Artykuły powiązane

Nie wyobrażacie sobie życia bez każdego dnia spędzonego razem? Chcecie jak najszybciej zostać małżeństwem, a wszyscy mówią, że organizacja ceremonii zajmuje ponad rok? Nieprawda. Można wszystko załatwić nawet w dwa miesiące.

Nigdy nie marzyłaś o wielkim przyjęciu, masz nieliczną rodzinę, męczą cię opowieści o ślubnych planach koleżanki, której wielki dzień będzie za dwa lata? Wesele można zorganizować szybko, choć trzeba się liczyć z faktem, że nie wszystko może pójść do końca po naszej myśli, a część podwykonawców, których bierzemy pod uwagę, może mieć już zajęte terminy. Jeśli jesteście pewni, że to miłość waszego życia, nie powinno wam przeszkadzać, że do ślubu pojedziecie własnym autem lub taksówką.

Ślub
Jeżeli planujecie ceremonię kościelną, pierwsze co powinniście zrobić, to jak najszybciej udać się do wybranej przez was parafii. Tradycja mówi, że ślub powinien odbyć się w kościele panny młodej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby była to inna parafia. Niektóre pary decydują się nawet na ceremonię w pobliskiej miejscowości tylko z powodu wolnego terminu w kościele. Jeżeli wymarzona godzina w sobotę okaże się zajęta, wybierzcie inną lub rozważcie ślubowanie w tygodniu.

Jeśli chodzi o nauki przedmałżeńskie, można się zapisać na tzw. ekspresowe kursy, które często odbywają się w weekendy (należy zapytać o najbliższe terminy w parafii). Jeżeli nie uda się znaleźć dogodnego terminu w kościele, można rozważyć sam ślub cywilny. Urząd potrzebuje co najmniej 30 dni, aby przygotować wszystkie dokumenty. Coraz więcej par decyduje się na konkordatowe ceremonie w kościele, więc w urzędzie nie powinno być problemu z wolnymi terminami.

Sala weselna
Każdego roku sal specjalizujących się w urządzaniu wesel przybywa, jak grzybów po deszczu. Poza tym, nie każdy planuje wielkie przyjęcie, więc wszelkie nawet małe restauracje witają nowożeńców z otwartymi ramionami proponując salę na wyłączność, rabaty, a także wykwintne menu.

Jeżeli chcecie zorganizować krótkie przyjęcie obiadowe, warto odwiedzić ulubioną restaurację, a także kluby jazzowe, które posiadają swój niepowtarzalny urok i elegancję. Jeżeli zaś decydujecie się na duże wesele, a wszystkie lokale spełniające wasze oczekiwania są już zajęte (przy dużej ilości osób wybór sal jest znacznie ograniczony), należy uważnie prześledzić fora ślubne, w tym największe forum w Polsce - www.e-wesele.pl. Zdarza się, że pary rezygnują z wybranego terminu na sali weselnej i ogłaszają to na serwisach tematycznych, chcąc odstąpić rezerwację innym zainteresowanym w zamian za wpłacony zadatek.

Fotograf, zespół
Reportaż z wesela czy kościoła to dzisiaj nie problem z uwagi na to, że prawie każdy posiada aparat fotograficzny. Jeżeli nie znajdziecie profesjonalnego fotografa, powierzcie to zadanie komuś z rodziny lub zdecydujcie się na osobę, która dopiero zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki w tym zawodzie. Jeżeli zdjęcia nie będą wam się podobały, zawsze zdążycie się umówić na sesję plenerową, czy studyjną do profesjonalnego fotografa. W kwestii oprawy muzycznej warto zapytać managera lokalu, w którym urządzacie wesele, czy nie ma zaprzyjaźnionej kapeli. Do wyboru zostają również debiutujące na rynku muzycznym grupy. Choć w tym przypadku, żeby się nie rozczarować, koniecznie należy wcześniej przesłuchać choćby demo, a najlepiej sprawdzić zespół na żywo.

Strój ślubny
Dwa miesiące to krótki czas na realizację wymarzonej sukni, szytej specjalnie na miarę. Wszystko zależy jeszcze od pory roku, w której będzie się odbywał ślub. Jeżeli będzie to szczyt sezonu, czyli lato, to raczej trzeba będzie wybrać coś z gotowych modeli, dostępnych w salonach lub odwiedzić wypożyczalnie. Salon na pewno zaoferuje pewne możliwości poprawek, ale na duże modyfikacje raczej nie będzie szans, ze względu na wcześniejsze zlecenia. Kupno stroju ślubnego pana młodego nie powinno przysparzać problemu. Sklepy z modą męską oferują garnitury, czy nawet smokingi przez cały rok. Poza tym w garderobie męskiej nie robi się poprawek krawieckich na tak dużą skalę, jak w modzie damskiej.

Dekoracje i dodatki
Do zaplanowania pozostaje jeszcze cała masa rzeczy - od obrączek, dekoracji, po zaproszenia. Wszystko jednak można załatwić w miarę sprawnie, wykorzystując dostępne wzory i szablony. Jako środek transportu można pojechać własnym autem, taksówką czy nawet autobusem. Będzie tanio i z pewnością głośno, bo para młoda jadąca do ślubu miejskim autobusem nie ujdzie uwadze nikomu.

Jeśli chodzi o dekorację, warto wybrać sprawdzoną firmę, która mając duże doświadczenie, zaproponuje wam całą gamę rozwiązań. W zależności od budżetu będzie można wybrać satysfakcjonujące was rozwiązanie. W kościele poproście księdza, aby zorganizował spotkanie wszystkich par, które będą tego dnia ślubowały. Dzięki podzieleniu kosztów, może się okazać, że dekoracja świątyni nie będzie dużym obciążeniem finansowym.

Goście
Osoby, które planujecie zaprosić na swoje wesele, należy szybko o tym poinformować, zwłaszcza jeśli wcześniej się tego nie spodziewały. Najpierw należy oczywiście zawiadomić rodziców o swojej decyzji. Koniecznie trzeba wybrać świadków i zapytać ich o zgodę. W następnej kolejności czeka zakup zaproszeń (raczej gotowych szablonów) oraz wysłanie ich gościom. Z uwagi na krótki termin, warto zadzwonić do rodziny i uprzedzić ich o planowanym weselu, aby mogli zaplanować sobie urlop, czy nawet odpowiednio rozłożyć finanse.

Na samym końcu pozostają jeszcze komentarze, z powodu szybkiego ślubu. Niezależnie od tego, na jakiej podstawie była podejmowana decyzja, nie należy się przejmować zdaniem innych. W końcu to wasz wybór i nawet jeżeli decyzja została podjęta spontanicznie, to jest to wasza sprawa. Życzliwi przyjaciele i rodzina z pewnością będą was wspierać.