy przed samą ceremonią dopada nas myśl, że małżeństwo to zobowiązanie do końca życia. Wątpliwości są naturalne. Warto wówczas porozmawiać nie tylko z partnerem, ale przede wszystkim z zaufanym przyjacielem, który nas wysłucha. Może się okazać, że nasz strach jest tylko pozornie wielki, a zwierzenie się komuś spowoduje że spojrzymy na całość z dystansem. Rozmowa z partnerem może uświadomić nam wiele rzeczy, których nie dostrzegaliśmy. Może się okazać, że partner również ma wątpliwości. Obawy mogą dotyczyć rozmaitych aspektów życia. Jeżeli oboje dojdziecie do wniosku, że nie jest to czas na małżeństwo, to nie warto rezygnować z siebie. Ślub i wesele może poczekać. Warto dać sobie trochę czasu na uporządkowanie wszystkich spraw, a ślub wziąć w momencie, gdy oboje będziecie tego naprawdę chcieli.

Kiedy rozum mówi nie
Pozostają jeszcze wszelkie sytuacje, które młodzi ludzi często bagatelizują. Mowa tu o nałogach, które mogą przybierać rozmaite formy. Silne uzależnienie może pojawić się w każdej dziedzinie życia i mowa tu nie tylko o paleniu papierosów czy piciu alkoholu. Nałogiem może być także uzależnienie od leków antydepresyjnych, seksu czy hazardu. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze poznać partnera i wiedzieć o nim również przykre rzeczy. Podpisując protokół przedślubny musimy napisać, że zdajemy sobie sprawę z uzależnień partnera. Wątpliwości dotyczące osoby, która jest niewolnikiem któregokolwiek z nałogów są naturalne. Warto zastanowić się, czy jesteśmy na tyle silni, aby dzielić życie z osobą uzależnioną. Nie trzeba rezygnować z tego powodu z małżeństwa. Można je na jakiś czas odłożyć, a w tym czasie poddać się odpowiedniemu leczeniu lub terapii.

Znajomi są przeciwni
Zdanie osób postronnych odnośnie naszego związku często jest na ostatnim miejscu. Tymczasem należy się dokładnie wsłuchać w to, co mówią inni. Ważna jest opinia tych, na których nam zależy i wiemy, że chcą tylko naszego dobra. Czasem zdarza się, że zakochani mają tak wielkie klapki na oczach, że nie dostrzegają rozmaitych sygnałów, które źle świadczą o przyszłym wybranku czy wybrance. Każde takie spostrzeżenie należy przeanalizować, aby później nie mieć pretensji do siebie.